2025.05.12. 20:39
Ukrajna uniós csatlakozása a somogyi agráriumot csődbe juttatná
A napokban a somogyi polgárok kézhez kapják a kormány kérdőívét, amelyben csak egy kérdés szerepel: Ellenzi-e Ukrajna Európai Uniós csatlakozását - mondta el a hétfői sajtótájékoztatón Gelencsér Attila, Kaposvár-Zselic országgyűlési képviselője. Ez lehetőséget nyújt a magyar emberek számára, hogy egy ilyen fontos uniós kérdésbe beleszóljanak. Witzmann Mihály, Siófok és környéke országgyűlési képviselője szerint a magyar agrárium csődbe, de legalábbis csődközeli helyzetbe jutna, amennyiben Ukrajna csatlakozna az Unióhoz.

Ukrajna uniós csatlakozásának terve nagyon sok veszélyt rejt magában. Witzmann Mihály, Siófok és térségének országgyűlési képviselője kiemelte, hogy ha a megyének a földrajzi adottságait, a múltbeli hagyományait, kultúráját vesszük alapul, akkor ez egy agrármegye. Az agráriumra rendkívül negatív hatással lenne, ha gyorsított úton felvennék Ukrajnát az Európai Unióba.

Elvesznének a területalapú támogatások
Első körben sok milliárd eurótól esne el az agrárágazat. El lehet képzelni, hogy több ezer, több tízezer somogyi vállalkozás számára, akik mezőgazdaságból élnek, az agráriumban dolgoznak és tevékenykednek, mit jelenthet ez a kiesés. Elsősorban a területalapú támogatásokra kell gondolni, ugyanis az Európai Unió megművelhető földterülete harmadával nőne. A területalapú támogatásokat emiatt Magyarország egészen biztosan elvesztené. Ez nyilván csőd vagy csődközeli állapotba hozná a Somogy vármegyei agráriumot is - szögezte le Witzmann Mihály. Így számos munkahely is megszűnne.
Továbbá a magyar családok asztalára ellenőrizhetetlen vagy kevésbé ellenőrizhető forrásból silány minőségű mezőgazdasági termékek kerülnének. Ezen felül további veszélyt jelent a mezőgazdaságban a GMO-mentesség elvének megsértése, hiszen az uniós előírások Ukrajnában mind a mai napig nem érvényesek. Tehát élelmiszerbiztonság szempontjából is óriási veszélyeket tartogat az, ha Ukrajnát gyorsított módon Brüsszel felveszi az Európai Unióba.
A mezőgazdaság mellett további veszélyeket jelent a gyorsított ukrán EU-s csatlakozás a munkavállalás és a foglalkoztatottság szempontjából is. 2010 óta Magyarországon sikerült elérni azt, hogy több mint 1 millióval dolgoznak többen, több mint 4,7 millióra nőtt a foglalkoztatottak száma. Azonban ha több millió olcsó ukrán munkavállaló szabadon átlépheti a határt és munkát vállalhatna az Európai Unió országaiban uniós tagként, akkor ez a magyar foglalkoztatáspolitikának igen súlyos károkat okozna. Nagyon sokan veszíthetnék el az állásukat, ezáltal az egzisztenciájukat.
Ukránok kapnák a magyar nyugdíjakat
A nyugdíjasokra is hasonló veszély leselkedik az ukrán csatlakozás esetében, ugyanis kevesen tudják, de mind a mai napig érvényben van még a Szovjetunió idejéből kötött megállapodás, amelyet az ukránok azóta sem mondtak fel. Ennek keretén belül tulajdonképpen több millió ukrán nyugdíjasnak magyar nyugdíjat kellene fizetni.
Az egészségügyi kockázatokról is beszélt Witzmann Mihály, ugyanis Ukrajnában nem csak az egészségügyi infrastruktúra és az ellátórendszer működése van jóval az Európai Unió és a magyar egészségügyi infrastruktúra színvonala alatt, hanem a védőoltások rendszere sem olyan fejlett, mint amennyire Európában, az uniós tagállamokban vagy éppen Magyarországon is.
– A közbiztonságról is szólni kell, hiszen sokat tettünk az elmúlt években annak érdekében, hogy Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb országává váljon, köszönhetően a törvényi szigorításoknak és a rendőri szervek lelkiismeretes munkájának is - fejtette ki Witzmann Mihály. Ukrajna kapcsán tudjuk, milyen híre van az ukrán maffiának, és azt is jól ismerjük, hogy a kábítószer-kereskedelem tekintetében milyen komoly szerepet tölt be az ország. Mindezt tetézi még az a veszély is, hogy a háború kapcsán rengeteg fegyverszállítmány érkezett Ukrajnába, és ezeknek a fegyverszállítmányoknak a felhasználása nem minden esetben történt ellenőrizhető körülmények között. Konkrétan bűnözők kezébe került igen sok fegyver, amire megalapozott gyanúnk van - szögezte le Witzmann.
Pénzügyi katasztrófa lenne Ukrajna uniós csatlakozása
Ukrajna uniós csatlakozása számítások szerint 2500 milliárd eurót emésztene fel. Csak a viszonyítás kedvéért célszerű összehasonlítani, hogy ez a 2500 milliárd euró a jelenlegi teljes uniós költségvetésnek a 12-szerese. El lehet képzelni, milyen kihívásokat jelentene az uniós országoknak ekkora összegű hitelfelvétel.
Nyilvánvaló, hogy minket ez mennyire hátrányosan érintene. Witzmann Mihály szerint a magyarok joggal számíthatnak az őket megillető uniós támogatásokra. Még akkor is, ha sokszor nehezen kapjuk meg ezeket. De ha Ukrajna belépése után Magyarország nettó befizetővé válna, ezektől a forrásoktól egész nyugodtan elbúcsúzhatunk.
Magyarország másfél millió ukránnak segített. Mindenhonnan azt halljuk, hogy nem vagyunk szolidárisak az ukránokkal szemben - folytatta Witzmann Mihály. Ezzel szemben az az igazság, hogy Magyarország történelme legnagyobb szolidaritási segélyakcióját hajtotta végre az elmúlt években. Minden határunkat átlépő, Ukrajnából menekülő embertársunknak igyekszünk segítséget nyújtani. Több mint másfél millióan lépték át a magyar-ukrán határt a háború kitörése óta. Nagyon sokuk Nyugat-Európába vagy a világ más országaiba tovább utazott, de 60-70 ezren jelenleg is nálunk tartózkodnak. Az Ukrajnából menekült emberek iskoláztatásáról, egészségügyi ellátásáról, oktatásáról a magyar állam a magyar adófizetők pénzéből gondoskodik. Ha ezt családokra lebontjuk, minden egyes magyar családnak 2,5 millió forintjába kerül az ukrán menekültek ellátása.

Tiszta és objektív szavazatszámlálás lesz. Végezetül ismét Gelencsér Attila kifejtette, hogy ez a véleménynyilvánító szavazás, amelyet a kormány útjára indított, mindenki számára megadja a lehetőséget a válaszadásra. A szavazatok összeszámlálása reprezentatív, ellenőrizhető és objektív, nem úgy, mint a Tisza párt által indított népszavazásnak nevezett kezdeményezés, amiről igazából soha senki nem tudja, hogy hány szavazat és kik által leadott szavazatok kerültek bele az urnákba. Ne hagyjuk, hogy a fejünk fölött döntsenek, arra kérek és biztatok minden somogyi honfitársamat, hogy éljenek a lehetőséggel, minél többen töltsék ki a kérdőívet és küldjék vissza.
Ami nem túlzás kimondani, hogy az unokáink is nyögni fogják ezeket a terheket, a kockázatokat és veszélyeket, amelyeket Ukrajna felvétele okozna. Az is figyelemreméltó - folytatta Gelencsér -, hogy egy ilyen volumenű, ilyen léptékű kérdésben az európai vezetőknek a fejében fel sem merült az a gondolat, hogy megkérdezzék az európai polgárokat. Hát miről kéne népszavazást tartani, ha nem egy ilyen volumenű kérdésről? Vagyis az emberek véleményére nem kíváncsiak a brüsszeli vezetők - jelentette ki Gelencsér Attila. Ezzel szemben nálunk Magyarországon megkérdezzük az embereket!
Tisza párt támogatja Ukrajna uniós felvételét
Tisza párt nem mond igazat Ukrajna ügyében. A Tisza párt programjának a része Ukrajna felvétele és a csatlakozási folyamat felgyorsítása. Az Európai Néppártnak a tagja Magyar Péter pártja, ahol a tagságnak a feltétele az, hogy az Európai Néppárt által fontosnak tartott ügyekben mindenkinek egységesen álláspontot kell képviselni. Úgy is mondhatnák, csak az lehet az Európai Néppárt tagja, aki támogatja Ukrajna gyorsított felvételét. Magyar Péter ezeket a feltételeket elfogadta. Látjuk, hogy próbálkozik kettős beszéddel a magyarok fülének jobban tetsző mondatokat mondani itthon - mondta el Gelencsér Attila. Közben a háttérben számos szavazáson és bizottsági ülésen a Tisza európai parlamenti képviselői támogatják Ukrajna felvételét. Magyarul nem mondanak igazat.
Igennel és nemmel lehet válaszolni
- A tervek szerint május 20-ig megérkeznek a szavazólapok, és egy hónapja lesz mindenkinek arra, hogy válaszoljon. Tehát június 20. a szavazatok visszaküldésének határideje. A mondat, ami a szavazólapon lesz, szó szerint így szól: Támogatja Ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen? Gelencsér Attila elmondta még, hogy érvényesen szavazni csak egy válasszal, igennel vagy nemmel lehet. A képviselő megismételte, hogy mondjunk nemet Ukrajna Európai Uniós csatlakozására.