2025.05.13. 17:30
Belerokkansz, úgy megbüntethetnek ezért a kerti munkáért
A tavaszi kerti munkák során iszonyatos mennyiségű zöld hulladék keletkezhet, s ha valaki vét a szabályok ellen, nem ússza meg a bírságot. Belerokkansz, úgy megbüntethetnek ezért a kerti munkáért

Fotó: Németh András Péter
Bár a változékony májusi időjárás kissé átírta a menetrendet, a kerti teendők így is bőséges elfoglaltságot adnak, ám kifizetődő résen lenni - belerokkansz, úgy megbüntethetnek ezért a kerti munkáért.

Belerokkansz, úgy megbüntethetnek ezért a kerti munkáért
Most tilos, vagy nem tilos? Ennek jártunk utána, mivel a tavaszi kerti munkák velejárója a rengeteg zöldhulladék.
A tavasz kezdetén kerül leginkább előtérbe a kérdés, mit kezdjünk a zöldhulladékkal, ami felgyülemlett a kerti munkák során a jó időben. Ilyenkor jönnek a szomszéd viták is, hogy most szabad, vagy nem szabad, ha szabad akkor mikor stb… Ennek kapcsán hoztuk hát el most az igazságot.
A tavaszi kertrendezéskor általában esztétikai okokból szabadulunk meg a kerti hulladéktól. Ennek legegyszerűbb módja kézenfekvően sokak számára az, hogy a kertben gyújtanak tüzet és égetik el a zöldhulladékot. Ez azonban nemcsak a szomszédnak okoz kellemetlenséget a füstszaggal, hanem a környezetünkre is káros hatással van, ezáltal pedig ránk is. A füstből a természetre és az egészségre is rendkívül káros anyagok kerülhetnek a levegőbe.
Lehetőség az önkormányzatoknál
A környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy 2021. január 1-jétől országosan tilos a zöldhulladék égetése. A dolog mégsem ennyire egyszerű, mert a jogszabály lehetőséget biztosít az önkormányzatoknak, hogy helyi rendeletben szabályozzák az avar és a kerti hulladék égetését. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy vannak olyan települések, ahol egyáltalán nem szabad avart égetni, máshol kijelölt időzónák biztosítják a legális égetést, írja a Turistamagazin.
Előírás: nagy büntetés járhat az égetésért
Bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése természetes személy esetén 300 ezer forint, bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése gazdálkodó szervezet, illetve jogi személy esetén 2 millió forint bírságot vonhat maga után.
Tetemes büntetés: eljárás indul azok ellen, akik vétenek a szabályok ellen
- A nagybajomi önkormányzat szabályozza a zöld hulladék égetést, erre szerda és szombati napokon biztosítunk lehetőséget, s ezzel kapcsolatban külön nyári és téli időszámítás van érvényben - közölte kérdésünkre kedden Pirka Mátyás, Nagybajom polgármestere. Hozzátette: évek óta működik a szabály, amit legutóbb 2023-ban módosítottak. A lakosság alapvetően betartja az előírást, ám időnként akadnak olyan lakók, akik megsértik és nem a kijelölt napon égetik a zöld hulladékot. A büntetési tétel több tízezer forinttól több százezer forintig terjed.
Időnként egyesek bútort, ruhát vagy vezetékről égetik le a műanyagot. Ez szigorúan tilos, a szabálysértők súlyos büntetésre számíthatnak. Szentgáloskéren is önkormányzati rendelet rögzíti a zöld hulladék égetést. Szabó Péter polgármester kedden azt mondta: a lakók heti egy alkalommal, pénteken tehetik ezt meg. Településükön is összességében kedvező tapasztalatot szereztek, a lakosság döntően eleget tesz a szabályozásnak. Amennyiben valaki mégsem figyel az előírásra, akár több százezer forint büntetést kaphat.