2025.05.20. 14:32
Aggasztó jelek: egy agresszíven támadó betegség nyomait fedezték fel a Balatonban
A Magyar Haltani Társaság invazív amerikai rákfaj megjelenésére figyelmeztet. Mint írják, a vörös mocsárrák balatoni megjelenése meglehetősen aggasztó, rákpestist terjeszthet. Kiszely Pál balatonfüredi biológus szerint ennek a melegkedvelő fajnak a szaporodása a Balaton hűvös vizében nem valószínű. A kutató arra is emlékeztetett, hogy a rákpestis – amelyet nemcsak a vörös mocsárrák, hanem más idegenhonos fajok, például a cifrarák is terjeszt – már régóta jelen van a Balatonban, és jelentős károkat okozott az őshonos kecskerákállományban.
A Balaton vízrendszerében is megjelent a vörös mocsárrák, amely nemcsak az őshonos rákfajokat, hanem a teljes vízi ökoszisztémát is veszélyezteti – figyelmeztetett a Magyar Haltani Társaság. A gyorsan szaporodó és rendkívül alkalmazkodóképes faj már több balatoni és velencei-tavi helyszínen is felbukkant, és rákpestist hordoz, amely halálos kórt okozhat az őshonos fajok számára. – A vörös mocsárrák rendkívül agresszív hódító, ugyanis gyorsan szaporodik, és más fajok kiszorításával is fenyeget – közölte a Magyar Haltani Társaság.

Fotó: Weiperth András
A vörös mocsárrák feltehetően nem szaporodik a Balatonban
Kiszely Pál balatonfüredi biológus, a rákfajok kutatója azonban fenntartásokkal fogadta a hírt. – Nem tudom elképzelni, hogy a Balatonban van vörös mocsárrák. De nagyon szeretném látni, ha véletlenül idekeveredett. A Balatonban nem szaporodhat el, mert melegkedvelő. Európában Olaszországban és Spanyolországban fordul elő. Ez a rákfaj Louisiana mocsaraiban él nagy számban, ahol rizsföldeken tenyésztik. A vörös mocsárrák meleg, mocsaras környezetben érzi jól magát, gyakran a föld alá bújva vészeli át a meleg évszakot.
Láttam, milyen élőhelyeken képes megtelepedni: sűrű növényzettel borított mocsarakban él hatalmas egyedszámban. Bár tenyésztik is, gasztronómiai értéke csekély, mivel csak a potrohában található kevés hús fogyasztható. Amerikában népi eledelnek számít, zsákszámra gyűjtik a látványosan vörös példányokat
– magyarázta a kutató.
A rákpestis jelen van a tóban – semmi köze az emberi pestishez
Kiszely Pál szerint a rákpestis már jelen van a Balatonban, és jelentős pusztítást is végzett. – A rákpestis hordozója jelen van már a Balatonban, sajnos ki is irtotta jelentős területeken az őshonos balatoni kecskerákot. Ez a cifrarák. Cifrarákot én, és a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. dolgozói is fogtunk szép számmal. 2-3 évvel ezelőtt olyan sok volt, hogy még karácsonyi levest is lehetett volna főzni belőle. A szakember azt is elmagyarázta, mit jelent pontosan a rákpestis.
– A rákpestis igen halálos és ragályos betegsége a rákoknak, semmi köze nincs az emberi pestishez. Ez tulajdonképpen egy gombabetegség. Csupán azért hívják rákpestisnek, mert gyorsan terjed, és halálos.
Az amerikai rákok hozták be Európába, és a betegség jellemzője, hogy 100 százalékban halált okoz az őshonos rákfajok körében azon a területen, ahol felüti a fejét – részletezte a balatonfüredi szakember.
Védettség alakul ki egyes egyedekben
Bár a betegség 130 éve jelent meg Európában, mára már egyes fajok védettséget is kialakítottak. – Úgy tűnt először, hogy teljesen védtelenek az európai rákok, de ismert, hogy Törökországban már megjelentek a rákpestisre rezisztens, immunis kecskerák egyedek. Azóta pedig már a folyami rákok között is előfordulnak védettséggel rendelkezők. Elképzelhető, hogy azok az állományok kezdenek el jobban szaporodni, amelyek védetté válnak ez ellen a betegség ellen – mondta Kiszely Pál.