2025.05.19. 14:29
Engedély kell a klímához? Mielőtt megvennéd, ezeknek a szabályoknak érdemes utánanézni
Az elmúlt évek nyári forrósága miatt egyre több otthonban szereltetnek fel klímaberendezést. Azt azonban sokan nem tudják, bizonyos esetekben engedély szükséges a telepítéshez.
Forrósodnak a nyarak, évek óta egy magasabb a hőmérséklet a nyári hónapokban. Nemcsak kényelmi kérdés, hanem egyre inkább szükségszerű, a gyakori hőhullámok miatt. Azonban mielőtt felszereltetnénk, nem árt tájékozódnunk, vajon kell-e engedély a beüzemeltetéséhez; egyes ingatlanoknál ugyanis akár a műemlékvédelemi hatóság meg is torpedózhatja a szerelést.

Fotó: Török János
Klímaberendezés felszereltetéséhez engedélyt általában akkor kell kérnünk, ha a készülék kültéri egysége az épület homlokzatára, tetőszerkezetére vagy más, közös tulajdonban lévő részére szerelnék. Ez különösen igaz társasházak esetében, ahol a homlokzat és más közös részek módosítása csak a lakóközösség, azaz a közgyűlés engedélyével történhet.
Honnan tudhatod, hogy engedélyköteles-e a klíma felszereltetése?
Egyes településeken helyi rendeletek szabályozhatják a klímaberendezések felszerelésének módját és helyét, így ilyen esetekben is szükség lehet előzetes egyeztetésre az önkormányzattal. Ezeket szabályozásokat általában a településképi rendelet elemi foglalják magában, amiben kitérnek arra, hogy a város településképének védelmében, hol szükséges egyeztetni az önkormányzattal.
Amiket érdemes ellenőrizni:
- Társasházi lakás esetén:
Ha a klíma kültéri egysége a homlokzatra kerül, akkor a társasház közgyűlésének hozzájárulása szükséges.
A homlokzat módosítása ugyanis közös tulajdont érint, így ez engedélyköteles lehet.
- Műemléki vagy helyi védettség alatt álló ingatlanok esetén:
Kaposváron, Barcson és számos más településen is vannak műemlékvédett vagy helyi védelem alatt álló épületek.
Ezekre vonatkozóan az engedélyezést az illetékes önkormányzati főépítész, vagy az építési hatóság intézi.
- Közterületet érintő felszerelés:
Ha a klíma kültéri egysége közterület felé néz, vagy közterület fölé nyúlik, akkor külön önkormányzati engedély szükséges. Érdemes tehát minden településen a helyi rendeleteket megvizsgálni, szükség esetén akár telefonon érdeklődni.
A helyzet Kaposváron
A kulturális örökség védelméről szóló törvény alapján a műemlék olyan nyilvántartott műemléki érték, amelyet jogszabállyal védetté nyilvánítottak. Fentiek értelmében az országos műemléki jegyzék Kaposváron 36 műemléket tart számon, persze ezek közül nem mindegyik lakóépület. Mutatunk néhány példát, a teljesség igénye nélkül:
- Ady Endre utca 1 és Ady Endre utca 3.
- A MÁV felújított épülete
- A Dorottya ház
- A volt vármegyeháza
- Az Aranyoroszlán patika
- Kontrássy utca 3.
- Fő utca 19.
- Fő utca 34

Forrás: MW
A műemlékek teljes listáját Kaposvár város honlapján megtalálhatjuk a Településképi Arculat Kézikönyv menüpontja alatt.
A városkép védelme érdekében az alábbiakban leírtak az irányadóak:
a) Épületek közterületről látható homlokzatán:
• közmű-, energia- és hírközlő vezetékek és műtárgyak elhelyezése nem támogatott, illetve javasolt a takartan történő kialakításuk;
• parabolaantenna, légkondicionáló berendezés kültéri egysége, a mesterséges szellőztetés és az égéstermék-kivezetés berendezései (kivéve tetőkémény) szerelvényeinek elhelyezése nem támogatott, illetve javasolt a takartan történő elhelyezésük;
b) belterületen antenna és antennatartó szerkezet kizárólag közterületről nem látható módon történő létesítése;
c) közműlétesítmény önálló, föld feletti, szabadon álló építményként, takarás nélküli elhelyezése;
d) új közműhálózat (villamos, hírközlő és kábeltévé vezeték) építése, a meglévő rekonstrukciója belterületen csak föld alatt kivitelezhető;
e) közterületi műszaki berendezések elhelyezése esetén azok takarása élő növényzettel megoldandó;
f) távközlési és hírközlési önálló torony csak külterületen helyezhető el, műemléki, helyi építészeti értékként védett épületen, területen, természetvédelmi területen és tájképvédelmi területen távközlési, hírközlési torony nem helyezhető el;
g) közterületen elhelyezésre kerülő berendezések (pl. kandeláber, pad, szemétgyűjtő edényzet, telefonfülke stb.) esetén a RAL 5008 szín alkalmazandó.

Forrás: MW
A legtöbb esetben építési engedély nem szükséges, amennyiben a berendezés telepítése nem jár statikai változással vagy az épület homlokzatának átalakításával. Egy biztos: érdemes megejteni egy telefonhívást, mielőtt neki esne az ember a klímatelepítésnek.
