2025.04.12. 14:28
Így terjeszkedett a budapesti fodrászbirodalom a Balatonnál – gazdát keres az Urhegyi villa
Balatonszemesen még mindig gazdára vár egy százéves villa, amely nemcsak nyaralóként szolgált: nyaranta fodrászszalon és versenyhelyszín is volt. Egy budapesti fodrászmester balatoni álma vár új életre.
Balatonszemes egyik csendes utcájában, fák között megbújva áll az Urhegyi-villa, amely több mint száz éve épült és most új gazdáját keresi. De ez nem csupán egy ház. A falak mögött egy korszak emlékei rejtőznek: fodrászollók csattogása, nyári frizurabemutatók és a két világháború közötti polgári világ nyomai. A villa építtetője a budapesti Urhegyi Bálint volt – és ez a balatoni nyaraló akkoriban messze több volt, mint pihenőhely.

Forrás: Németh Levente
Budapesti fodrászbirodalomból balatoni szalonja működött a villában
A 20. század elején Budapest VI. kerületében, a Teréz körút 34. szám alatt működött az „Urhegyi és Hacsek” nevű úri- és hölgyfodrász szalon, amely a korszak egyik legismertebb, elegáns fodrászüzlete volt. Az egyik tulajdonos, Urhegyi Bálint, a nyarakat a Balaton partján töltötte feleségével, és nemcsak kikapcsolódás céljából: balatonszemesi villájuk a nyári szezonban fodrászszalonná alakult, ahol vendégeket fogadtak, frizurákat formáztak, sőt, fodrászversenyeket is rendeztek.
Ezt a szokatlan, de nagyon is valós balatoni életet igazolja egy korabeli újsághirdetés is: az 1934. júniusi Fodrász Újság 6. számában apróhirdetésben keresnek fodrászsegédet és női fodrászt balatoni üzletükbe. Tehát a villa valóban működő, szezonális szalonként is szolgált.

Sikeres fodrászdinasztia, budai építkezés és a balatoni álom
A sikeres vállalkozás nem állt meg a Balatonnál: a 1938. május 15-i Újság című napilap arról számolt be, hogy Urhegyi Bálint és Hacsek József építési engedélyt kaptak Budapest I. kerületében, a Kútvölgyi úton egy földszintes családi házra. A Teréz körúti címük ekkor is változatlan volt , ami mutatja, mennyire megalapozott, jól működő vállalkozásuk lehetett. Egy olyan fodrászdinasztia nyomairól van tehát szó, akik nemcsak a szakmához értettek, hanem az élet eleganciájához is.

A különleges Urhegyi-villa
És most, közel száz évvel később, a balatonszemesi villa ismét új lehetőségekre vár.
Az épület kb. 370 négyzetméter alapterületű, és egy 1370 négyzetméteres telken helyezkedik el, csupán néhány percnyi sétára a Balaton partjától. Tágas, világos helyiségei között több mint kilenc szoba, folyosók és alagsori terek találhatók. A régi hajópadló, a tetőtéri gerendák, a korabeli nyílászárók még mindig ott vannak. Az idő nyomai mellett is érzékelhető az az elegancia, amit egykor ez a ház képviselt. Statikailag jó állapotban van, de felújításra szorul. Viszont aki belép, nem romokat lát, hanem karaktert és múltat.
A villa nemcsak otthonnak lehet tökéletes, hanem akár panzióként, rendezvényhelyszínként vagy kulturális térként is új életre kelhet. Olyan épület ez, amely nemcsak a térképen foglal helyet, hanem egy történelmi korszakban is – és most arra vár, hogy valaki új fejezetet írjon bele.