2025.05.23. 06:00
Eddig nem hallott kulisszatitkokat mondunk a Hunyadi sorozatról
Bán Mór órákig tudna a köteteiről mesélni, annyi az érdekes sztori a megírásuk körül. A Hunyadi regénysorozat írója kulisszatitkokat mesélt el olvasóinak, mutatjuk Önöknek is.
Bármennyire is igyekezett a Hunyadi regénysorozatok írója elrettenti a női olvasókat, nem sikerült neki. A ma már több mint 500 000 eladott példányszám után is úgy tűnik, a valóság sem riasztja el még a hölgyeket sem a történelem megismerésétől, legyen szó kifordult belekről, vérben tocsogó hallottakról vagy éppen kendőzetlen erotikáról. Miért pont a Hunyadiak és hogyan próbálták más nemzetségek katonáit vagy éppen íjászait a történethez adni? Erről beszélt Bán Mór Barcson.

Fotó: Dombi Regina
Annak idején, amikor a regénysorozat első kötetének kiadási időpontja közeledett, tisztázni kellett, vajon milyen értékesítési adatokat várnak el. Bán Mór író ( tényleges néven Bán János) akkor szembesült vele, hogy ma Magyarországon a könyvek 70 százalékát nők veszik. Maguknak, ajándékba, teljesen mindegy miért, de ők vásárolják. Így tehát kérdéses volt, hogy a tervezett kétezer példány vajon elkél-e, nyers és valós ábrázolása miatt. Mert a cél a történet megírásával ez volt: valós képet tárni az olvasók elé, miről is szólt ez a korszak, milyen is volt a Hunyadi család.
A Hunyadi regénysorozat írója nyolcadikban kezdte az írást
- Bán Mór írói pályája nyolcadikos korában indult, amikor hármasra állt irodalomból. Úgy gondolta, ez bizony a továbbtanuláshoz igencsak kevés lesz, s Flórián barátjával gondoltak egy nagyot: regényt írnak a négyesért. Másfél oldal kész is lett, amivel az ottani vármegyei napilag szerkesztője, Gál János elé állt – akkor már egyedül, Flórián kissé elbátortalanodott és közölte: írt egy regényt, amit minél előbb ki kellene adni, mert hát sürget az idő, itt az évzárás, kell a négyes.
- A történetnek csak eleje volt, a szerkesztőt pedig annyira megindította János kezdeményezése, hogy felajánlotta neki, ha a történetnek lesz vége is, akkor megjelenteti. Jánosnak nem kellet több, hiszen a négyesért ugye mindent megtesz az ember, és meg is írta a folytatásos történetét, melynek várható megjelenéséről írt az újság. Az újságot látta az irodalom tanár és meglett a négyes.
- Így indult tehát a pálya, és csúcsosodott ki mostanra. Mostanra, amikor már több mint ötszázezer ember olvasta a köteteket, és kettő kiadása még várat magára.

Az olaszok katonát akartak adni, az angolok pedig íjászokat írtak volna a magyarok történelmébe
– A Hunyadi sorozat kötetei hiányt pótoltak. Rengeteg olyan történelmi alak van, akinek történetét nem írtuk meg. Akikről nem szól olyan történet, sem könyv formájában sem képi megjelenítésben, ami annak hősiességét mutatja meg a valós történések keresztül. Nekünk magyaroknak mindig úgy kellett látnunk a katonáinkat mint esetlen, ügyetlen szerencsétlen emberek. Ott van a példa, a Tizedes meg a többiek. Minden ábrázolásban azt kell érezzük, hogy nem voltunk nagyok és hősiesek. Pedig a történelmünk tele van ilyen alakokkal és a gyerekeinek ezt kellene látnia. A fiatal fiúknak kell egy hőskép, és ezt a hősképet Magyarországon egy ilyen történelmi regény kapcsán kell bemutatni – mondta el Bán Mór, a Barcsi Városi Könyvtárban tartott író olvasó találkozón.
– Hunyadi János kapcsán még a tényanyagokban sincs egyetértés. Nincs róla képábrázolás, nincs egyetlen skicc arról, hogy nézett ki. Kádár L. Gellért simán hasonlíthat Hunyadira. És nincs arról sem pontos és bizonyítható tényünk, hogy hol született és mikor, hogy Magyarországon vagy még Havasalföldön. Egy történelmi regény feladata, hogy igyekezzen minél több tényt és létező motívumot összeszedni a múltból és azt beépíteni. Egy dolgot azonban biztosan nem tehet: amiről tudja, hogy nem történt meg, azt nem írhatja le – mondta el Bánk Mór.

Fotó: Pezzetta Umberto / Forrás: /Zaol.hu
– A 10. kötetnél, a rigómezei csatánál, ami ugye egy háromnapos csata volt, erős késztetést éreztem, hogy nyerjük meg. Úgy éreztem írás közben, hogy megérdemelnénk egy győzelmet, méltó lehetne. De aztán elvetettem, mert úgy voltam vele, hogy lehet észreveszik.... – mesélte közönségét megnevettetve az író.
A regények megjelenése előtt készült egy mozifilmterv, amit egy lelkes producer menedzselt. Az egyértelmű volt már akkor, hogy ezt csak egy nemzetközi koprodukcióban lehet megvalósítani, és vállára vette Európát, hogy szerez partnereket, majd boldogan jött haza: úgy tűnik az olaszokat nagyon érdekli a dolog, igaz, soha életükben nem hallottak Hunyadi Jánosról. – Egy dolgot nem értenek, miért nem küldött a pápa katonákat – idézte fel Bán Mór a történetet. – Mondtam neki, mi is ezt nem értettük, ugyanaz a problémánk. Arra gondoltak, az olasz producerek szívesen beszállnak a produkcióba, de megkérdezték: nem lehetne úgy megírni, hogy mégis küldött a pápa katonákat, mondjuk 5 ezret? Mondom nem. Jött a kérdés: 1000? Hát az ember bizonyos fokig tud kompromisszum képes lenni: mondom 50.
De az angolok is akartak íjászokat küldeni és Isztambulból is voltak érdekes megkeresések. Ennek a sztorinak pedig itt lett vége.
Hunyadi Mátyás története akár mítoszrombolás is lehet majd
A könyvsorozatból még két kötet hiányzik, a televíziós sorozat már befejeződött. A következő sorozat már Hunyadi Mátyásról szól, ami egy nagyon nehéz feladat elé állította az írót. – Hunyadi Mátyás, az igazságos király történetének megírása végtelenül izgalmas lesz. Mondom ezt úgy, hogy már elkezdtem a gyűjtőmunkát és egy valami elképesztően hihetetlen dologra döbbentem rá: Mátyás király népe gyűlölte az uralkodót. Minden egyes ember utálta őt, mert nem értették, mit miért tesz. Így kicsit félek tőle, hogy az ő történetének megírása mítoszrombolás lehet, de a valóság ábrázolása ennek a kötet sorozatnak a megalkotásánál is rendkívül fontos lesz – mondta el az író.

Forrás: Barcsi Városi Könyvtár Facebook oldala
A Hunyadi regénysorozatnak ifjúsági változata is van, hiszen Bán Mór véleménye szerint a regénysorozat minden egyes kötete a felnőtteknek szól, az erőszakossága és az erotikai elemek miatt. De azt semmiképp sem szeretné, hogy a fiatalok ne részesüljenek az élményben, így egy ifjúsági sorozatot is megírt, hogy megtalálhassák hőseiket.