Hírek

2006.05.10. 18:30

Őrizetben a futballbíró

A vámosok szerint a hazai kínai piacok termékeinek árán is érzékelhető lesz annak a nemzetközi csempészbandának a lefülelése. Az ügyben egy FIFA-bíró is érintett, úgy tudjuk, az illető Saskőy Szabolcs.

Nagy Eszter Dóra

„Az elmúlt évek legnagyobb volumenű és legszervezettebb bűnügyéről van szó” – fogalmazott Bencze Péter, a Vám és Pénzügyőrség rendészeti főigazgatója azzal a csempészbandával kapcsolatban, amelyet a napokban lepleztek le a fináncok.

A szlovák társszervekkel együtt végrehajtott akció során Magyarországon 14, Szlovákiában két személy került őrizetbe. Bencze elárulta, hogy a gyanúsítottak között van egy magyar futballbíró is, aki a bandában megbízó volt. Lapunk úgy értesült, az illető Saskőy Szabolcs.

A bandát azzal gyanúsítják, hogy 2005-től kezdve kínai árucikkeket úgy hoztak be az Európai Unió területére, hogy a termékek vámkezelésével ügyintézőket bíztak meg. Ők a fuvarokmányok alapján elkészítették a konténerek vámkezeléséhez szükséges hamis okmányokat. A jelenlegi adatok szerint ezek egy része egy Pest megyei nyomdában készült.

A vámkezelésnél arra hivatkozva, hogy a termékeket más országban hozzák forgalomba, áfamentességet kértek. A forgalmi adó befizetését az áruk kínai tulajdonosainak fiktív számlákkal igazolták. A vámosok szerint a csempészettel 3,3 milliárd, az adócsalással pedig másfél milliárd forint a bűncselekmény elkövetése értéke, ami várhatóan még tovább nő.

Az ügyben ingatlanokat, számítástechnikai eszközöket és jelentős mennyiségű csempészárut vettek zár alá, illetve foglaltak le, mintegy kétmilliárd forint értékben. A vámosok szerint a lefoglalt tárgyak között van több, a legutóbbi hazai nagy aukciókon elkelt festmény. Vagyis: Munkácsy, Rippl-Rónay és Csontváry festményeibe fektették a csempészek a befolyt pénzt.

Kanta Tünde, a VPOP bűnügyi igazgatója szerint hosszú távon a kínai piacokon, a termékek árán is érzékelhető lesz a most leleplezett ügy, mivel az ilyen jellegű termékek importjának jelentős részét ez a társaság intézte. Hozzátette: „ha ez a profi csapat képes volt elvérezni, reméljük, hogy másoknak is elmegy a kedve az ilyesmitől.”

Botránykronológia

Saskőy Szabolcs játékvezetői tevékenységét több mérkőzés után is botrányosnak ítélték meg. A legnagyobb vihart a tavaly novemberben lejátszott Honvéd-MTK meccs aratta, mely 2-2 es döntetlen lett.

Saskőy két hazai játékost is kiállított a kispestiek 2-1-es vezetésénél a 83., majd a 96. percben, majd a kék-fehérek a 98. percben egyenlítettek, az elméletileg 90 perces mérkőzésen. A játékvezetői csak másfél órával a meccs lefújása után merte elhagyni a stadiont az őrjöngő honvéd szurkolók miatt.

Botrány alakult ki a Ferencváros-Újpest 1-2-es mérkőzésen is, mivel a lilák sérülések miatti hosszabításban a 92. percben egyenlítettek, majd 96. percben lőtték be a győztes gólt, sokak szerint lesről. (É. S.) -->