2025.05.24. 14:00
Balatonföldváron befalazva élte túl a borzalmakat
Gaál Franciska (1904-1973) magyar színésznő a két háború közti időszakban még Hollywoodban is forgatott. Nyugalmat mégis a Balatonnál talált. Ismerjék meg Gaál Franciska keserédes történetét!
Silberspitz vagy Galizenstein Fáni – születési neve mai napig bizonytalan –, azaz Gaál Franciska egy sokgyermekes budai vendéglős család legkisebb leánya volt, aki már gyermekkorában is színpadra vágyott. Szavalt, verselt, énekelt, így jutott el a Színiakadémiára és ahogy a korszakban sokan, ő is művésznevet választott magának. Tehetsége korán megmutatkozott, de természete olykor nehézségeket okozott: szókimondó és igazságkereső lévén el is tanácsolták az akadémiától. Végül nem más lett a patrónusa, mint a nagy író, Molnár Ferenc, aki neki szánta az Ibolya című darabjának főszerepet. Ezzel tulajdonképpen el is indult az ismertség felé, az 1920-as évektől pedig már az újdonságnak számító némafilmekben is szívesen alkalmazták. Ezzel a lehetőséggel egészen Németországig jutott, ahol két filmfőszerepet is eljátszhatott. Ám a fasizmus fenyegető szele már utolérte: zsidó származása miatt 1933-ban Németország elhagyására kényszerült. Pályája azonban nem szakadt meg, hiszen később Hollywoodban forgatott három filmet. A korábban Németországban készült alkotásokat időközben nagy sikerrel bemutatták Magyarországon és a Szovjetunióban egyaránt. Így lett Sztálin kedvenc külföldi színésznője a filmvásznon ragyogóan alakító Gaál Franciska. A Péter című filmje 1935-ben Moszkvában elnyerte a legjobb filmvígjáték díját.

Fotó: MW
Ebben az időszakban, amikor szinte már az egész világ ismerte, nem máshol keresett nyugalmas, pihentető hajlékot magának, mint a Balatonnál. Férjével, Dajkovich Ferenccel Balatonboglár mellett, Szőlőskislakon vásároltak maguknak birtokot. A feljegyzések szerint itt sem elvonultan élt, bár sokat pihent, kikapcsolódott, lovagolt, de szeretett elvegyülni a helyiek között, szemlélni napi tevékenységüket. Gaál Franciska azonban nemcsak nyarakat töltött balatoni kúriájában és a Dajkovich család földvári villájában, hanem forgatott is a tónál. A Pardon, tévedtem című nagy sikerű vígjátékot balatoni helyszíneken rögzítették.
Gaál Franciska forgatott is a Balatonnál
A biztos halál elől is a Balaton menedéke mentette meg. Dajkovich Ferencnek Földváron volt villája, Durcy néven és a korabeli visszaemlékezések szerint, itt elbújva, valójában befalazva élhette túl Franciska a zsidóüldözés borzalmait. Amikor pedig megjelentek a szovjet tankok és a híres színésznő előmerészkedett, a katonák azonnal felismerték, mint a Kismama című amerikai film főszereplőjét, amelyet a Szovjetunióban is vetítettek egykoron. Amikor szembesültek a ténnyel, hogy kivel találkoztak: leállították a páncélosokat és azonnal énekelni kezdték neki a Péter című filmje tangóját. Szürreális jelenet lehetett, de a lényeg, hogy Gaál Franciska túlélte a második világháborút. A szovjetek felvitték Pestre és ezt követően nem sokkal két hónapig turnézott a Szovjetunióban. Ottani, valószínűleg negatív tapasztalatai a kommunizmusról, valamint férje politikai üldöztetése hazánkból is távozásra késztették. 1947-ben férjével együtt az USA-ba emigráltak.
Az itthoni kommunisták állampolgárságát elvették, nevét kitörölték a magyar filmtörténetből. Sorsa ezt követően szomorúan alakult: természetesen egykori balatoni birtokaikat államosították, Amerikában pedig már nem nagyon tudott filmszínésznőként boldogulni az ötvenhez közeledve. Férje halála után – annak ellenére, hogy itthon szeretett volna elbúcsúzni az élettől – magányosan és nincstelenül hunyt el egy new york-i szegénykórházban.
- Egykori szőlőskislaki kastélya az államosítást követően a Balatonboglári Állami Gazdaság tulajdona lett, és Bormúzeumként üzemelt. Ma az egykori tulajdonosokról elnevezve, Ágoston–Madách-kastélyként jegyzik az útikönyvek. A magánkézben lévő, szépen felújított villa előtt elhaladva, most már felidézhetjük magunkban egy 20. századi tehetségünk édes-bús élettörténetét.