Légicsapás

2025.05.24. 09:00

Varjú támadt egy idős asszonyra, ez a teendő ilyen esetben

Hétfő délután egy tatabányai lakótelepen varjak támadtak egy idős asszonyra, akit kórházba szállítottak. A helyiek szerint többször előfordult már, hogy egy varjú így próbálja elriasztani a járókelőket.

Varjú támadt egy idős asszonyra, ez a teendő ilyen esetben

Vetési varjú a városban – alkalmazkodóak, intelligensek

Forrás: MME/Orbán Zoltán

A tatabányai esethez hasonlók Magyarországon leggyakrabban a varjak kapcsán fordulhatnak elő, méghozzá a május-júniusi fiókanevelési időszakban. Az ok egyszerű: a kicsinyek ilyenkor hagyják el a fészkeket, de végtelenül kiszolgáltatottak, ezért szüleik vehemensen védik őket. Talán észre se vesszük, hogy éppen a menekülésre képtelen kis varjú mellett sétálunk el, amikor a hím vagy a tojó lecsap ránk. Hogy megvédje a kicsit, általában  hangos károgással, rárepüléssel próbálja a fiókáját féltő madár elijeszteni a járókelőt. De az is előfordulhat, hogy csőrükkel a fejére koppintanak.

vetési varjú, varjak, Siófok, MME, madár
Vetési varjú a városban – alkalmazkodóak, intelligensek
Forrás: MME/Orbán Zoltán

Irtás, városi fészkek és a kék vércse

Kicsit távolabbról megközelítve a varjak helyzetét, fontos kiemelni, hogy a XX. században súlyosan megtizedelték az állományukat.

–A varjak városba költözésének oka elsősorban az, hogy nem is olyan régen még pusztították  fészkeket, ami azért is sajnálatos, mert a varjú fészkében számos más védett faj például erdei fülesbagoly is költ. A vetési varjú városiasodásának másik oka, hogy a településeken sok fészkelésre alkalmas, magas fa található, ráadásul sok a potenciális táplálék- mondta el Szentpáli András, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kaposvári csoportjának titkára. 

Fotó: Lóki Csaba / Forrás: MME


Ráadásul a kékvércsék fennmaradása is nagyban függ a varjakétól, a legkisebb ragadozómadarunk ugyanis gyakran a vetési varjak fészkeit használja költésre. Éppen ezért mindkét fajta védelme elengedhetetlen. A szakember azt is hozzáteszi, hogy a madarak szinte kivétel nélkül akkor támadnak, amikor veszélyben érzik a fészekelhagyó kicsiket. 

Komoly sérülést azonban nem tudnak okozni, inkább csak felületi sebeket karcolnak.

 Ettől függetlenül bárki számára ijesztő lehet egy ilyen helyzet, és könnyen pánikba eshet, amiből viszont lehet nagyobb baj is.

 

De hogyan védekezzünk a támadó madarakkal, így a varjúval szemben?

A támadó madarak elől nem szabad elfutni, helyette a szárnyassal szembefordulva tárjuk szét a karunkat, próbáljuk magunkat nagyobbnak és egyúttal félelmetesebbnek mutatni, közben kiabáljunk. Hattyúk esetében pedig lefröcskölhetjük vízzel a madarakat, kisebb, például énekes madaraknál elég, ha kezünkkel elhessegetjük őket. De vannak olyan madárfajták, amelyek rámenősebbek, így a szarkák, sirályok és a varjak, ellenük bevethetjük a táskánkat, szatyrot, kabátot vagy éppen esernyőt. 
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában