Sok mindent rejt a föld

2025.05.20. 12:42

Elképesztő kincseket találtak a szántásban a Dunántúlon – érdemes nézni, merre indulnak

2000 éves kelta őz szobrocska, I. Szulejmán aranypénze, kocsikerék fibula – az őskortól kezdve a kora újkorig bezárólag ilyen tárgyakat találtak már fémkeresővel a Rippl- Rónai Múzeum munkatársai és önkéntesek, a Balatontól a Dráváig.

Szinte nem volt olyan település Somogyban, amit ne jártak volna be a kincskeresők. Az elmúlt időszakban több olyan programot szerveztek, amelyen múzeumi önkéntesek is részt vehettek érméket, használati tárgyakat vagy éppen fegyverrészeket kutatva. Önkéntesnek bárki jelentkezhet, aki rendelkezik fémkereső géppel. 

fémkereső
Aki rendelkezik fémkeresővel, jelentkezhet önkéntesnek
Forrás: Huszár Péter

Először a kaposvári múzeummal kell felvenni a kapcsolatot, majd az intézmény Facebook oldalát figyelni, ott hirdetik ugyanis, hogy mikor és hova megy a csapat legközelebb. De csakis régész jelenlétében folyhat a keresés, aminek bejelentési kötelezettsége van. Ezt a múzeumokban írják meg, onnan küldik el az Örökségvédelmi Hivatalhoz, mely jóváhagyja a kutatást. 

Minden héten mennek terepre
Forrás: Huszár Péter

Minden héten végez terepbejárást a fémkereső csapat

– Ha jó idő van, akkor minden héten végez terepbejárásra csapat. Meghirdetjük a helyet, hogy hova megyünk egy belső csoportban; ami régészetileg védett terület, vagy valahol valaki talált már ott valamit, akkor elmegyünk, bejárjuk, hogy hátha van ott még valami dolog. Általában tízen-tizenöten vesznek részt a kereséseken. Ha előkerül egy lelet, azt zacskóba tesszük, felcímkézzük és irány a múzeum – mondta el Huszár Péter, a Rippl-Rónai Múzeum régésztechnikusa.

Sok leletet találtak Somogyban
Forrás: Huszár Péter

Az eszközök a talaj felső rétegének 20-40 centiméteres mélységéig látnak le. De a legapróbb érmeket is észlelik. Leginkább a szántásokat szokták végig járni a keresők, ahol már amúgy is meg van forgatva a föld. Méteres mélységbe azonban már nem áshatnak le, az ugyanis feltárásnak minősül. 

A talaj felső rétegében keresnek
Forrás: Huszár Péter

De mi történik, ha felásom a saját kertem és találok valamit?

A törvény szerint 1711-ig van levédve minden régészetileg. Ha például találsz egy Ferenc József érmét a Monarchia idejéből, megtarthatod. De ha egy középkori ezüst dénárra bukkansz, köteles vagy leadni a múzeumnak.

Azonban nem minden 1711 előtti tárgy minősül régészeti leletnek, ugyanis azok a régészeti korú tárgyak, amelyeket nem temette be a föld, így például gyűjteményben maradtak fent, azokra az említett szabály nem vonatkozik. 

Nagy pusztítást végeznek az illegális fémkeresők, amiért előreláthatólag szigorítani fognak a jogszabályokon. A vármegyét kifosztják, amit találnak azt elcserélik egymás között, eladják gyűjtőknek, megy a fekete piacra, legfőképpen külföldre. Ezek a leletek nem kerülnek be a múzeumokba. Kivédeni csak úgy lehet, ha éppen nyakon csípi őket valaki a saját földjén és rendőrt hív.  Az engedéllyel rendelkezőket viszont nem a vagyonszerzés a mozgatja. 
– Mindig találunk szép leleteket, nekem egy ezüst érme, egy bronz lándzsa, vagy egy használati tárgy is ugyanolyan értéket képvisel – mondta Huszár Péter.

A közösségi régészet társadalmi munka
Forrás: Huszár Péter

A közösségi régészet egyfajta társadalmi munka. A fémkeresők célja, hogy a megtalált tárgyakból felderítsék, hogy kik és hogyan éltek az adott területen. Ez pedig többet ér a régészek számára, mint egy aranypénz vagy ezüstgyűrű értéke. A legértékesebb leleteket a kaposvári múzeumban kiállítják.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában