Ukrajna

2025.03.10. 13:23

Az ukrán termények letarolták a közösség piacát Brüsszel döntése nyomán

Az orosz támadás előtti időkben az Európai Unió vámkontingenseket állapított meg Ukrajnával, ezekkel a termények kereskedelmét korlátozta. Viszont miután kitört a háború úgy döntöttek, azzal is segítik az ukránokat, hogy liberalizálják a kereskedelmet. A hatásokkal azonban nem számoltak a józan hangok ellenére sem.

Az Ukrajnával 2014-ben kötött társulási megállapodás negyven vámkontingenst állapított meg az ukrán mezőgazdasági termékek Európai Unióba (EU) történő behozatalára vonatkozóan, valamint számos belépési árkorlátozást. A Világgazdaság azt írja, ezeket a különböző elemeket annak idején gondosan megtárgyalták, figyelembe véve, hogy az ukrán termékeknek a versenyképesség és az általános mezőgazdasági szerkezet különbsége miatt esetlegesen negatív hatásuk lehet az uniós piacra – emlékeztet elemzésében a mezőgazdasági termelők és szövetkezetek legnagyobb európai képviselete, a Copa-Cogeca.

Jóval versenyképesebb az ukrán mezőgazdaság az olcsóbb munkaerő, a kevesebb környezetvédelmi elvárás és az egyéb, unióban megszokott kötöttség hiánya miatt is
Jóval versenyképesebb az ukrán mezőgazdaság az olcsóbb munkaerő, a kevesebb környezetvédelmi elvárás és az egyéb, unióban megszokott kötöttség hiánya miatt is
Forrás: NurPhoto via AFP

Brüsszelben az a döntés született a 2022-es orosz invázió után, hogy ideiglenesen liberalizálják a kereskedelmet Ukrajnával a háborús erőfeszítések támogatása érdekében. A Copa-Cogeca rámutatott, az EU piacán ennek a döntésnek számos mezőgazdasági termékre volt igen nagy hatása, és nyilvánvaló, hogy az unió mezőgazdasági termelői és mezőgazdasági szövetkezetei nem lesznek képesek tovább elviselni ezt a nyomást. – Az uniós mezőgazdasági termelők és szövetkezetek hozzájárulhatnak az Ukrajna támogatására irányuló uniós erőfeszítésekhez, de nem viselhetik tovább azt az aránytalan terhet, amely a liberalizáció óta nehezedik rájuk – tették hozzá.

Majdnem három évvel ezelőtt 2022 júniusában lépett hatályba az első kereskedelmet liberalizáló brüsszeli döntés. Ezt kettő évvel, 2024 júniusáig meghosszabbították, majd aztán 2025 júniusáig. Az akkori folyamatos és kitartó gazdatüntetések nyomására néhány termék, mint például a baromfi, cukor, tojás, méz, zab és a kukorica esetében meghatározott küszöbértékek mellett újra vámokat vezettek be. A liberalizáció néhány kulcsfontosságú mezőgazdasági termék esetében az EU piacának teljes elárasztását eredményezte – írta a Világgazdaság.

Az ukránok a baromfi- és tojáspiacot is letarolták

A tojás esetében a 23 ezer 189 tonnás küszöbérték még mindig közel négyszerese a társulási megállapodásban megállapított kereskedelmi kvótának. Továbbá, bár a küszöbértéket már elérték, az ukrán tojásimport folytatódik, mivel a vám megfizetése továbbra is érdekes számukra az alacsonyabb termelési költségek miatt, mivel még nem felelnek meg ugyanazoknak a termelési előírásoknak, mint az uniós termelők. Ez azt mutatja, hogy nemcsak a vámkontingenseket kellene bevezetni újra, hanem el kellene gondolkodni bizonyos vámok emelésén vagy az azonos termelési szabványok alkalmazásának feltételén is. A Világgazdaság arról is írt, Ukrajna sokkal alacsonyabb költséggel képes baromfihúst előállítani, mint az uniós termelők. A Copa-Cogeca becslései szerint a versenyképességi különbség 30–40 százalékos.

A Világgazdaság arról is ír, hogy ha Ukrajna csatlakozna az EU-hoz, akkor az bedöntené az uniós agrártámogatási rendszert.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában