2025.05.23. 22:01
Anna-bál Lellén, Siófokon, Földváron, mert régen bizony ilyen is volt!
A tóvidék nemcsak nyaralóhely, hanem az ország legpezsgőbb társasági színtere volt a két háború között. Legismertebb 19. századi balatoni társaseseményként – joggal – az idén 200. évfordulóját ünneplő füredi Anna-bálokat tartjuk.

20240728 Balatonfüred Lovaskocsizás az Anna-bál szépe és udvarhölgyeivel. Fotó: Fülöp Ildikó FI Veszprém Megyei Napló Képen: Mihály Angelika első udvarhölgy
Fotó: FULOP ILDI
Kevésbé ismert történeti tény azonban, hogy a két háború közti időszakra a Balaton szinte összes nagyobb településén, rendszeresen tartottak Anna- és István-napi és sportbálokat. Az első világháború éveit követően egyre szélesedett a tavi szórakozási formák tárháza. Sorra nyíltak a neves kaszinók, Balatonföldváron, Keszthelyen, Siófokon, Füreden, Lellén is. A tavi kaszinók társalgóiban zajlott a fürdői társadalmi élet, a tánctermekben fergeteges mulatságokat, bálokat tartottak, a kaszinó kerthelyiségei, könyvtárszobája szintén otthont adtak a kikapcsolódni vágyóknak. Általában saját, elkerített strand tartozott ezekhez az épületekhez és mindezzel egyidőben hatalmas kártyacsatákat rendeztek itt.

A híres, balatoni kaszinók élete olykor nem nélkülözte a botrányokat sem, az 1930-as évek beszámolói többször tudósítottak hazárdjátékosokról, végeláthatatlan kártyacsatákról, vitákról, bűnesetekről. 1933-ban Balatonföldvárról írta a tudósító:
Egyetlen témája van a földvári strandnak, a Kupa-szálló halljának, az üdülőknek és egyéb panzióknak: a kaszinó. A földvári kaszinó játékszobájának ajtaja ugyanis boszorkányos gyorsasággal bezárult. Időnként csendőr jelenik meg a környéken, felnéz az ablakokra, néha-néha be is megy a kaszinóépületébe, ellenőrzi, csakugyan abbahagyták-e a csatákat.
A későbbiek során a balatoni kaszinókban beszüntették a hazárdjátékokat.
A 193. Anna-bál
Balatoni társasélet
A fürdői társasélet kiemelt mulatságainak számítottak a szépségversenyek is. Siófokon már az 1900-as években rendeztek ilyen megmérettetést, amit az 1920-as években a nagy érdeklődésnek köszönhetően tovább folytattak. 1925-ben a Balaton Tündére címért történő versengésen tűnt fel az a Simon Böske, aki később nemcsak Magyarország, hanem Európa szépe lett. A szépségversenyeket általában augusztus végén vagy szeptember elején tartották Siófokon, szép időben a strandon, rossz idő esetén a kurszalonban. A zsűriben neves írók, festők, művészek, színészek kaptak helyet, a versenyeket a Színházi Élet című korabeli, nagy olvasottságú lap koordinálta. A női versenyek mellett gyakran rendeztek gyermekszépségversenyeket.
Siófok, a Balaton fővárosa egykor
Vidám mulatságnak számítottak a divatbemutatók, melyeknek szintén Siófok volt a helyszíne. A divatbemutatókon híres fővárosi cégek új kollekcióit vonultatták fel. Rendeztek nyári karneválokat, ennek szintén Siófok biztosított helyet az 1920-as években. Ezeken a rendezvényeken neves fővárosi színészek adtak elő, de bemutatót tartottak balett-táncosok, valamint amerikai cirkusz is érkezett. A tűzijáték mellett katona-, cigány- és jazz-zenekarok játszottak. 1935-ben ezt jegyezte le a korabeli tudósító:
Ugyancsak augusztus 3-án lesz a Színházi Élet nagyszabású bálja Siófokon, amelynek keretében rendkívül gazdag műsorú előadóestélyt is rendeznek. Csupa meglepetés, csupa érdekes és szenzációs szám szerepel a műsoron és a siófoki szépségek már izgatottan készülnek az esetleg negyvennyolcórás mulatságra.
Később Balatonföldváron szintén rendeztek ehhez hasonló karneváli ünnepet.

Kattints a képre a többi fotóért!
Fotó: Pesthy Márton, Veszprém Megyei Napló
- A szórakozási lehetőségek a két háború alatti időszakban egyre színesebbé váltak a tó partján. A mozgóképek vetítése népszerűvé vált a tavi kertmozikban, de számos hangversenyt, színi- és kabaré-előadást tartottak, koktélpartikat adtak és zenés sétahajózási lehetőség is volt. Mondhatjuk: nincs új a nap alatt, a nyári tavi élet már a régi időkben is összekapcsolódott az önfeledt kikapcsolódás lehetőségével.