2025.05.21. 18:10
Vakablakban pózol mától a Sárga kalapos hölgy
A kaposvári Zichy Mihály Iparművészeti Szakgimnázium és Technikum tanulói és tanárai készítették azt a kültéri mozaikalkotást, amelyet szerdán avattak fel. A vármegyei múzeum egykori vakablakában ezúttal Vaszary János Sárga kalapos hölgy című festményének mozaikváltozata látható, közvetlenül a tavaly átadott Rippl-Rónai József-mű mellett.

Fotó: Lang Róbert
Szerdán délután átadták a kaposvári vármegyei múzeum vakablakában elhelyezett új mozaikalkotást. Surányi Péter, a kaposvári Zichy Mihály Iparművészeti Szakgimnázium és Technikum intézményvezetője elmondta, hogy Vaszary János Sárga kalapos hölgy című festményének mozaikká való átdolgozása, valamint a mellette lévő, szecessziós mintázatú pad teljessé teszi a tavaly leleplezett Rippl-Rónai József-féle köztéri alkotást. Az új mozaikot a Zichy iskola 13. évfolyamos festő szakos tanulói készítették, akiknek – többek között – ez volt a vizsgamunkájuk. Az ülőpad nárciszos dekorációját és tervezését pedig a 10. évfolyamos festő szakos tanulók végezték.

Fotó: Lang Róbert
Az új mozaik a város maradandó alkotásává válik
A munkálatokat Csincsi Arnold festőművész-tanár irányította, aki szerint a kaposvári születésű Vaszary János festőművész alkotását sokkal nehezebben lehetett mozaikra átültetni. Mint mondta, féltek tőle, de bízott a 13. évfolyamos csapatában, akik kiválóan megoldották a feladatot. A művésztanár kiemelte: úgy érzi, az új mozaik a város maradandó kincse lesz, és jól illeszkedik Kaposvár szecessziós épületeihez.
Szita Károly polgármester szerint Kaposvárra jellemző, hogy nem egy műcsarnokban, hanem a belváros terén avatnak műalkotást. A város jellegzetessége, hogy több helyen is lehet homlokzatokon lévő díszítményekkel vagy szobrokkal találkozni.
A polgármester az ünnepségen Kaposvári Emlékérmet adott át azoknak a diákoknak, akik részt vettek a nagy mozaik létrehozásában.
Tardi Tamás, a Somogy Vármegyei Közgyűlés alelnöke úgy fogalmazott: Kaposvár egy olyan mozaikba zárt Vaszary-vízióval gazdagodott, amelynek egyik fontos üzenete, hogy egyes műalkotások helye nem kizárólag a múzeumok falai között van.
