Küzdősportok

2025.03.20. 06:22

Az aikido, ami több, mint önvédelem

Egyesületek szerte a világban arra törekednek, hogy ennek a harcművészetnek a lényegét minél több emberhez eljuttassák. Az aikido nem csupán egy harcművészet, hanem egy életfilozófia is, amely harmóniát, fegyelmet és önismeretet tanít.

A 2007-ben alapított Kaposvári Budo Sportegyesület vezetőjével, Pap Józseffel beszélgettünk a harcművészet lényegéről, a közösség fontosságáról és arról, hogyan segíthet az aikido a mai rohanó világban.

Mester és tanítványa aikidoznak a Kaposvári Budo Sportegyesület edzésén
Pap József (balra) 5. danos aikido mester egyik tanítványával gyakorol Fotó: Nagy Domokos

Az aikido egy önismereti út

Hogyan írná le az aikido lényegét azoknak, akik még nem ismerik ezt a harcművészetet?
Az aikido egy tradicionális japán harcművészet, amely első ránézésre talán a „szeretet harcművészetének” tűnik, mert edzésen nem bántjuk egymást – mesélte Pap József, a Kaposvári Budo Sportegyesület vezetője. – De ez csak a felszín. A lényege a harmónia, az együttmozgás, az energia áramlása és a technikai precizitás. Az aikidóban az ellenfél erejét használjuk fel, nem a direkt támadásra építünk, hanem a mozdulatok áramlására.

Mikor és milyen céllal alakult meg az egyesület?
2007 januárjában alapítottuk meg a klubot, 12 fővel. A célunk az aikido népszerűsítése, a gyermekek és felnőttek személyiségfejlesztése, valamint a harcművészet gyakorlása.

Milyen alapelveket tanít az aikido, amelyek a mindennapi életben is hasznosak?
Az aikido alapelvei két fő területre oszthatók: az életre és a harcművészetre vonatkozó elvekre. Az életben kiemelkedően fontos a tisztesség, az egyenesség és az emberség. Sajnos ezek az értékek egyre ritkábbak a világban. A harcművészet szempontjából pedig négy kulcsfontosságú alapelvet tanítunk: az energia kiterjesztését (ki), a koncentrációt, a teljes ellazulást és a megfelelő testtartást. Ezek nélkül az aikido nem működik.

  • Ahol mindenki számít

– Rendkívül fontos a közösség ereje – mondta Pap József. – Az aikido hierarchikus rendszerben működik, de ez nem kizárólagos, inkább a fegyelem és a tisztelet alapja. Itt mindenki segíti a másikat, olyan, mintha egy nagy család lennénk. Az újonnan érkezőket körülveszi a közösség, és mindenki igyekszik támogatni őket. Van egy különleges történetem is ezzel kapcsolatban. Egy mozgássérült kisfiú jött el hozzánk, akinek nem voltak teljesen kifejlődve a térd és könyökizületei, az ujjai is hiányosak voltak. Megkérdeztem a többi gyereket, hogy mit szólnának hozzá, ha együtt edzene velük. Egyöntetűen mondták, hogy természetesen jöhet, segíteni fognak neki. A második edzésen a kisfiú megkérdezte tőlem: „Mikor tanulunk végre harcművészetet?” Ez az egyik legmeghatározóbb élményem az aikidóval kapcsolatban.

Hogyan változott az egyesület az évek során?
Az elmúlt közel két évtizedben sok minden változott. A tanítványok cserélődtek, hiszen sokan az iskolaévek alatt csatlakoztak, majd tanulmányaik miatt továbbálltak. Anyagi szempontból is fejlődtünk, hiszen majdnem 200 négyzetméternyi tatami került saját tulajdonba. Én is előreléptem a ranglétrán, mélyebb tudásra tettem szert, amit igyekszem átadni a tanítványaimnak.

Mi az, amire különösen büszke?
A legnagyobb mérföldkő mindig az, hogy látom a tanítványaim fejlődését. Hittel, gyakorlással és alázattal haladnak előre az aikidoban és ez az igazi eredmény számomra.

Milyen korosztályoknak ajánlott ez a harcművészet?
Azt szoktuk mondani, hogy 0-tól 100 éves korig bárki csatlakozhat.

Hogyan épül fel egy aikido edzés?
Az edzések lehetnek tradicionálisak, vagy egyénre szabottak. Minden edzés bemelegítéssel kezdődik, majd rávezető mozgások következnek. Végül a technikai gyakorlás következik. Van pusztakezes és fegyveres edzés, valamint küzdőgyakorlatok is. Azokkal, akik vizsgára készülnek, külön is foglalkozom, hogy biztosan elérjék az elvártaknak megfelelő szintet.

Milyen rendszeres eseményeket rendeznek?
Nemzetközi és hazai edzőtáborokban is részt veszünk. Emellett évente kétszer tartunk összejöveteleket, ahol közösen főzünk, beszélgetünk, és egyszerűen csak jól érezzük magunkat.

Milyen kihívásokkal néz szembe az aikido a mai világban?
Az egyik legnagyobb probléma a mai fiatalság életmódja. Az internet és a telefonok elveszik az idejüket, kevesebb energiát fordítanak mozgásra. Emellett sokszor a munkabeosztás is nehezíti az edzésre járást.

Hogyan segíthet az aikido a modern kor emberének?
Az aikido egyfajta menedék lehet a mindennapok rohanásában. A tanítványok gyakran mondják, hogy az edzőterem a „béke szigete”, ahol kizárhatják a külvilág problémáit és csak az edzésre koncentrálhatnak.

Mit mondana azoknak, akik nem akarnak harcolni, mégis aikidót tanulnának?
Az egész élet egy harc. Már az óvodában is meg kell küzdenünk a helyünkért, az aikido pedig segít ebben. Nem versenysport, hanem önismereti út. A cél nem az, hogy legyőzz másokat, hanem hogy önmagad fejleszd.

Hogyan változtatta meg az aikido a saját életét?
Bármi is volt az életemben az edzés mindig segített átlendülni a nehézségeken. Az aikidóban az ember egy tükröt kap, amiben meglátja önmagát, a jó és a rossz tulajdonságait egyaránt. Ezeken érdemes dolgozni.

Ha egy tanácsot adhatna a kezdőknek, mi lenne az?
Az aikido nem csak egy harcművészet, hanem egy közösség, egy út, amely segít megtalálni önmagad. Itt mindenki segíti egymást. Az ember rájön, hogy nincs egyedül, hanem egy nagyobb egész része.

Mi a hitvallása?
Ha te mész elöl, mások követnek. A példamutatás a tanítványok fejlődésének alapja. Az aikido az út, amelyen a tanítóval közösen járunk, tisztelettel, kitartással és alázattal.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában