Prevenció

2025.05.22. 15:40

Ha jót akarsz, irány a labor! – Segítünk eligazodni a vérkép-rövidítések tengerében

Nem győzik hangsúlyozni a házi orvosok, mennyire fontos a megelőzés. Ennek egyik legjobb módja a rendszeres laborvizsgálat.

Ha jót akarsz, irány a labor! – Segítünk eligazodni a vérkép-rövidítések tengerében

MODEL RELEASED. Culturing anaerobic bacteria. Laboratory worker examining a petri dish that was used to culture human tissue samples. The cultures have been grown in an oxygen-free glove box that has to be accessed through the arm holes seen here. The lack of oxygen promotes the growth of anaerobic bacteria. Any bacteria or other micro- organisms found growing in the petri dish will need to be identified. The petri dishes contain nutrient media on which micro-organisms will grow if placed in the

Fotó: Science Photo Library via AFP

A rendszeres laborvizsgálaton való részvétel rendkívül hasznos, mert segít időben felismerni a szervezetben zajló kóros elváltozásokat, még mielőtt azok tüneteket okoznának. A háziorvosok javaslata alapján érdemes bizonyos időközönként elmenni egy teljes körű laborvizsgálatra, hiszen a vérképünk és a vizeletünk sok nem várt betegségeket tárhat fel. Ha pedig megvan az eredmény, ne bízzuk a szerencsére a kiértékelést, az orvos majd elmondja mi-mit jelent. Ebben most mi is segítünk kicsit.

labor
A laborban elvégzett vizsgálatok mindegyike fontos lehet, hiszen valaminek a kialakulását is fel tudja térképezni. 
Fotó: Korponai Tamás

Az orvosok javaslata alapján a krónikus betegséggel nem küzdő, egészséges emberek esetében 30 és 40 éves kor között háromévente érdemes egy laborvizsgálaton részt venni, ha pedig valaki elmúlt 50 éves, annak évi egy laborvizsgálat erősen javallott. 

Fontos a megelőzés, évi egy labor senkinek sem árt

Sok betegség – például a cukorbetegség, a magas koleszterinszint vagy a veseműködési zavarok – hosszú ideig tünetmentes maradhat, de egy egyszerű vér- vagy vizeletvizsgálat már korai stádiumban is jelezheti a problémát. Az ilyen szűrések révén megelőzhető a súlyosabb állapotok kialakulása, illetve lehetőség nyílik a kezelés korai megkezdésére, ami jelentősen javíthatja a gyógyulás esélyeit és az életminőséget – mondta el Kisimre László, a barcsi Kistérségi Járóbetegellátó Központ főorvos igazgatója. 

– Emellett a rendszeres laborvizsgálatok segítenek nyomon követni a már ismert betegségek lefolyását és a gyógyszeres kezelések hatékonyságát is. Összességében tehát a rendszeres laborvizsgálat fontos része a prevenciónak – tette hozzá a főorvos igazgató. 

Egy egyszerű laborvizsgálattal és egy vérnyomás méréssel már sokat tettünk egészségünk védelme érdekében. 
Fotó: Kistérségi Járóbetegellátó Központ

Kisimre László elmondása alapján sok ember halogatja ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzését. Úgy gondolják, egészségesek, nincs semmi panaszuk, nincs rá szükség. Sokan félnek attól, hogy találnak valamit, amire majd gyógyszert kell szedniük és azt sem szeretnék. Mi is rengeteg szűrővizsgálatot végzünk el, évente többször is tartunk szűrőnapot, amikor egy nap alatt mindent elintézhetnek a páciensek egy helyen. – Érdeklődő mindig van, de ennél lehetne több is – tette hozzá a főorvos. 

Az orvos értékeljen, ne mi!

Az internet világában úgy gondoljuk már mindenre megvan a válasz, minek nekünk orvos, majd a Google megmondja. A laboreredményeken szereplő számok és értékek a vérből, vizeletből vagy más mintákból mért különböző anyagok mennyiségét mutatják. Ezek az értékek segítenek az orvosnak megítélni, hogy a szervezet hogyan működik, és van-e eltérés a normálistól. Minden mért értékhez tartozik egy úgynevezett referenciatartomány (normálérték), ami azt mutatja meg, hogy egy egészséges embernél milyen határok között mozoghat az adott érték.

gyilkos kór
A barcsi labor előtt sorakozók. 50 év felett évi egy kötelezően javallott még az egészséges embereknek is. 
Fotó: Kistérségi Járóbetegellátó Központ

Mutatunk néhány példát és magyarázatot, ami a legtöbbször foglalkoztatja a pácienseket és az orvosokat:

  • Vércukorszint (glükóz): A vérben lévő cukor mennyiségét mutatja. Normál értéke éhgyomorra kb. 3,9–6,0 mmol/l. Ha magas, az cukorbetegségre utalhat.
  • Vörösvértest (vvt, RBC): A vér oxigénszállításáért felelős sejtek száma. Alacsony érték vérszegénységre, magas érték például kiszáradásra utalhat.
  • Fehérvérsejtszám (fvs, WBC): A fertőzések és gyulladások jelzője. Ha túl magas, gyulladás vagy fertőzés állhat fenn.
  • Hemoglobin (Hb): Az oxigént szállító fehérje a vörösvértestekben. Alacsony értéke vérszegénység jele lehet.
  • Májműködési értékek (pl. GOT, GPT, GGT): Ezek az enzimek a máj állapotát mutatják. Emelkedésük májkárosodásra utalhat.
  • Koleszterin és triglicerid: A vérzsírok mennyiségét mutatják. Magas szintjük szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növeli.

Fontos tudni, hogy az értékek önmagukban nem mindig adnak pontos diagnózist – az orvos az eredményeket mindig az egyéni egészségi állapot, tünetek és kórelőzmény figyelembevételével értékeli.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában