Záróra

2020.08.01. 15:30

Várat még magára a szuloki víkend

Lakat került a szuloki fürdő kapujára ezen a nyáron. A létesítmény is a koronavírus áldozata lett, az önkormányzat most bérlőt keres.

Koszorus Rita

Fotó: Kovács Tibor

Perzseli az augusztusi napsugár a szuloki fürdő üresen árválkodó medencéit. A fű lenyírva, a padok üresen, az öltözők is tátongva sóhajtoznak a kánikulában. Idén már nem nyit ki a nagy múltú szuloki fürdő.

A hatvanas évek óta működik strand Szulokban. A helyiek elmondása szerint egykor sorban álltak a turistákkal teli buszok a parkolóban, nagyon népszerű volt a szuloki termálvíz. Az évtizedek során kétszer fordult elő, hogy nyáron nem nyitott ki. Egyszer 2007-től 2010-ig, amikor a vízforgató berendezések kiépítése és fejlesztése miatt kényszerszünetet kellett tartani. A másik pedig az idei bezárás. – A koronavírus miatt olyan szigorításokat vezettek be, amelyek érzékenyen érintették a falu költségvetését – mondta lapunknak Hengerics József polgármester. Aki úgy vélte: mindenképpen fontos a falu lakosságát tájékoztatni az önkormányzat tulajdonában lévő fürdő sorsáról.

A nehézségek ott kezdődtek, hogy öt alkalmazottnál kevesebbel nem lehet a fürdőt üzemeltetni, s nekik megfelelő szakmai végzettséggel kell rendelkezniük. Így azonban megnőttek volna a bérköltségek, amelyeket korábban a közmunka enyhített. Az pedig tovább rontotta a helyzetet, hogy a medencében is csak adott létszámú vendég tartózkodhat.

Szulok 74,5 millió forintos költségvetéséből a gépjárműadó megvonása és az ipar­űzésiadó-befizetési könnyítés 6 millió forintot vitt el, sorolta a polgármester a nehézségeket. Emiatt módosítaniuk kellett a költségvetést.

– A kötelezettségeinknek eleget kell tennünk, hiszen aláírt szerződésekkel rendelkezünk. Ha ezektől mégis elállnánk, akkor vissza kellene fizetnünk az elnyert összegeket. Ezért kénytelenek voltunk a működési költségeken faragni – mondta Hengerics József. – Mellőzünk minden olyan tevékenységet, amely nagyobb kiadással jár, mint amennyi bevételt hoz. Ennek érdekében marad el a falunap­unk, és ezért nem nyithattuk ki az idén a fürdőt sem.

A szuloki településvezető aláhúzta: lehetett volna érzelmi alapon döntést hozni, de az sokba került volna a falu számára. – Aki felelősséget érez a falu gazdálkodása iránt, az csak egyféleképpen dönthet ebben a kérdésben.

Arról is döntött az önkormányzat, hogy a fürdő üzemeltetésére tartós bérlőt keres – mondta a polgármester. – Nem tartom valószínűnek, hogy ebben a szezonban ez megoldódik, de keressük a megoldást. Nem végleg zártuk be a strandot, nagyon bízom benne, hogy a fürdő 2021-ben újra várja majd a fürdőzőket.

Érdeklődő már van a nagy múltú fürdő üzemeltetésére, az viszont kérdés, hogy mikorra tudják nyélbe ütni az üzletet.

A bérbeadás már korábban is felmerült a faluban

A helyiek egy része szerint már rég bérbe kellett volna adni a nagy múltú fürdőt. Eddig azonban ez nem történt meg a polgármester elmondása szerint, ezt szerették volna elkerülni. Az I-re a pontot végül a koronavírus tette fel. Hiszen mint mondta, már azt sem bírták volna, hogy öt alkalmazottat fizessen a fürdő. Tekintve, hogy havonta a kemping és a fürdő hozott nagyjából 600 ezer forintos bevételt a szezonban.

Falunap helyett sportnap. Ottjártunkkor is éppen azon szorgoskodtak a közfoglalkoztatásban résztvevők Szulokon, hogy minél nagyobb rendben legyen a teniszpálya és a focipálya. Augusztus első hétvégéjén ugyanis családi sportnapot tartanak a településen. Ezzel váltják ki a falunapot, mivel az túl magas költség lett volna. Így azonban a helyi közösségek vehetnek részt az eseményen, ahol lesz teniszverseny, labdarúgás, horgászverseny, az óvodában gyerekprogram légvárral, de a helyi off roadosok is beindítják járgányaikat egy megmérettetésen. A korábbi 1 millió forintos falunapokkal szemben így mindössze 100 ezer forintba kerül a program a falunak.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!