2025.05.17. 19:56
Horvátországi nyaralás: ezekkel az árakkal számolhatsz az idén nyáron – az eper olcsó, a street food méregdrága
Jobban megéri a szomszédban nyaralni, legalább is, ha az apartman árakat nézzük. A horvátoknál kicsit drágább lehet az esti éttermes vacsora, de a boltban még mindig kevesebb fizetsz az átlagárak alapján, mint itthon.

Megnéznéd mit kínálnak horvát szomszédaink?
Fotó: Nagyfaludi Katalin
Utazási oldalak gyűjtik össze az adatokat, mennyibe kerül a nyaralás az idén Horvátországban. Kinek mi a drága , mondja erre a szakember, de arra azért jobb, ha mindenki felkészül, hogy a szomszédoknál sincs kolbászból a kerítés. Általános tapasztalat, hogy a kisbolt ott is a legdrágább, a nagykerekben viszont érheti meglepetés a magyar turistát. A kérdés leginkább az, hogy miért fizetsz ki inkább 80 000 forintot egy éjszakára?

Forrás: szallas.hu
Mindenképp jó hír, hogy a horvát tengerparton is belátták, érdemes még a legkisebb parti falvak közelébe is legalább egy Plodine-t vagy Konzumot építeni, mert a jó turista szeret betankolni, főleg ha meglátja az árakat a parton.
Horvát szomszédainknál is jobban jársz a nagykerben
Egyetlen nyár alatt döbbenetes volt a drágulás Horvátországban. Amikor 2023-ban hazajöttünk párommal Barcsra, szintes sírni tudtam volna, olyan árakat találtunk Magyarországon az élelmiszerboltokban a kinti árakhoz képest. Aztán jött a nyár, 2024-ben vissza Vir-re, és szembesültünk vele, hogy ott is jelentősen megemelkedett minden árak, legalább is lent a tengerparton mindenképp
– mondta el Nagyfaludi Katalin, egy a Vir szigeten található apartman kezelője.

– Egy apartmant kezelünk férjemmel. Májusban leköltözünk Lozice-be és egészen a főszezon utáni időszak végéig ott is vagyunk. Azt tapasztaltuk, hogy bődületes mértékben nőttek az árak a part melletti boltokban és szolgáltatóknál. Nyilván a megnövekedett turistalétszám miatt. De ami nagy pozitívum, hogy egyre több nagykereskedelmi lánc nyit üzletet a part melletti kisebb településeken, így az ide látogató könnyen be tud szerezni mindent onnan és még olyan nagyon messze nem is kell utazni – tette hozzá Katalin.

Forrás: Luna Apartmanok
- Ezekben az üzletekben maximum azonos, de sok esetben még alacsonyabb árakkal találkozhat a vásároló, mint otthon. Persze itt és érdemes körülnézni hol, mikor és milyen akció van. – Mi mindig azt javasoljuk a vendégeinknek, hogy menjenek el a nagyobb üzletláncokhoz és ott vásároljanak be, nem érdemes otthonról elhozni semmit, itt is ugyanaz van, sőt – mondta el az apartman kezelője.
- A szálláshely-kezelő szerint a parton található szórakozóhelyek és éttermek brutális árakon dolgoznak, sokszor találkoznak ők is olyan árakkal, ami még a nagyobb forgalmú városközpontokban sincs.
Fő szezonban 80 000 forintért kapsz egy hatszemélyes apartmant
Katalin és párja Krisztián Lozice-n kezelnek egy olyan vendégházat, ahol egy nagyobb és három kisebb apartman kiadásával foglalkoznak. – Nálunk főszezonban egy nagyobb apartmanért, ahol hat fő elfér, két hálószoba van plusz egy nappali 80 000 forintot kell fizetni, per apartman. Ez szezonon kívül 60 000 forintra csökken. Mondhatni átlagosnak horvátországi viszonylatban. Nos nemrégiben voltunk otthon és Gyékényesen próbáltuk házat bérelni három napra, ahol kaptunk egy olyan árajánlatot, amitől sokkot kaptam. Ennek az árnak a duplája volt és itt a tengerpartra nézek ki, ha kinyitom az ajtót – mondta el a szálláshely kezelője.

Fotó: Nagyfaludi Katalin
Lozice egy kis település Horvátországban, leginkább azok a családok látogatják, akik nyugalomra és pihenésre vágynak. Nem egy parti hely a fiatalok részére, inkább a pihenni vágyó családok és idősek választják.
– Ha valaki Horvátországba jön nyaralni és pihenne, annak érdemes az ilyen településeket választani. Fel kell készülni, az árak a parton itt is az egekben vannak, de aki tervez, az tudja, hogy nagyobb központokban kell vásárolni, ott pedig bizony többször találkozik az ember kedvezőbb árakkal, mint otthon – mondta el Katalin, a Luna Apartmanok kezelője.
Mennyibe került egy bevásárlás?
Az Adria Sunsine oldal folyamatosan monitorozza az árakat Horvátországban. Egy nagyobb bevásárlás körülbelül ugyanannyiba kerül, mint Magyarországon.
Ezzel a listával kalkulálhatunk most:
- eper (1kg): 2 eur, kb 810 Ft
- alma (1kg): 1,3 eur, kb 525 Ft
- káposzta (1kg): 0,6 eur, kb 245 Ft
- vaj (250g): 2 eur, kb 810 Ft
- kefir (1kg): 2,1 eur, kb 850 Ft
- tej (1l): 1,2 eur, kb 485 Ft
- poharas joghurt (150g): 0,9 eur, kb 365 Ft
- olíva olaj (1l): 10 eur, kb 4000 Ft
- tálcás szeletelt sonka (125g): 2 eur, kb 810 Ft
- tálcás csirkecomb (1 kg): 4,5 eur, kb 1820 Ft
- tálcás csevap (600g): 4,2 eur, kb 1700 Ft
- tálcás darált pulykamell (500g): 4,4 eur, kb 1780 Ft
- csont nélküli sertés lapocka (1kg): 3,8 eur, kb 1540 Ft
- filézett csirkemell (1kg): 5,3 eur, kb 2150 Ft
- zacskó tészta: 1,1 eur, kb 445 Ft
- tábla dorina csoki: 3,8 eur, kb 1540 Ft
- wc papír (16 tekercs): 5 eur, kb 2020 Ft
- dobozos karlovacko sör: 1,3 eur, kb 525 Ft
- mega karlovacko sör (2l): 3,6 eur, kb 1450 Ft
- olcsó bor: 3-4 eur, kb 1200-1600 Ft
- minőségi bor: 7-10 eur, kb 2800-4000 Ft