Helyi közélet

2025.05.22. 18:10

Kagylóinvázióból víztisztító csodaszer? A Balatonban lehetséges

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet legújabb eredményei szerint egy tömegesen jelen lévő invazív faj nemcsak ökológiai kihívást jelent, hanem a tó vízminőségének javításában is szerepet játszhat. Ez a faj a kvagga kagyló, amely egyszerre jelent veszélyt és lehetőséget a Balaton számára.

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai legújabb munkájukban azt vizsgálták, hogy a tó parti részén közel 15 éve jelen lévő kvagga kagyló milyen szerepet játszhat a tóba kerülő szerves szennyezőanyagok koncentrációjának csökkentésében. A part menti övezet szilárd felszínein négyzetméterenként akár 100 ezer kvagga kagyló is megtelepedhet, és mérések szerint egyetlen példány óránként két deciliter vizet szűr át. Az intézet becslése alapján így a parti öv teljes víztömege háromnaponta áthalad az állomány szűrőin. 

kvagga kagyló, inváziós kagyló, Balaton
Kvagga kagylók a Balatonban
Forrás: BLKI

A kvagga hatékony víztisztító

Laboratóriumi vizsgálatok alapján a kvagga kagylók tíz nap alatt a vízben jelen lévő policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok) akár 85–100 százalékát is eltávolítják, 

emellett hatékonyan kiszűrik a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszermaradványokat (NSAID-ok) is.

– A  Balaton a világ egyik legjobban felkavarodó tava, ezért rengeteg lebegő iszapszemcsét, úgynevezett ballasztanyagot tartalmaz a víz. Ezeket a kagylók is kiszűrik, még ha nincs is bennük tápanyag – ez felesleges energiaveszteséget jelent számukra, de így is hozzájárulnak a víz átlátszóságához – mondta korábban a sonline.hu-nak Balogh Csilla tóbiológus, a Balatoni Limnológiai Intézet tudományos munkatársa.

A szakember kiemelte: egy sikeres kutatási pályázat keretében azt is vizsgálták, miként lehetne a faj hasznosítását ipari méretekben bevezetni. – A kvagga kagyló kiválthatná a takarmányozásban használt tengerihal-lisztet, zárt körülmények között tenyészthető lenne, és héjától elválasztva hallisztet lehetne készíteni belőle. Akváriumi körülmények között ez már működik – mondta. Ugyanakkor figyelmeztetett: az invazív fajok – így a kvagga kagyló is –  kiválóan alkalmazkodnak a megváltozott környezeti feltételekhez. Ez a képesség teszi lehetővé, hogy kiszorítsák az őshonos fajokat a természetes élőhelyükről.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában