Március 15.

2025.03.16. 11:01

A szabadság a hősök véréből ered

Engem felakaszthatnak, a szabadság azonban élni fog, annak fája ugyanis a mi vérünkből ered – idézte Újvárfalva híres szülöttének kivégzése előtti utolsó szavait Kiss Péter Pálné, a település polgármester a Noszlopy Gáspár szülőháza előtt tartott ünnepségen.

 A faluvezető a forradalomra történő megemlékezés mellett Noszlopy életútjáról, kiemelten a szabadságharcban betöltött szerepéről is beszélt. 
– A népfelkelők élén elért sikereiről Kossuth Lajos is tudomást szerzett, majd a Kaposvárra történ bevonulása és a császári csapatok kiverése után Somogy és Tolna kormánybiztosává nevezte ki – mondta Kiss Péter Pálné. – Később testvérével, Noszlopy Antallal megszervezték az egész Dél-Dunántúl védelmét, hiányosan felszerelt csapataival gerillaharcot folytatva a támadó császáriak ellen. Hősi küzdelmeit még a szabadságharc bukása után sem fejezte be, melynek során kétszer is elfogták, de mindkét alkalommal megszökött. Harmadszor azonban már nem járt szerencsével, felségárulás címén kötél általi halálra ítélték. Az ítélet végrehajtása előtt is bátran felvállalta tetteit, a már említett kinyilatkozást téve – mondta Kiss Péter Pálné.

szabadság
Noszlopy Gáspár életútjáról, kiemelten a szabadságharcban betöltött szerepéről emléketek meg
Fotó: Varga László

A polgármester beszéde után Tóth János hagyományőrző huszár őrnagy is méltatta az eseményt, majd a Noszlopy Gáspár Nyugállományú Honvédek Klubjának énekkara Kerekesné Pytel Anna vezetésével adott elő ’48-as dalokat. Ezt az iskolások műsora követte, végül pedig megkoszorúzták az épület falán lévő emléktáblát. 

Fotó: Varga László

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában