2025.03.21. 17:56
Magyarok és lengyelek feláldoztuk az életünket a másik szabadságáért
Bár sohasem ugyanazt az utat jártuk, de hasonlóan haladtunk, hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök Kaposváron a Csiky Gergely Színházban, a lengyel–magyar barátság napja alkalmából szervezett gálaműsoron pénteken. Az eseményen Andrzej Duda lengyel elnök arról beszélt, mint barátok és szövetségesek kötelességünk, hogy egymásnak, egymás felé tiszteletet és barátságot tanúsítsunk.

Sulyok Tamás ünnepi beszédében kiemelte, volt, hogy együtt küzdöttünk törökkel, tatárral, egyszerre nyomtak minket keletről és nyugatról, feláldoztuk életünket a másik szabadságáért és volt, hogy akkor is támasza maradtunk a másiknak, amikor ellenkező irányba sodródtunk. A köztársasági elnök hozzátette, a szükségben sem engedtük el egymást, sőt, mintha akkor sokkal jobban tartottuk volna a másikat. Kitartóan, ahogy csak tőlünk telt, bátran, ahogy testvérekhez illik – emelte ki.

Sulyok Tamás hangsúlyozta, sokszor úgy tekintettünk egymásra, mintha magunkat látnánk, csodáltuk egymás állhatatosságát és szabadságszeretetét, hitét és tartását. – Mindannyian védtük Európát vérünkkel és gazdagítottuk egyedülálló kulturális értékeinkkel – mondta. – Azt, hogy mit jelent áldozatot hozni hitért, értékért, hazáért és Európáért, tőlünk jobban talán senki sem tudja. Az újrakezdés nemzete, a szabadság népe, a kereszténység védőbástyája, buzgó a hitben és vitéz a harcban. Ezek mindkét népről egyaránt elmondhatók. A hasonló sors, nemzeti tartás és küzdőszellem mellett barátságunk titka még az is lehet, hogy közös szentek átimádkozott élete egyesített minket szívben és lélekben – emelte ki a köztársasági elnök.
Sulyok Tamás: nem vethet árnyékot semmi a két nép barátságára
A két nép szabadon vállalt ezeréves barátságára nem vethet árnyékot semmi, nem szakíthatja szét semmi, nem törheti meg semmi, fogalmazott Sulyok Tamás. – Mert ez nem csak ország és ország, nemzet és nemzet között áll fenn, hanem közösségekről közösségekre, emberről emberre adódik át. Felejtheti-e Lengyelország, hogy patrónái magyar királylányok? Felejtheti-e Magyarország, hogy legnagyobb hadvezére lengyel szabadságharcos? Felejthetjük-e, hogy egymás szabadságküzdelmeiben véreztünk? Felejthetjük-e az 1848-as lengyel légiót, vagy a lengyel szabadságküzdelmek magyar önkénteseit? Felejthetjük-e Henrik Slawik és idősebb Antall József ezrek életét megmentő barátságát? Felejthetjük-e az egymásért való kiállást 1956-ban? Én úgy vélem, soha! Mi magyarok biztos, hogy nem fogjuk! – hangsúlyozta a köztársasági elnök. Hozzátette, a magyar-lengyel barátság számunkra nem mítosz, hanem megélt valóság.
Andrzej Duda és Sulyok Tamás látogatása Kaposváron
Fotók: Lang RóbertA Csiky Gergely Színházban szervezett gálaeseményen Andrzej Duda lengyel elnök elmondta, a lengyel-magyar barátság napja szimbolikus jellegű, ami hangsúlyozza a több száz éves kapcsolataink jellegét. – Jelenleg nagyon sok kihívásnak nézünk elébe – mondta a lengyel elnök. – A világ biztonsági szerkezete változik, ezért szeretném hangsúlyozni a transzatlanti kapcsolatok nagy jelentőségét Lengyelország számára és az európai országok számára. A történelem arra tanította a lengyeleket és a magyarokat, hogy mennyire fontos a szolidaritás. Lengyelországban a szívünkben emlékezünk arra a nagy segítségre, amit Magyarország nyújtott számunkra 1920-ban. Akkor az életünkért harcoltunk a nagy szovjet támadás ellen. A bolsevikok Lengyelország holttestén szerettek volna átmenni, és az egész világot felborítani. Az akkor szállított magyar fegyverek és lőszerek döntő jelentőségű szerepet játszottak ennek a harcnak a kimenetelében. A lengyelek azt sem felejtették el, hogy 1939-ben Teleki Pál magyar miniszterelnök megtagadta Hitlernek, hogy átengedje a hadseregét Magyarországon keresztül, hogy délről megtámadhassa Lengyelországot.
Mint barátok és szövetségesek kötelességünk az, hogy egymásnak, egymás felé tiszteletet és barátságot tanúsítsunk
– emelte ki Andrzej Duda.
Történelmi pillanat a két köztársasági elnök látogatása
– Különleges pillanat ez Kaposvár életében, mondhatni, történelmi ez a nap, mert megtisztelő, hogy a magyar és lengyel köztársasági elnökök találkozójának városunk adhat otthont – emelte ki köszöntőbeszédben Szita Károly, Kaposvár polgármestere. – Ez is ékesen igazolja, hogy a fontos dolgok nemcsak a fővárosokban történnek – tette hozzá. A város vezetője ezután Áder János korábbi köztársasági elnök üdvözletét adta át Andrzej Dudanak. Szita Károly hozzátette, Sulyok Tamás köztársasági elnök korábban többször járt már Kaposváron, államfőként viszont most volt először a városban. – Bízom benne, hogy a mostani alkalmat több másik is követi majd, és lesz lehetőségem bemutatni közösségünket, azt amit az elmúlt 30 évben a kaposváriak közös munkával elértek. Büszkék vagyunk az eredményeinkre és jó szívvel ajánljuk példánkat mások számára is – emelte ki Szita Károly.