Balaton

2025.05.19. 15:42

„Minden évben elveszítünk valakit..." – itt a balatoni gyermekmentők figyelmeztetése

A speciális mentőegység a pünkösdi hétvégén már szolgálatba lép. A balatonlellei gyermekmentő állomás munkájában a nyári szünidő hivatalos kezdetéig, június 20-ig egy rövid szünet következik. Ezt követően azonban egészen augusztus 24-ig folyamatosan működnek.

Pünkösdkor, június 6-án ismét megkezdi működését a balatonlellei gyermekmentő állomás. A teljesen felszerelt gyermekmentő-orvosi kocsi augusztus 24-ig biztosít emelt szintű ellátást a régióban. A szakemberek 60–100 kilométeres körzetben vonulnak, és évente több száz esetet látnak el. A szolgálat az eddig megszokott, magas színvonalú szakmai háttérrel tér vissza. A gyermekmentő autó minden felszerelése teljes méretskálában áll rendelkezésre, így az ellátás újszülöttkortól felnőttkorig minden életkorra kiterjedhet.

balatonlellei gyermekmentő, mentő
A balatonlellei gyermekmentő szolgálat pünkösdkor kezdi meg munkáját
Fotó: Németh Levente

Balatonlellei gyermekmentők – teljes felszereléssel kezdhetik el a munkát

– A felszerelésünk a korábbi évekhez képest nem változik. Gyermekmentő-orvosi kocsink teljes méretválasztékban biztosítja az eszközöket, ultrahanggal, laborkészülékkel felszerelve – mondta Gesztes Éva, a Magyar Gyermekmentő Alapítvány szakmai vezetője. – Vérnyomásmérő mandzsettából például hatféle méretünk van. A légútbiztosító eszközökből is sokféle található az autón. 

A lélegeztetőgépünk alkalmas újszülöttek, koraszülöttek, csecsemők, gyerekek és felnőttek lélegeztetésére is. Emellett nálunk több olyan gyógyszer is megtalálható, amelyet kifejezetten gyermekgyógyászatban használunk 

– emelte ki a vezető. – Ilyenek például a mérgezések ellenszerei is, amelyek gyerekeknél más formában és gyakrabban fordulnak elő. A mentőszolgálat működését váltásos rendszerben biztosítja körülbelül 10–15 orvos és 8–10 mentőtechnikus, akik néhány napos turnusokban váltják egymást a szezon során. 

Magas az esetszám a Balatonnál

A gyermekmentő egység nyáron jellemzően 200–250 esetet lát el egy szezonban, azaz havonta nagyjából száz mentés történik. Ezen felül további 50–100 főt látnak el ambuláns keretek között, amikor a csapat épp nem terepen dolgozik.

– Vidéki viszonylatban magasnak számít ez az esetszám, mivel a Balatonnál a szezonban kis területen nagyon sok nyaraló zsúfolódik össze – fogalmazott a szakember, aki hozzátette, az elmúlt évek tapasztalatai alapján az esetszám viszonylag állandó. 
A szolgálat az Országos Mentőszolgálattal együttműködésben működik. A 112-es segélyhívó számra érkező riasztásokat a kaposvári irányítócsoport koordinálja, a gyermekrohamkocsi pedig egy 60–100 kilométeres körzetben vonul.
– Ha messzebb történik valami, akkor először a legközelebbi mentőegység indul el, amely alapszinten minden beteget el tud látni. Mi akkor kapcsolódunk be, ha magasabb szintű beavatkozásra van szükség. Ez egy lépcsőzetes mentésszervezés – mondta a mentőszolgálat vezetője.

"Minden évben elveszítünk gyerekeket"

A nyári szezonban leggyakrabban allergiás reakciókkal, közúti és sportbalesetekkel találkoznak, de szinte mindenféle eset előfordul. A legsúlyosabb esetek között rendszeresen szerepelnek közúti balesetek és vízi tragédiák is. A mentőszolgálat ezért minden nyár elején hangsúlyozza a megelőzés fontosságát. 

– Minden évben elveszítünk gyerekeket, fiatalokat – és ezek a tragédiák szinte mindig szabályszegésből erednek. A kerékpározáshoz használjanak bukósisakot, mert az életet menthet. A gyerekeket még rövid útra is csak gyermekülésben, bekötve szállítsák. A vízparton, víz közelében és a vízben is mindig legyen felnőtt felügyelet a gyermek mellett 

– sorolta a legfontosabb tanácsokat.

A fürdőzés szabályaira külön is felhívta a figyelmet:

  • Aki nem tud biztonságosan úszni mély vízben, viseljen mentőmellényt – az úszógumi vagy karúszó nem nyújt megbízható védelmet.
  • Felhevült testtel soha ne ugorjunk a vízbe, mert ez életveszélyes lehet.
  • Ismeretlen mélységű, vagy sekély vízbe ne ugorjunk – súlyos sérüléshez vezethet.
  • Viharjelzés idején tilos a vízben tartózkodni.
  • Tudatmódosító szerek hatása alatt senki ne menjen a vízbe. 

A mentőszakember hozzátette: vízből csak az próbáljon menteni, aki erre képzést kapott. Ha nem, a fuldokló pánikba esve belé kapaszkodhat, és magával rántja. Ilyen helyzetben azonnal hívni kell a 112-t.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában