2025.05.17. 13:59
Walter cigit és sört sem kér, de mindig függőbe rakja a falat – nyakunkon a robotkőművesek
Az építőiparban is folyamatos a fejlődés, a technológiai fejlesztések sorra jönnek ki az álomgyárból. Hiába lenne segítség a falazóropbot, egyelőre nincs kőműves, aki be merne ruházni új eszközre.

Forrás: Hegedűs Bertalan Wienerberger
Idejét sem tudjuk már, mikor kezdték el rémisztgetni az emberiséget, hogy majd a robotok elveszik a munkájukat, s majd sehova nem kell az emberi erő. Eltelt egy kis idő, az ember fia még betonozik és járólapozik, de úgy tűnik, a falazást lassan már tényleg az okos rendszerekre bízzák. De valóban bajba kerülhetnek a kőművesek?

Fotó: Nemeth Andras Peter
A Wienerberger sajtóközleményében olvasható, hogy már Magyarországon is bemutatták azt a falazórobot, amely teljes kőművescsapatok munkáját láthatja el az építkezéseken. Az innovatív technológiai fejlesztés gyorsan, tökéletes pontossággal dolgozik, és megoldást kínál az építőipart sújtó jelentős munkaerőhiányra. Ki tudja kihasználni az új technológiát és mire jó?
Nincs kitől elvenni a munkát a kőműves robotoknak
Az új falazórobotnak neve is van: WLTR (ejtsd: Walter), aki több száz építőipari szakember, kivitelező, beruházó és kereskedő társaságában mutatkozott be Magyarországon.
WLTR óránként akár 10 négyzetméter falazat kivitelezésére is képes tökéletes pontossággal, akár 3,25 méteres magasságig és hozzávetőleg egy ötfős kőműves csapat munkájának megfelelő kapacitással rendelkezik.
WLTR a falazóelemeket a tervrajzot pontosan követve, gépi precizitással helyezi el, ezáltal kiküszöbölve a hibázás lehetőségét és biztosítva a munka egyenletes minőségét. Összegezve: hibátlan, precíz, megbízható. Magyarul: nem késik, nincs 15 percenként cigiszünet és nem kell utána kőbambis dobozokat összeszedni.

Forrás: Hegedűs Bertalan Wienerberger
– Persze, ez egy remek technológia, és tényleg valami fantasztikus lehet, amit tud, de természetesen ez csak a nagyoknak szól. Mi nem igazán vagyunk rá képesek, hogy kitermeljünk egy ilyen robot árát. Nagyobb cégeknél igen, az valóban egy nagy segítség lehet, és bizony úgy gondolom érdemes is invesztálni, mert sokkal megbízhatóbbak, mint néhány embertársunk – mondta el Kirizs Adrián kőműves.
– Mint, ahogy az ácsok, vagy a festők, mi is nagy bajban vagyunk, ha munkaerőről van szó. Senki nem akar már kétkezi munkát végezni, de ha akar is, akkor olyan árakkal dobálózik, ami egy osztrák szakmunkás bérének felel meg. Ezt pedig képtelenek vagyunk kitermelni – teszi hozzá a szakember. – Ezáltal elhúzódik a munka, tovább tart egy-egy kivitelezés, ami azt eredményezi, hogy kevesebb munkát tudunk vállalni.

– Segédmunkásnak fizetünk 12 és 18 000 forint közötti összeget naponta. Ez függ attól milyen a munka, hol van a munka. Szakavatott kőművest ki sem tudnánk fizetni, de nyilván a robot nem is nekünk szól. Jó megoldásnak tartom, de ahogy korábban is mondtam, kis vállalkozók ezeket képtelen lennénk kitermelni – mondta el a vállalkozó.
Az eszköz jó, de nem sűrűn fogunk vele találkozni
Erre lehetne kiváló megoldás a WLTR, hiszen egyedi fejlesztésének köszönhetően képes akár öt ember munkáját is elvégezni.
- A Wienerberger új fejlesztésű falazórobotjának konkrét ára jelenleg nem nyilvánosan elérhető. Az ilyen ipari automatizálási eszközök ára számos tényezőtől függ, például: a robot konfigurációjától, a vásárló országától és piaci feltételektől, a szolgáltatási és karbantartási csomagoktól, valamint attól, hogy vásárlásról vagy bérlésről van-e szó.
- Iparági források és hasonló típusú automatizált építőipari gépek alapján a falazórobotok ára általában több 10 millió forintos – akár 50–150 millió Ft közötti nagyságrendben mozoghat.