Szép új világ

2025.05.12. 14:00

GPS-szel is eltévedsz? Na akkor ezzel tuti nem fogsz!

A GPS sem biztonságos már, könnyen meghekkelhető, ami a polgári életre is komoly veszélyt jelent. Az új technológia azonban kizárja a hiba lehetőségét.

GPS-szel is eltévedsz? Na akkor ezzel tuti nem fogsz!

Az új technológia alkalmazása sokkal biztonságosabb lehet.

Forrás: blikk.hu

A GPS-ek évtizedek óta alapvető szerepet játszanak a modern világban, legyen szó szárazföldi, légi vagy vízi közlekedésről. Akár katonai hadviselésről, vagy a hétköznapokban használatos módjáról beszélünk, az eszköz nemcsak előnyöket, hanem komoly kockázatot is rejt. A GPS jelszavai ugyanis rendkívül érzékenyek lehetnek különböző zavaró hatásokra, mint a műholdak szándékos eltérítése, zavarása (jamming) vagy a hamis jelek (spoofing) generálása. Az új technológia alkalmazásával ez nem fordulhat elő. 

technológia
Az új technológia sokkal precízebb lesz, mint a jelenleg elérhető GPS szolgáltatás. 
Forrás: gps.hu

Bár a zavaró hatások leginkább a katonai műveletek sikerességét befolyásolják, nem árt tisztában lenni azzal, milyen hatással lehetnek a hétköznapi ember életére és hogy mi az új technológia, ami többszörösen megbízható, mint a mostani GPS rendszerek. Az új technológia már a nevével is tekintélyt parancsol: kvantumtechnológia.

Mit is tud az új technológia?

A kvantum alapú szenzor sikere abban rejlik, hogy képesek érzékelni a Föld belső rétegeiben található finom mágneses anomáliákat, és ezen információk alapján meghatározni a helyzetet, akár GPS-kimaradás esetén is. Ezáltal sokkal pontosabb és megbízhatóbb, mint a hagyományos navigációs rendszerek. 

– Az INS technológia – mint amivel a GPS is dolgozik – könnyen megzavarható, így sokkal nagyobb a hiba lehetősége. Én magam csak olvastam a kvantumrendszerekről, de csak ha az informatikai adatokra hagyatkozom, akkor is úgy gondolom, hogy a kvantum rendszer használatával egy sokkal megbízhatóbb, kiszámíthatóbb, stabilabb rendszerrel tudnánk tájékozódni a jövőben. Alkalmazzák ezt már sok más területen is, mint például kémiai elemzések vagy optimalizálási feladatok során – mondta el Kiss Balázs informatikus. 

A kvantumtechnológia sokkal kevésbé megzavarható, mint a GPS. Gyakorlatilag nulla a hibázási rátája. 
Forrás: flottatippek.hu

Sokakat talán nem lepünk meg vele, de a kvantumtechnológia is mesterséges intelligenciát használ, annak érdekében, hogy folyamatosan javítsa a szenzorok teljesítményét és alkalmazkodjon a környezeti változásokhoz. 

– A kvantumérzékelők képesek olyan rendkívül érzékeny méréseket elvégzeni, amik hasznosak lehetnek a orvosi diagnosztikában, a gravitációs hullámok detektálásában vagy a geofizikai kutatásokban. Véleményem szerint, amit inkább a szaklapokban olvasottak alapján tudok formálni, úgy látom ezek a technológiák nagyjából egy 5-6 éven belül már elérhetőek lesznek számunkra is, de inkább az adatvédelem és a kommunikációs területeken – mondta el a szakember. 

Mely területeken jelenhet meg a technológia lakossági szinten?

Több szaklap és kutatási eredmények – mint például az ELTE Kvantuminformatika Nemzeti Laboratóriumának vizsgálatai alapján – a következő területeken lehet majd lakossági szinten az új technológiával találkozni.

Több területen is hamarosan elérhetővé válik az új technológia alkalmazása. 
Fotó: Csordás Marcell / Forrás: newtechnology.hu
  • Az adatvédelemben és a kommunikációban:

Kvantumkriptográfia alkalmazása hamarosan megjelenhet a személyes kommunikációban (például a csevegőalkalmazásokban vagy az email-ekben), illetve az online bankolás is biztonságossá válhat kvantumkulcs-elosztással.

  • Az egészségügyben és diagnosztikában:

Elérhetővé válhatnak a kvantumérzékelővel működő hordozható diagnosztikai eszközök, mint például a vérvizsgálat, a szívritmus, vagy akár agyhullám-elemzés az otthonunkban, illetve pontosabban működhetnek az MRI és CT eszközök, kisebb sugárterheléssel.

  • Az okos eszközökben és a navigációban:

Az ultraérzékeny GPS-nél is pontosabbak lehetnek a kvantum-navigációs rendszerek, amelyek akkor is működnek, ha nincs műholdkapcsolat, illetve az okos órákban vagy mobilokban lévő kvantumérzékelők például képesek lesznek a test állapotának folyamatos követésére.

  • Az internetes szolgáltatásokban:

Mi magunk nem használunk otthon kvantumszámítógépet, de a Google vagy a Microsoft kvantumszámítógépe optimalizálja a kereséseinket.

Összefoglalva tehát néhány éven belül, megjelenhet az adatbiztonság és érzékelők formájában az új technológia, 15-20 éven belül pedig indirekt módon – felhőn keresztül vagy orvosi eszközökben – is elérhető lesz sokak számára. 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában