2009.07.28. 08:07
Engedély nélkül működik hét szociális otthon Somogyban
Összesen csaknem félszáz szociális otthon lát el időseket Somogyban, közülük hét működési engedély nélkül. Utóbbiakban a hivatal szerint nem megfelelőek a körülmények. Ezek vezetői közül néhányan viszont állítják: semmi köze az engedélynek az idősek szeretetteljes ellátásához. Nem teszik utcára a főként kisnyugdíjasokat, akik a luxusotthonok térítési díjait képtelenek megfizetni.
Somogyban jelenleg hét szociális otthon működik engedély nélkül. Az engedélyek kiadásával megbízott gyámhivatal szerint ezekben az intézményekben nem megfelelőek a körülmények az idősek ellátáshoz. Az érintettek viszont állítják: hiánypótló állami feladatot látnak el.
A Dél-dunántúli Regionális Államigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatala hét működési engedély nélküli szociális intézmény ügyében folytatott eljárást. Három ügy még nem zárult le, négy esetben azonban a másodfokú hatóság helybenhagyta a végrehajtási és szociális bírság kiszabását.
Az említett otthonoknak sosem volt általunk kiadott működési engedélyük – tudtuk meg Horváthné Supala Olga hivatalvezetőtől. – Pedig Magyarországon minden ilyen jellegű tevékenység engedélyköteles. Ám ha a feltételek nem megfelelőek az idős, beteg emberek ellátáshoz, például nem akadálymentesített az épület, vagy nem tudnak megfelelő méretű életteret biztosítani az ellátottaknak, akkor nem adhatunk ki működési engedélyt. A szóban forgó otthonok pedig általában lakóházakban működnek. Az is probléma ezekben az intézményekben, hogy nem a jogszabályoknak megfelelően történik a térítési díjak megállapítása, hanem a vezető szubjektív megítélése alapján. Ezenkívül jogszerűtlenül egyszeri belépési díjat is fizettetnek a lakókkal.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Engedély nélkül nehéz kilátások
[/caption]
Egy engedély nélkül működtetett szociális otthon neve elhallgatását kérő vezetője szerint viszont hozzájuk éppen a kisnyugdíjasok kerülnek. – Hiába van a sok luxusotthon, ha nem tudják megfizetni az idősek a térítési díjat – mondta. – Tudom, hogy a működéshez engedély kell, de nehéz megfelelni a feltételeknek. Ráadásul a kiadott engedélynek nem sok köze van ahhoz, hogy szeretettel gondozzuk az időseket. Nem jókedvükből jönnek ide az emberek, hanem rászorultságból. Normatívát nem kapunk, a személyenkénti 65-70 ezer forintos térítési díjból pedig egyre nehezebb kijönnünk. És ha nincs több pénze a nyugdíjasnak, mit tegyek? Tegyem ki az utcára? Ugye, ezt nem gondolják? Egyébként pedig hol van az leírva, hogy egy öreg embert másik otthonban lehet elhelyezni, ha egyszer nálunk akar lenni?
– Horváthné Supala Olga állítja, hogy a hivatal eszközei korlátozottak, országos intézkedésre volna szükség az ellátottak érdekében. A 60-70 gondozott havi 65-70 ezer forintos térítési díjából vígan kifizeti az intézményvezető a 200 ezer forintos bírságot. Ráadásul a működési engedéllyel rendelkezők igyekeznek megfelelni az egyre szigorodó feltételeknek, s ehhez képest az engedély nélküliek sokszor a szolgáltatások minimumát sem biztosítják.
Ezért is volna fontos, hogy mielőtt a hozzátartozók szociális otthont keresnek idős rokonaiknak, tájékozódjanak az intézményekről.
Országos a probléma
Horváthné Supala Olga szerint országos probléma, hogy működési engedély nélkül tartanak fenn szociális intézményeket. Elsősorban az Észak-Alföldre, Észak-Magyarországra, valamint a Dél-Dunántúlra jellemző. A jelenséggel már a minisztérium is foglalkozik. A megyékbe kiküldött kérdőívek alapján összesítést akar készíteni a főhatóság arról, hány ilyen intézmény van az országban. Majd ennek ismeretében kezdeményeznek módosító indítványokat az érvényben lévő szabályozáshoz.