2025.05.24. 19:55
Ha ezeken a balatoni településeken élsz, jó, ha szemmel tartod a stégedet, mert a végén még eltűnik
Balatonszárszón kezdte meg májusban az engedély nélkül létesített víziállások bontását a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. A munkálatok első ütemében egy illegális stég és két, minősített nádasokon átvezető bejáró elbontására került sor.
Megkeresésünkre a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság ismertette, hol és milyen formában zajlanak hasonló bontások a Balaton körül. Mint közölték, az elmúlt időszakban partról és vízről is végeztek illegális stég bontásokat. A Balaton somogyi partvidékén Balatonszárszó mellett Balatonszemesen, Balatonfenyvesen, Balatonmáriafürdőn, Siófokon és Zamárdiban. Valamint Zalában Balatongyörökön, Gyenesdiáson, Vonyarcvashegyen; Veszprém vármegyében pedig Révfülöpön, Badacsonytomajon, Balatonalmádiban, Balatonfűzfőn és Balatonkenesén.

Fotó: MTI/Varga György
A stégbejáró nem zárható le
A vízügyi hatóság először felszólítással él, de ha ez eredménytelen, bontással lép fel. – A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság mederbérleti szerződései is tartalmazzák, hogy
a létesített bejárókon tilos kaput, kerítést elhelyezni, a bejárók nem zárhatók le. Emellett jogszabály is kimondja, hogy padon kívül más felépítmény nem helyezhető el a víziállásokon. A vízügyi dolgozók a feladatuk ellátása során bontottak már el illegális, komplett épülettel, napelemmel, kiépített elektromos hálózattal, illemhellyel rendelkező víziállást, ahol szoba-konyha volt kialakítva.
A vízállások létesítésének ellenőrzése fokozott figyelmet igényel, melynek jelentős költségvonzata van. Az illegális újjáépítéseket igyekszünk figyelemmel kísérni és a szabad kapacitásaink és a rendelkezésre álló források függvényében azokat újra elbontjuk – tájékoztatott a vízügy.
Nem győzik pénzzel az illegális stégek bontását
A víziállások bontása azonban költséges és időigényes feladat, a munkálatok a rendelkezésre álló anyagi és emberi erőforrások függvényében haladnak.
Az igazgatóság hangsúlyozta: céljuk nem a büntetés, hanem a jogszerű állapotok helyreállítása. Ahol lehetőség van rá, ott törekednek a létesítmények legalizálására.
Próbálják legalizálni - amit lehet
Mint kiemelték, a vízügyi ágazat kiemelt feladata a Balaton vízkészletének és vízminőségének megőrzése. A Vízügyi Igazgatóságnak nem a vízállások bontása a célja, hanem ezeknek a létesítményeknek a legalizálása, és szabályszerű kialakítása. A mindenkori cél a tó vízminőségének megóvása.
Ahol lehetőség van rá, ott igyekszenek legalizálni a meglévő illegális létesítményeket, mederbérleti szerződés megkötésével, önkormányzati hozzájárulással, közösségi bejárók létrehozásával. Akár új helyszín felajánlásával, önkormányzatok felkeresésével, hatósági ügyintézéssel is segítve a folyamatot.
Az igazgatóság honlapján minden formanyomtatvány és nyilatkozatkérő dokumentum megtalálható.