2025.05.19. 10:15
Különleges és ritka, alig néhány maradt fenn az országban – videón a somogysárdi pánvádli
Somogysárd egyik ipar-és közlekedéstörténeti hagyatékáról, az egykori pánvádliról, azaz az emberhajtású és lóvontatású kisvasútról készült kisfilm a falu önkormányzatának támogatásával.
1906-ban jelent meg egy újságcikk, miszerint Somssich Miklós, a terület földtulajdonosa Kiskorpád-vasútállomástól Somogysárdon és Szövéspusztán át Sörnyéig szeretne egy kisvasutat építeni. Ebből indult ki Somogysárd helyi értéktárának bizottsága, amikor is kisfilmet forgattak a pánvádliról.

Fotó: MW
Az egykori vasút nyomvonala egy katonai térképen szerepelt, ezen haladva járta be a területet a stáb. Közben összesen négy helyszínen a kor gazdaságát, a Somssich család életét, valamint az egykori vásárteret is felelevenítette Varga Máté, helytörténeti kutató.

Fotó: MW
– Alapvetően gazdasági célokat szolgált ez a kisvasút, főleg a Somssich uradalomban megtermelt terményeket vitték a Kiskorpádi Vasútállomásra, de érintette az egykori somogysárdi vásárteret is, ami a kiskorpádi út mellett volt, illetve egy téglaégetőt is, Kiskorpád és Somogysárd között volt – magyarázta a régész. Magáról a pánvádliról kevés a fellelhető információ, így a kutatómunkához különböző forrásokból kellett a csapatnak dolgoznia, úgy, mint újságcikk, térkép, egy-két helytörténeti monográfia, különféle szakirodalom, vagy éppen az internet.
– Nagyon sok, a somogysárdihoz hasonló kisvasút épült, főképp az 1900-as évek elején. Többnyire gazdasági céllal működtek, de néhányat használtak személyszállításra is. Ezek közül mára már csupán három maradt fenn: Mesztegnyőn, Kaszón és Balatonfenyvesen.
A pánvádli a helyi értéktár része
A somogysárdi helyi értéktár rendkívül fontosnak tartja, hogy bemutassák a település értékeit, érdekességeit. Tavaly egy, a Somssich- kastélyról és a Betyár Csárdáról készült hasonló videó, így elmondható, hogy a pánvádliról szóló rövidfilm ennek a sorozatnak a része. A somogysárdi helyi értéktárnak van még néhány érdekesség a tarsolyában, azonban legközelebb könyv formájában találkozhatunk a munkásságukkal. A kötethez javában zajlik az anyaggyűjtés a már említett somogysárdi Somssich-kastélyról, illetve az egykori ménes történetéről.
