2012.03.27. 19:53
Baj, ha kilóg a lóláb: ménvizsgán a hidegvérű patások
Hidegvérű lovak ménvizsgájának adott otthont kedden a Kaposvári Egyetem. Tizennégy robosztus állatot hoztak el a rangos megméretésre: a patásoktól vért vettek a későbbi DNS-vizsgálathoz, s akárcsak egy szépségversenyen, küllemüket is vizsgálták. Óriási volt a tét: az eredményesen szereplők elnyerték a tenyészmén minősítést.
A kutatás gazdasági hozadéka kézzelfogható: a tenyésztők megtudhatják, hogy a kívánt mértékben fejlődik-e az állat. Sportélettani kutatásokat is folytatnak a kaposvári szakértők: a vérparaméterből arra lehet következtetni, miként hat az edzés az állatra, hogyan befolyásolja állapotát.
– Szép feje van, jól ívelt a nyaka, a fara hatalmas, remek az izomzata – záporoztak az elismerő szavak a ménvizsgán. A fedeles lovardában egymás után vonultatták fel a robosztus állatokat. Fekete, sárga, pej és szürke színű állatok lenyűgözték a résztvevőket – egy-egy kiugró méretekkel megáldott patás csodálattal teli érdeklődést váltott ki. A fej, a törzs és a far arányossága értékes pontokat jelentett, ám a háromtagú zsűri megkülönböztetett figyelmet fordított a végtagokra.
[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Ménvizsgán a hidegvérű patások
[/caption]
– Lényeges, hogy szabályos, erős, megfelelő felépítésű legyen a ló lába – hangsúlyozta Baranyai Sándor, a lótenyésztők egyesületének elnöke. – Ennek kiemelt szerepe lehet később, a szaporítás során. Korántsem mindegy, hogy az apaállat milyen géneket örökít át.
Három éves kortól válhatnak fedező ménekké a hidegvérűek. Az elnyert igazolás nem csak szakmai szempontból fontos, a minősítés anyagilag is kamatozik. A nyilvántartásba vett lovak piaci értéke ugyanis csaknem a duplája, mint a minősítéssel nem rendelkezőké.
Ez utóbbiak ára nagyjából 300-400 ezer forint, míg a bírálaton túljutott állatok 800 ezret, de akár egymillió forintnál is többet érhet. A nógrádi Torák Károly saját nevelésű mént hozott a Kaposvári Egyetemre, a gazda megnyugtatónak tartja a somogyiak szakértelmét.
– Döntő az objektív, mindenre kiterjedő vizsgálat – így a szakember. – Cél, hogy tényleg a lehető legjobb tulajdonságokkal felvértezett állatok nyerjék el a címet.
Tomboltak a lóerők
Ákos, Lucifer, Démon, Rambo és társaik nyugodtan viselték az újabb és újabb erőpróbát. A vizsga alighanem leglátványosabb része a húzópróba volt – háromszor 25 méter hosszú pályát jelöltek ki a lovasakadémia mellett található szántón, ahol a lovak egyre nehezebb súlyokkal megpakolt faszánkót húzták el. Méghozzá meglehetősen könnyedén, annak ellenére, hogy a rajtnál 325 kilót nyomott a speciális alkalmatosság, majd az újabb pakolás után tovább nőtt a teher, a végén már 425 kilogrammot vonszoltak az állatok. Taps és hangos dicséret – a szép produkciót értékelte a közönség.
– Ugyan jócskán megváltozott és átalakult a hidegvérű lovak gazdasági szerepe, de Nyugat-Európában egyre többen kedvtelésből tartják ezeket – emelte ki Hevesi Ákos, a Pannon Lógyógyászati Rehabilitációs Kft. vezető állatorvosa. – Rönkhúzóversenyeket, sőt, újabban különféle szépségversenyeket is szerveznek a lovaknak. Örvendetes lenne, ha nálunk is seregnyi, ehhez hasonló program lenne.
A hazai alapok adottak. A szakember szerint nem kell messze menni, a bőszénfai állomány is jó genetikai adottságokkal rendelkezik. Praktikum és tradíció – Hevesi úgy látja, ennek jegyében érdemes kialakítani a következő időszak szakmai teendőit. Méghozzá úgy, hogy a lónak biztos jövője legyen...