2007.08.31. 06:00
Lecsípnek a telkemből egy nagy darabot, lehet ezt?
Olvasónk ingatlanjából az önkormányzat öt métert sajátít ki útépítés céljára. Az úr háborog, azt mondták neki ugyanis, hogy ezért nem jár semmi pénz. Pedig a telek értéke csökken.
Az eljárás lehet jogsértő, de jogszerű is. Minden a telek méretétől, illetve a belőle „lecsípett” földdarab nagyságától függ. Minden önkormányzat meghatározza a minimum telekméretet. Ha az ingatlan nagysága a kisajátítással ez alá csökken, akkor a telket ellehetetlenítik. Ilyenkor a tulajdonosnak kártérítés jár – mondták a Magyar György és Társai Ügyvédi Irodában. Az olvasó kérheti a telek teljes megváltását (a forgalmi értéknek megfelelő árat.) Csereingatlant ugyanúgy kaphat, illetve kifizethetik az értékcsökkenésnek megfelelő összeget is.
Ha viszont a telek mérete nem csökken drasztikusan, akkor az önkormányzat eljárása jogszerű. Az útépítés közérdek, amely ez esetben előbbre való az egyéninél. Az úrnak tehát tűrnie kell, hogy ingatlanjából elvegyék a kijelölt részt. Nem muszáj azonban ölbe tett kézzel ülni. Olvasónk szakértő segítségét is kérheti. Vele együtt felkeresheti az önkormányzatot, ahol peren kívül megállapodhat a kisajátítási árban. Ha nem jutnak dűlőre, a tulaj bíróság elé viheti a dolgot: pert indíthat többletkártalanítás iránt.
A kártérítés és a kártalanítás nem ugyanaz. Ha az önkormányzat jogszerűen járt el, nem kártérítést, hanem bizonyos esetekben kártalanítást kérhetünk. Előfordulhat, hogy pont a legértékesebb részt vágják le a földből. Érheti az urat zöld kár, gyümölcsös-kár, épület-kár. Attól függően, mi van az öt méter széles darabon. Kártalanítást kérhet azért is, mert ingatlanja elveszítette intimitását, hiszen lehetséges, ezentúl minden arra járó idegen bebámulhat oda.