2011.03.17. 14:22
Sztrájkolt, hogy dolgozhasson: egyszemélyes harc a munkáért
A kaposvári Sára János azt állítja, egyszemélyes demonstrációja önmagában nem lett volna elegendő ahhoz, hogy megoldódjon hónapok óta húzódó, már jogi útra terelődött vitája a munkaügyi központtal. A happy end-hez kellett szerkesztőségünk is.
A fiatalember területfoglalási engedély birtokában csütörtökön reggel a munkaügyi központ kaposvári kirendeltsége előtt kezdett demonstrálni. – Úgy tervezem, estig maradok – mondta el Sára János –, s ha nem járok eredménnyel, a kormányhivatal, valamint Budapesten a minisztérium előtt is sztrájkolok majd. Elfogadhatatlannak tartom, hogy a munkaügyi központ több alkalommal is úgy küldött nekem postán értesítőt esetleges álláslehetőségekről, hogy későn kaptam kézhez a levelet, s ezért nem tudtam megjelenni a jelzett időpontban a kirendeltségen. Így többször is elestem a felkínált állástól.
Egyszer például szeptember 14-én adták postára az értesítőt, s 16-án reggel nyolc órára kellett volna jönnöm. Ezt a levelet 21-én kaptam meg. Megreklamáltam a dolgot, ennek ellenére a legközelebbi levél másnapi időponttal érkezett. Arról is lekéstem. Ezt is megreklamáltam, hiszen így esélyt se adtak rá, hogy megjelenjek az esetleges állásért. Közben meg nem igazán történik más, minthogy egymásra mutogat a munkaügyi központ és a posta. Egyszer ismertek el annyit még októberben, hogy a központ munkatársa nem tértivevényesen küldte ki az értesítőt a címemre, ezért nem igazolható a levél átvétele, annak időpontja.
Sára János csütörtökön hónapok óta tartó, háromszori, sikertelen egyezkedés után végül demonstrációjával azt szerette volna elérni, hogy ismerjék el a hibát a munkaügyi központban. Ügyvédet is fogadott, s kártérítést követel. A kártérítés összege havi négyezer forint, a számára folyósított szociális segély és az elmulasztott állásért felajánlott munkabér közti különbözet.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] A munkáért sztrájkolt Sára János
[/caption]
Amit – ahogy „hősünk” kora délután szerkesztőségünkben fogalmazott – a Somogyi Hírlap közbenjárására, s fél napi sztrájkja hatására beígértek neki a munkaügyi központban. Állást pedig még korábban májusra ígértek neki. – Így tehát most nincs miért tovább demonstrálnom – magyarázta –, de ha mégsem történik semmi rövid időn belül, megint kiülök az utcára. S megint az újsághoz fordulok, mégha ez nem is tetszik mindenkinek.
A Somogy Megyei Kormányhivatal arról tájékoztatta szerkesztősgünket, hogy amint a munkaügyi központ márciusban, frissen kinevezett vezetője értesült a problémáról, azonnal intézkedett, feljegyzést készíttetett az esetről. Sikerült megnyugtató módon orvosolni Sára János panaszos ügyét. Munkát is kap a közeljövőben a fiatalember, annak részleteit a napokban dolgozzák ki.
Kormányhivatali álláspont
A cikkben említett ügyben a Somogy Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja hatáskörrel, illetékességgel nem rendelkezik. Ennek ellenére a ma megkapott információk birtokában a Somogy Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának március 1-től kinevezett új vezetője haladéktalanul felvette a kapcsolatot a cikkben említett Sára Jánossal valamint a Baranya Megyei Kormányhivatalhoz tartozó kaposvári kirendeltségi- és szolgáltató központ vezetőjével az ügyfél panaszának azonnali és megnyugtató kivizsgálása érdekében.Ennek eredményeként szóbeli megállapodásra jutottak arra vonatkozóan, hogy Sára Jánosnak a jövőben a Központ lehetősége szerint munkát biztosít, valamint a szakigazgatási szerv vezetője emellett abban is segít - egy karitatív szervezeten keresztül - hogy a számára folyósított szociális segély és az elmulasztott állásért felajánlott munkabér közti különbséget is megkaphassa a panaszos.
Az ügyfél nem napi, hanem havi 4000 forinttól esett el ily módon, mely adat a cikkben sajnos tévesen szerepel (a hibát kijavítottuk - a szerk).
A Somogy Megyei Kormányhivatal hivatalos közleményt nem adott és nem ad ki ez ügyben, a lehozott cikkel kapcsolatosan a fentebb közöltek értelmében annak haladéktalan helyesbítését kérjük.
Ennek eredményeként szóbeli megállapodásra jutottak arra vonatkozóan, hogy Sára Jánosnak a jövőben a Központ lehetősége szerint munkát biztosít, valamint a szakigazgatási szerv vezetője emellett abban is segít - egy karitatív szervezeten keresztül - hogy a számára folyósított szociális segély és az elmulasztott állásért felajánlott munkabér közti különbséget is megkaphassa a panaszos.
Az ügyfél nem napi, hanem havi 4000 forinttól esett el ily módon, mely adat a cikkben sajnos tévesen szerepel (a hibát kijavítottuk - a szerk).
A Somogy Megyei Kormányhivatal hivatalos közleményt nem adott és nem ad ki ez ügyben, a lehozott cikkel kapcsolatosan a fentebb közöltek értelmében annak haladéktalan helyesbítését kérjük. A munkáért sztrájkolt Sára János -->