2025.05.19. 20:00
Katasztrófa: hiába virágoznak a fák, a májusi hideg miatt búcsút mondhatunk az akácméznek
Fagy, hűvös idő és a virágok nektárhiánya súlyosan befolyásolja az idei akácszezont. Az akácméz idei termésére alig van esély, és a helyzetet tovább súlyosbítja az olcsó importméz és a piaci bizonytalanság.
Az idei év akácméztermését súlyos kihívások befolyásolják, elsősorban az időjárás és a méhállományt érintő problémák. Horváth Zsolt, a Kaposvár és Térsége Méhészeinek Egyesülete elnöke szerint az akác virágzása ígéretesen indult, de a mélyebben fekvő területeken az alacsony hőmérséklet komoly károkat okozott.

Fotó: Németh András Péter
Az akácméz termés gyenge, a méhészek válsággal küzdenek
– Úgy tűnt, hogy az akác megfázott, a dombtetőkön fekete volt – ez a fagyás jele, fogalmazott Horváth Zsolt. Az éjjeli 4-6 fokos hideg, valamint a fagyosszentek időjárása jelentősen megnehezítette a nektárképződést. Amint megjött a pár napos melegedés, a fák felső régióiban 8-10 méter magasan is jelent meg virág, de a hideg ott is éreztette hatását. Rövid melegebb periódus után ugyan berobbant a virágzás, de a méhek csak délelőtt 10-11 óra tájban kezdtek gyűjteni, majd hamar leálltak, mivel a hőmérséklet délutánra ismét 13-14 fokra hűlt vissza, ami nem kedvez a nektár termelődésnek.
Az egyesület elnöke szerint, már végéhez közeledik a hungarikumnak számító mézfajta alapanyagának virágzása, s bár jelenleg 21-22 fok körül alakul a nappali hőmérséklet, az akácvirágzás már végéhez közeledik. – Már hullik, bebarnult, elöregedett, valószínűleg a héten vége lesz az akácidénynek – mondta Horváth Zsolt, aki maga is megkezdi a pergetést a hétvégén.
Katasztrófa az idei év
Gulyás-Mórocz Judit, a csokonyavisontai Gulyás Méhészet őstermelője hasonló problémákról számolt be. Az idei év katasztrófa, szerintem olyan mértékű, hogy nagyon megvisel mindenkit. Főleg a nagyobb méhészeteket, mondta a Gulyás Méhészet egyik alapítója. Bár szerencsésebb helyen gazdálkodnak, mégis évről évre nehezebb a termelés. – Az akác virágzik, de nem tud mézelni, alacsony a hőmérséklet. Kijárhatnak a méhek, de ha nincs napsütés, nem tudnak nektárt behordani. A virágok illatát sem lehetett érezni, ami szintén a nektárhiány jele, tette hozzá.
Gulyás-Mórocz Judit szerint a következő napokban talán még lehet némi gyűjtésre számítani, de komoly termésre nem sok esély van. Náluk szerencsére van még a tavalyi mézből, így a családi gazdaság működése nincs veszélyben. – Az egyik év viszi a másikat, de akinek ez a teljes megélhetési forrása, az nagy nehézségekkel néz szembe. Hozzátette: bár náluk nem volt jelentős méhpusztulás, országosan súlyos probléma a paraziták miatti veszteség, különösen a nagy méhészetekben.
Betáraztak, de túl olcsó a kínai méz
A méhészek számára az elmúlt évek termései is hullámzóan alakultak: míg tavalyelőtt gyengébb év volt, 2023-ban kifejezetten jó akácévnek számított. Ugyanakkor Horváth Zsolt, A Kaposvár és Térsége Méhészei Egyesületének elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a piaci árakat nem az időjárás, hanem a globális kereslet-kínálat határozza meg – elsősorban a Kínából és más országokból az unióba beáramló olcsó mézszerű termékek. Az értékesítést tovább nehezíti az is, hogy jelentős mennyiségű méz maradt raktáron. – Ennyi mézet nem lehet üvegezve értékesíteni, erre nincs beállítva a magyar piac. A tárolás körülményei is kulcsfontosságúak a minőség megőrzéséhez – hívta fel a figyelmet Horváth Zsolt–, mivel a hordós tárolás során a hőmérséklet-ingadozás minőségromlást okozhat, ha nem megfelelően szabályozott környezetben történik.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) korábban szintén jelezte, hogy az országos méhpusztulás és az időjárási anomáliák miatt a hazai méhállomány jelentősen csökkent. Ez a tendencia természetesen hatással van az akácméz idei várható mennyiségére és minőségére is, és megnehezíti a méhészek dolgát mind a termelés, mind az értékesítés terén. Az idei akácszezon rövidnek és nehéznek bizonyul, a végső eredmények viszont csak a pergetések után lesznek egyértelműek.
