Hírek

2005.06.09. 00:00

Csak egy lépés a főváros

A főváros közelsége és a jó közlekedési kapcsolatok garantálják a Pest megyei települések jövőjét. Gyömrő helyzete minden tekintetben idillinek mondható. Egyetem létesítését is fontolgatja a bizakodó önkormányzat.

Vajta Zoltán

[caption id="" align="alignleft" width="315"] Gyömrőn nem csak a fiatalok, hanem az idősek is otthonra lelnek. A Szivárvány ház Pest megye egyik legjobban felszerelt, legszebb idősek otthona.
[/caption]Gyömrő a Gödöllői-dombság lábánál, az Alföld északi határánál, a Duna–Tisza vízválasztóján terül el. Budapest központjától mintegy 30 kilométerre fekszik, de Rákoskeresztúrtól csak hét kilométer a távolság. Az autópályakapcsolat gyors közlekedést biztosít. Vonattal negyven perc, autóval egy óra az út a fővárosba. A vasút a Keleti és a Józsefvárosi pályaudvarra érkezik. Autóval a Pesti úton lehet legegyszerűbben elérni Budapestet. Naponta 7-8 ezren ingáznak a fővárosba. Talán a gyors közlekedés is hozzájárult ahhoz, hogy öt év alatt 13 ezerről 15 ezerre növekedett a népesség.

Az is befolyásolta a fejlődést, hogy Gyömrő közigazgatási központ lett. Hat környező települést lát el. Mára külön városrészei alakultak ki. A fejlődés kéretlen hozadéka az átmenő kamionforgalom. A gyömrőiek életét is megkeseríti a zaj- és a légszenynyezés. De legalább már látják az alagút végét. Ugyanis 2012-ig megépül az M0-s körgyűrű, amely összeköti majd a 4-es és a 31-es utat. Ez sokat levesz majd a kamionforgalomból. Addig is körforgalmi csomópontokat épít az önkormányzat, hogy lassítsa a teherjárműveket.

Érdemes kilátogatni Gyömrőre, a település ugyanis sok érdekességet kínál. Mindenekelőtt itt áll a Teleki-kastély. 1774-ben gróf Teleki József építette, de 1835-ben leégett. Az alapokra Hild József tervei alapján 1840–47 között építette fel újra a neoklasszicista stílusú új kastélyt gróf Teleki Sámuel. A háborút a kastély szinte sértetlenül vészelte át, de berendezéseit széthordták. A körülvevő parkot ma is szép fák, bokrok díszítik. 1968 óta Általános Iskola és Diákotthon működik itt a Pest Megyei Önkormányzat fenntartásában. Ez az épület a város egyik legszebb, legpatinásabb építménye. A Nepomuki Szent János római katolikus templomot 1777-ben építették. A református templom helyén pedig már az 1500-as évek közepén is templom állt. Jelenlegi formáját 1928-ban kapta. A falumúzeum néprajzi, helytörténeti és időnként képzőművészeti kiállítások helyszíne. yömrőn egy három hektáros tó is fekszik egy száz hektáros parkban. Megyei összehasonlításban egyedülálló a víz minősége. Az önkormányzat a turizmus fellendülését várja a nyaralóhelytől. A természetes strandfürdő mentén üdülőházak, éttermek, cukrászdák, sportpályák épültek. Hétvégeken különvonatok indultak a fővárosból, új vasúti megálló létesült Gyömrő-Tófürdő néven.

Gyömrőnek nem csak jelene és jövője, de múltja is van. A terület az őskor óta lakott. Rézkori leleteket találtak a Lucernás dűlőben, virágzó kultúra jeleit a bronzkorból. A feltárt égetőkemence, urnatemető és más töredékek utalnak erre. A Római irodalom emléke a kőhíd, amelyet római őrtorony őrzött. Az első írásos adat 1274-ből származik. Mátyás király idején pihenőhelyül szolgál a Pestről Szolnokra tartó kereskedőknek. ohács után 1626-ig lakatlan a terület. Az ismét benépesült falut 1690-ben a török felégeti, s öt esztendő telik el, míg újra letelepednek itt emberek. 705. július 3-án II. Rákóczi Ferenc fejedelem Gyömrőn mondott beszédet seregének. Az esemény színhelyén ma emlékoszlop áll. Később megfordult itt Csokonai Vitéz Mihály, Kazinczy Ferenc, Kazinczy Lajos, Vörösmarty Mihály, Kossuth Lajos, Táncsics Mihály.

Gyenes Levente polgármester (35)

– Gyömrőt irigyelhetik a Pest megyei települések. Mit tesz az önkormányzat, hogy ne csak átmeneti legyen a fellendülés?

– Fejlesztünk. Szennyvíztisztítót építettünk 300 millió forintért, ami meghatározza a város fejlődését. Félmilliárdért pedig utakat újítottunk fel.

– Pénz állt a házhoz?

– Nem. Ugyanolyan költségvetési gondokkal küszködünk, mint a többi önkormányzat. Természetesen ezekre a fejlesztésekre hitelt vettünk fel. Hétszázmilliós hitelállományunk van.

– Nem sok ez a kétmilliárdos költségvetéshez képest?

– Teljesen kezelhető. Azt gondolom, hogy minden önkormányzat hitelből fedezi a szükséges beruházásokat.

– Nem nagyon látni szórakozási lehetőséget. Még mozija sincs a városnak. Mivel akarják így megtartani a helyi fiatalokat?

– Ezen a téren még sok az adósságunk. Szeretnénk egy saját mozit. Persze nem olyan óriásit, mint amilyenek Budapesten vannak.

– Nem inkább új munkahelyekre lenne szükség? Nagyon sokan Budapestre ingáznak.

– Ezen változtatnunk kell. Gyömrő nem lesz mindig alvóváros. Az M0-s körgyűrű megépülése után biztosan megtelepednek itt a könnyűipari cégek. Annál is inkább, hiszen itt van a szomszédban a Ferihegyi repülőtér. Nagy lehetőségek vannak a légi közlekedési kapcsolatban.

– Gyömrőt is elérte a lakópark-építési láz?

– Igen, harminc hektárt parcellázunk lakópark számára.

– Kérdés, hogy az intézményi hálózat el tudja-e látni a növekvő számú lakosságot.

– Négy általános és két középiskolánk van, továbbá négy óvodánk és egy bölcsődénk. Ez bőven elég. De szeretnénk, ha egyetemünk vagy főiskolánk is lenne. A Teleki-kastély alkalmas lenne rá. Gyömrő így akár egyetemvárossá válhatna.

– Fejlesztünk. Szennyvíztisztítót építettünk 300 millió forintért, ami meghatározza a város fejlődését. Félmilliárdért pedig utakat újítottunk fel.

– Pénz állt a házhoz?

– Nem. Ugyanolyan költségvetési gondokkal küszködünk, mint a többi önkormányzat. Természetesen ezekre a fejlesztésekre hitelt vettünk fel. Hétszázmilliós hitelállományunk van.

– Nem sok ez a kétmilliárdos költségvetéshez képest?

– Teljesen kezelhető. Azt gondolom, hogy minden önkormányzat hitelből fedezi a szükséges beruházásokat.

– Nem nagyon látni szórakozási lehetőséget. Még mozija sincs a városnak. Mivel akarják így megtartani a helyi fiatalokat?

– Ezen a téren még sok az adósságunk. Szeretnénk egy saját mozit. Persze nem olyan óriásit, mint amilyenek Budapesten vannak.

– Nem inkább új munkahelyekre lenne szükség? Nagyon sokan Budapestre ingáznak.

– Ezen változtatnunk kell. Gyömrő nem lesz mindig alvóváros. Az M0-s körgyűrű megépülése után biztosan megtelepednek itt a könnyűipari cégek. Annál is inkább, hiszen itt van a szomszédban a Ferihegyi repülőtér. Nagy lehetőségek vannak a légi közlekedési kapcsolatban.

– Gyömrőt is elérte a lakópark-építési láz?

– Igen, harminc hektárt parcellázunk lakópark számára.

– Kérdés, hogy az intézményi hálózat el tudja-e látni a növekvő számú lakosságot.

– Négy általános és két középiskolánk van, továbbá négy óvodánk és egy bölcsődénk. Ez bőven elég. De szeretnénk, ha egyetemünk vagy főiskolánk is lenne. A Teleki-kastély alkalmas lenne rá. Gyömrő így akár egyetemvárossá válhatna. Gyömrőn nem csak a fiatalok, hanem az idősek is otthonra lelnek. A Szivárvány ház Pest megye egyik legjobban felszerelt, legszebb idősek otthona. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!