2025.02.16. 16:00
Továbbra is népszínházi tematikát tervez a kaposvári színház
Két előadással is nevezett a Csiky Gergely Színház az idei Országos Színházi Találkozóra, amelynek ezúttal Szolnok ad otthont. A szakmai válogatók már megtekintették a produkciókat Kaposváron. A teátrum igazgatója bízik benne, hogy az egyik elődás ott lehet majd az OSZT programjában. A kaposvári színházról és még sog mindenről beszélt az interjúnkban Fülöp Péter.

– Mozgalmas, programokkal teli évadon van túl a Csiky Gergely Színház, de a jelenlegi színházi szezon is bőven kínál rendhagyó produkciókat és vendégelőadásokat Kaposváron. A karácsonyi időszakban is várták a közönséget a teátrumba, két-három előadást is játszottak egy nap. A nézői igények is alakítják ilyenkor az ünnepi műsorstruktúrát?
– Folyamatosan játszottak a színészek a kaposvári színházban december 26-tól. Ezúttal is a közönségkedvenc előadásainkat tűztük műsorra. Nagy öröm számunkra, hogy egyre többen utalványokat, s ezáltal kultúrát adnak ajándékba karácsonykor. A társadalmi szerepvállalás jegyében színházunk tavaly is megrendezte jótékonysági gáláját, ráadásul dupláztunk is a nagy érdeklődésre való tekintettel. A felajánlott csomagoknak köszönhetően az elmúlt években már családok ezreinek tudtunk segíteni, s szebbé tenni a karácsonyukat.

– 2025, ahogy már minden új év, hangversennyel indult a teátrumban. A tartalmi sokszínűségre törekednek?
– Fontosnak tartjuk, hogy ne csak színházi előadásoknak adjunk helyet. Még az első igazgatói ciklusomban fogalmaztam meg azt a célt, hogy ez a fantasztikus épület ne csupán a prózai és a zenés produkcióknak legyen az otthona, hanem teret adjon koncerteknek és a táncművészetnek. Az a hagyomány, ami elindult, az mára megerősödött. Azt tapasztaljuk, hogy várják az ilyen programokat a nézők. Októberben már a jegyek többsége gazdára is talált az újévi előadásra. Ahogy az elmúlt években, így most is, a hangversenyt követően egy kis szünetet tartottunk a színházban, hiszen az évad felénél jártunk. Ilyenkor számot is tudunk vetni. Nagy büszkeség, hogy a 2023/2024-es évadban kiemelkedő nézőszámot ért el a színház. A korábbi évhez képest tizenkilencezerrel többen, csaknem nyolcvanezren ültek be a Csiky-ben rendezett előadásokra, a zenei programokra és az Országos Színházi Találkozó produkcióira.
– Az idei évadban sokszínű repertoárral várják a nézőket: dráma, bohózat, nagyszínpadi-, kamara- és stúdióelőadások egyaránt szerepelnek a programban. Meg van a recept a kaposvári és a somogyi közönséghez?
– Klasszikus népszínházi kínálatban gondolkodunk. Nemcsak a jelenlegi, hanem az elmúlt két évadban is sikerült jól eltalálnia a nézői igényeket Mészáros Tibor művészeti igazgatónak. Bizalmat és elkötelezettséget érzünk a nézőink irányából, hiszen a következő évad programjának kihirdetése után már vásárolják a bérleteinket. Azt tapasztaljuk, hogy nem csupán a könnyed és zenés előadások hozzák be a közönséget, hanem a komolyabb témák is. Abból az elképzelésünkből pedig nem engedünk, hogy a magyar és az egyetemes drámairodalom klasszikusait időről időre bemutassuk.
– Ebben az évadban is érkezett vendég rendező a színházba Ignacio Garcia személyében, aki egy spanyol darabot, a Huncut kísértetet állította színpadra. Miben tud többet, mást nyújtani egy külföldi szakember?
– Ez az előadás egy nagyon izgalmas vállalkozás volt. Amikor biztossá vált, hogy Ignacio Garcia érkezik hozzánk, adta magát, hogy egy klasszikus spanyol darabot vigyen színpadra Kaposváron. Így esett a választás Pedro Calderon Huncut kíséretet című írására. Azt fogalmaztuk meg célként, hogy ez valóban egy spanyol produkció legyen klasszikus díszletben és jelentőségteljes, korhű jelmezekkel. Az előző években is rendszeresen rendeztek nálunk külföldi szakemberek, s azt tervezzük, hogy a jövőben is folytatjuk ezt a hagyományt. Nemcsak a nézők számára újdonság egy vendég rendező darabja, hanem a társulatnak is frissességet, új energiát hoz.
– Javában tart az évad, milyen előadásokkal várják még a nézőket tavasszal?
– Némi műsorváltozás miatt a 8 nő előadásunk a kamara helyett a nagyszínpadra került. Ezt Kelemen József rendezésében február végén mutatjuk be. Április elején láthatja a közönség a Liliomfit, amelyet Keszég László állít színpadra. A darab érdekessége, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári színész szakos diákjai is szerepelnek benne. Újra együtt dolgozunk a Somogy Táncegyüttessel, s élő zene is színesíti majd ezt a produkciót. Mészáros Tibor pedig a Bors nénit rendezi még ebben az évadban. Áprilisban egy szomorú adósságunkat, ígéretünket is törlesztjük. A tavaly elhunyt Hunyadkürti György emlékének adózva az ő nevét fogja viselni a kamaraszínpad, amelynek bejáratánál egy emléktáblát is szeretnénk állítani. Nagyon fájó 'Hunya' hiánya, szeretnénk őt méltó módon megőrizni a jelenben és az utókornak.
Kaposvári színház: a színészi ötletek is helyet kaphatnak
– A népszínházi elképzelésben a színészi ötletek is helyet kaphatnak?
– Erre jó példa lehet Ingmar Bergman Jelenetek egy házasságból című darabja, amelynek ötletével a Nyári házaspár, Nyári Oszkár és Nyári Szilvia keresett meg korábban. A stúdiószínpadon pedig meg is valósult ez a produkció, amely a Karaván Színházzal koprodukcióban jött létre. A jelenlegi évadban több év kaposvári szünet után újra nálunk rendezett Bérczes László, aki a Nobel-díjas író, Jon Fosse Őszi álom című darabját vitte színre Udvaros Dorottya főszereplésével. Ezt az előadásunkat, valamint a Száll a kakukk fészkére című produkciót neveztük az idei Országos Színházi Találkozóra. A válogatók már megtekintették ezeket a darabokat. Bízunk benne, hogy ezek közül az egyik ott lehet majd a szolnoki OSZT-on.
– Tavaly több év kihagyás után indult újra az Országos Színházi Találkozó, amelynek Kaposvár adott otthont. A rendezés kapcsán megfogalmazódtak negatív vélemények. Miként tekint vissza ezekre, s magára a színházi seregszemlére?
– Komoly feladat és nagy vállalás volt színházunk részéről, hogy ennek a találkozónak otthont adtunk, de egyben nagy megtiszteltetés is. Teátrumunk dolgozói mindent megtettek azért, hogy a vendégtársulatok otthon érezzék magukat. Azt gondolom, hogy a város életében is egy fontos esemény volt, nemcsak a versenyprogramban látott daraboknak, hanem a kísérőrendezvényeknek köszönhetően is. Ha nem is tudtuk azokat az árkokat, amelyek az elmúlt három évtizedben a szakmánkat jellemzik betemetni, de talán egy kicsit csökkenthettük a mélységét ezzel a fesztivállal.