2025.04.10. 19:44
Félelmetes vírus bukkant fel váratlanul, súlyos fájdalmakat okoz a láz
Rendkívül veszélyes betegség ütötte fel a fejét a szomszédunkban. Támad a csonttörő vírus Fejérben, a Dengue-vírust egy turista hozta haza egy egzotikus útról.

Hamilton, 2020. februr 17. Az amerikai Allergis s Fertz Betegsgek Orszgos Intzete (NIAID) ltal kzreadott, dtumozatlan elektronmikroszkpos kp a SARS-CoV-2 nev koronavrusrl. A 2019-nCoV nven is ismert vrus egy fertz humn koronavrus, amely a COVID-19-nek nevezett, tdgyulladsos megbetegedst okozza. A mintt egy betegtl vettk az Egyeslt llamokban. A COVID-19-nek elnevezett jfajta koronavrus elidzte betegsg hallos ldozatainak szma 1776-ra emelkedett Knban, a legtbben a jrvny gcpontjban, Hupej tartomny szkhelyn, Vuhanban hunytak el. A 2019 december kzepe ta tombol jrvny fertzttjeinek szma 70 548-ra ntt. MTI/AP/NIAID-RML
Fotó: -
A napokban egy 52 éves, Fejér vármegyei nő Indonéziából hozott haza egy vérzéses vírust, vagyis a szomszédunkban felütötte a fejét a rettegett betegség. Az információról a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészei Központ (NNGYK) beszámolója adott hírt. A Fejér vármegyei nő Indonéziában tartózkodott a lappangási idő alatt, és ott állapították meg a fertőzést. A betegséget igazoló dokumentumokból aztán kiderült, Dengue vírust azonosítottak kórokozóként a betegben. Aggodalomra szerencsére nincs ok, mert az eset egyszeri és elszigetelt volt. A csonttörőnek is hívott vírust a szúnyogok terjesztik, és a trópusi, szubtrópusi országokban a második leggyakoribb fertőzés a malária után. Jelenleg nagyjából 110 országban van jelen a vírus, és vele együtt a hordozójaként számontartott szúnyog.

A vírust a szúnyogok terjesztik
A Dengue-lázat azért hívják csonttörőnek, mert ritkább esetekben súlyos fájdalmat okozhat, mintha eltörnének a beteg csontjai. A tünetek közt szerepel a láz, fejfájás, a kanyaróhoz hasonló kiütések, izom- és ízületi fájdalmak, és a kór néha életveszélyessé is válhat. Dengue-lázban szenvedőknél idegrendszeri zavarokról is beszámoltak már. Az esetek jelentős része, mintegy 70 százaléka Ázsiában fordul elő. A Dengue-lázzal fertőzött csecsemők és kisgyermekek nagyobb valószínűséggel lesznek súlyos betegek, mint a felnőttek.
A vírus megelőzésére nagyjából egy évtizede fejlesztettek ki védőoltást, azonban a kezelésére szolgáló vakcina és a gyógyszerek készítése még zajlik. A WHO javaslata szerint a szúnyog populáció csökkentése, illetve a csípésektől való védekezés jelenti a leghatékonyabb megelőzést. Az egyiptomi csípőszúnyog és az ázsiai tigrisszúnyog terjeszti a kórt.
Az utazóknak fel kell készülniük a veszélyre
Ha valaki egzotikus országba készül, nem árt tisztában lennie a veszélyekkel. Klencsár Gábor, kaposvári fotós, film- és videóművész legutóbb Kambodzsában járt, és visszatérően látogat el a Távol-Keletre. Szerinte sok ismeretlen betegségre fel sem lehet készülni, ám az olyan standard oltásokat, mint a Hepatitis A, a tífusz és a tetanusz ellenieket ajánlatos felvenni az utazóknak, ezek hosszabb-rövidebb védettséget biztosítanak. Hepatitis A járvány egyébként az utóbbi hetekben Magyarországon is kitört, ezzel együtt a gyakorlott utazó úgy tartja, hogy teljesen nem lehet kikerülni a veszélyeket, mert a trópusokon ezerféle betegség létezik, és nincs mindegyik ellen védőoltás.
A klasszikus Dengue-láz tünetei:
- hirtelen kezdetű magas láz, mely néhány nap után 12-24 órára elmúlhat, de utána újra felszökik
- fejfájás
- gyengeség, levertség, étvágytalanság
- végtagfájdalom, ízületi- és izomfájdalom, kifejezetten erős csontfájdalom, emiatt kapta a betegség a csonttörő láz nevet (breakbone disease)
- émelygés, hányinger, hányás
- szemgolyó mögötti fájdalom (ún. retroorbitális fájdalom)
- kötőhártya gyulladás
- szívritmus lassulás
- arcpír
- nyirokcsomók megnagyobbodása
- apró bőrkiütések a törzsön, majd a végtagokon
- tenyerek, talpak viszketése és hámlása.