Élő könyvtár a hivatástudat szerepéről, kérdezz-felelek a drámapedagógiáról

2025.05.22. 11:56

Nagy múltú vallásos és önkéntes mozgalom a cserkészet, nevelési célja az aktív és cselekvő fiatalság formálása

Mise és istentisztelet, reggeli torna és fakultatív áhítat, hangulatos moldvai táncház, fogadalomújítás, ügyességi játékok, szellemi vetélkedők, előadások és kiscsoportos beszélgetések egyaránt tarkították a VI. Dél-Dunántúli Cserkészkerület hagyományos találkozóját a pécsi Nagy Lajos Gimnáziumban, ahol mintegy háromszáz fiatal vett részt, köztük somogyi diákok is.

Nagy múltú vallásos és önkéntes mozgalom a cserkészet, nevelési célja az aktív és cselekvő fiatalság formálása

A Szent György-naphoz kötődő regionális találkozót április 25-27 között rendezték meg Somogy, Tolna és Baranya vármegyék cserkészeinek részvételével Pécsett, a kerület központjában, ahol a régió legtöbb cserkésze él. A Magyar Cserkészszövetség egyébként az ország legnagyobb ifjúságnevelő szervezete, jelenleg több mint 14 700 aktív taggal működik. A régióban 1400 cserkész van, de rajtuk kívül több száz felnőtt cserkész családtagjaikkal kapcsolódik a kerülethez, így a legnagyobb, legnépesebb vidéki cserkészkerület a dél-dunántúli.
Mint azt Poór Veronika főszervezőtől megtudtuk: számos nagymúltú cserkészcsapatuk van; az első vidéki cserkészcsapatot éppen Pécsett alapították 1915-ben, de a 19 működő csapat között egészen friss alapításúak is találhatók a kerületben, sőt néhány alakuló közösséget is támogatnak a cserkészcsapattá válás útján. A csapatok létszáma változó, vannak több mint 200 főt számlálók, de 100-150, sőt néhol 20-70 közötti létszámúak is. Somogyban Kaposváron, Siófokon, Ladon és Balatonbogláron népszerű a cserkészlét, s a régióban Pécs mellett Pécsváradon, Pincehelyen, Hosszúhetényben, Mohácson, valamint Pakson, Dunaföldváron és Szekszárdon választják örömmel a cserkészetet, mint közösséget, az ifjak. 

 Magyar Cserkészszövetség egyébként az ország legnagyobb ifjúságnevelő szervezete
 Magyar Cserkészszövetség egyébként az ország legnagyobb ifjúságnevelő szervezete.


A cserkésztáboroknak az a célja, hogy az egész évben őrsi rendszerben – korosztályos kiscsoportban –, játékos módon elsajátított tudást és készségeket a gyakorlatban is próbára tegyék a fiatalok. A gyerekekkel közösen alakítják ki az erdei tábor helyszínét, felállítják a sátrakat és a különböző építményeket is önmaguknak építik. Mint az ebédlőt, a zuhanysátrat, a táborkaput, de a tábori zászlórúd is „házi” készítésű. Alkalmazzák a megtanult csomókat, esténként tábortűz mellett énekelnek, és a rengeteg közösségi játékon kívül lehetőséget biztosítanak az elmélyülésre. Befelé és felfelé, Isten felé irányul ilyenkor a figyelem. 
A tábor napjait reggeli és esti szertartással keretezik, ahol imával, lelki felkészüléssel vagy elcsendesedéssel vesznek részt az ifjak. A nagy múltú önkéntes mozgalomnak alapja, hogy a társadalmat olyan életrevaló, elkötelezett, felelős és egészséges polgárok alkossák, akiknek fontos a környezetük segítése, önmaguk folyamatos nevelése, az élethosszig tartó tanulás gyakorlása és az Isten felé törekvés. Programjaik a „cselekedve tanulás” jegyében szerveződnek.

 Magyar Cserkészszövetség évközi programjai

Poór Veronika lapunknak elmondta azt is: a cserkészcsapatok alapesetben egyénileg rendezik évközi programjaikat, melyek közül a Szent György Nap az egyik legjelentősebb, hiszen védőszentjük és példaképük ünnepén megújítják cserkészfogadalmukat is. Kétévente a kerület cserkészcsapatai közös programot szerveznek ebből az alkalomból. Így történt ez most is; s az idei alkalom arra is kitűnő lehetőség volt, hogy erősítsék kapcsolatukat a határokon átívelő közösségekkel. Berlinből, a Külföldi Magyar Cserkészszövetség I. kerületéből, valamint a horvátországi 2. Drávaszögi Árpád Fejedelem cserkészei közül is kapcsolódtak néhányan a nagyszabású eseményhez. 
A remek hangulatban lezajlott idei cserkésztalálkozón „élő könyvtárt” is tartottak a szervezők a hivatástudattal kapcsolatban. Ezen a meghívott előadók kutatási területükről, a civilszféra szerepéről, drámapedagógiás módszerekről egyaránt beszélgettek a résztvevőkkel. A rendezvényen – amelyet ezúttal is kiemelten támogatott a Pécsi és a Kaposvári Egyházmegye –, a lelki elmélyülés, a találkozás és a játék mellett a társadalmi felelősségvállalás, mint nevelési cél jelent meg, hiszen a cserkészet megélése során fontos az aktív és cselekvő fiatalság formálása. A segítségnyújtás gyakorlására számos programon nyílt lehetősége a résztvevőknek. A fiataloknak lelki beszélgetésre, gyónásra is lehetőségük volt; a Pécsi Egyházmegye papjai vállalták e szolgálatot.

Cél: növekedni Isten felé…

A cserkészet önkéntes, vallásos, pártpolitikától független ifjúsági mozgalom, amely nyitott mindenki számára származástól, nemtől, társadalmi és vagyoni helyzettől, valamint vallási meggyőződéstől függetlenül – olvashatjuk a Magyar Cserkészszövetség (MCSSZ) honlapján. A cserkészet a világ legnagyobb gyermek- és ifjúsági mozgalma. Több mint 200 országban 50 millió cserkész dolgozik egy közös célért: segíteni a gyermekeket és fiatalokat, hogy aktív és elkötelezett felnőttekké váljanak. A MCSSZ tagja a Cserkészmozgalom Világszervezetének, amely az ENSZ tanácsadó tagja. Az MCSSZ több mint 200 csapatában 15 ezer cserkész tevékenykedik az ország valamennyi vármegyéjében. A magyarországi cserkészmozgalom célja, hogy a társadalmat olyan életrevaló, elkötelezett, felelős, egészséges polgárok alkossák, akiknek fontos, hogy önmaguk folyamatos nevelése által az Isten felé növekedjenek. Ennek érdekében életmodellt kínál tevékenységével, illetve ifjúságnevelést végez önkéntesei segítségével.

Fogódzó a mindennapokhoz

Nemcsak angyalbőrben, „minden kicsit más”, ahogy az egykori kiskatonák vallották, hanem cserkészegyenruhában is. A cserkészet kínálta értékek, természetközeli élmények jelentősen meghatározhatják a fiatal életek indulását. A cserkészmozgalom tagjai, éltetői is ezt vallják, akár családosan is, hiszen a magyarországi cserkészet több mint száztíz éves fennállása óta fiatalok tömegének adott hitet, tartást, biztos fogódzót a mindennapokhoz. A szervezetnek olyan országos elnökei voltak, mint Darvas Ferenc, Sík Sándor vagy Karácsony Sándor.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában