2025.05.21. 17:06
A tudomány és a tehetség ünnepe volt a kaposvári TDK
Kaposváron is megrendezték a Tudományos Diákköri Konferenciát (TDK), amely a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) egészét átfogó eseménysorozat része volt. A somogyi campusszal egy időben az egyetem valamennyi helyszínén – így a gödöllői, a budai és a gyöngyösi campusokon is – fiatal kutatók mutatták be legfrissebb, legizgalmasabb kutatási eredményeiket a szakmai zsűrik előtt.
A 2025-ös tavaszi TDK konferencián 110 hallgató és középiskolás diák vett részt, akik összesen 106 pályamunkát vagy kutatási tervet mutattak be. Ezek közül 23 dolgozat angol nyelven hangzott el, ami jól jelzi, a fiatal kutatók már nemzetközi színtéren is megállják a helyüket.

Fiatal kutatók a katedrán
A konferencián 67 tagú zsűri értékelte a munkákat, amely egyaránt állt egyetemi oktatókból, kutatókból, hallgatókból és külsős szakértőkből. A szervezők külön figyelmet fordítottak arra, hogy minden szekcióban hallgatói képviselet is jelen legyen a zsűriben. A kutatómunkát segítő témavezetők száma összesen 139 volt – a többszöri témavezetéseket is beleszámítva. A tudományos diákköri mozgalom 75 éves jubileumát is ünneplő esemény méltó módon szolgálta a tehetséggondozás célját.
Gyuricza Csaba, a MATE rektora a rendezvény megnyitóján úgy fogalmazott: a TDK mindig egy ünnep, mert a tehetséggondozás ünnepe. Az itt bemutatott pályamunkák mögött évek munkája van. – Korábban kizárólagos fórumként működő TDK mára egy szélesebb rendszer részévé vált. Tavaly elindítottuk a Jövő Vezetői Programot a legkiválóbb hallgatóink számára. Ennek akadémiai lába is van, ahova a belépőt a TDK-n elért sikerek jelenthetik, mondta a rektor és biztatta a fiatalokat, hogy jelentkezzenek.
A MATE Kaposvári Campusán négy szekcióban – köztük agrár- és neveléstudományi témákban – összesen 15 egyetemi hallgató mutatta be munkáját, míg 19 középiskolás diák osztotta meg gondolatait a mezőgazdaság kihívásairól a fiatalok szemszögéből. Halas Veronika, a Kaposvári Campus Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke kiemelte. – Fontos, hogy az előadásokban az örömteli pillanatok is megjelenjenek – a kutatás élménye, a felfedezés öröme. A bírálóknak ugyanakkor szigorúnak, de igazságosnak kell lenniük, rámutatva az erősségekre és a gyenge pontokra is, mondta Halas Veronika.
A kaposvári rendezvényhez kapcsolódott a Dunántúli Mandulafa Konferencia is, amely közép- és általános iskolás diákokat szólított meg. Ez a kezdeményezés már a tudományos utánpótlás legfiatalabb generációját célozza, így a tehetséggondozás immár több szinten zajlik a MATE-n.