2015.11.24. 18:01
Közel hét grammos a legnagyobb, dupla dukát
A Rippl-Rónai múzeum középkori és kora újkori aranypénzeiről szól az a kiadvány, melyet kedden kora este mutattak be a múzeumban.
Varga Máté régész gazdagon illusztrált katalógusa az intézmény numizmatikai gyűjteményéről ad átfogó képet a magyar mellett németül és angolul, emellett bevezeti az érdeklődőket a hazai és európai aranypénzverés rejtelmeibe. Kiderül többek között, hogy Somogyban az érmek gyűjtése a 19. század közepén kezdődött a csurgói és kaposvári főgimnáziumokban, s az 1909-ben megalakult Somogy megyei Múzeum Egyesület már nagyjából 1800 darabos érmegyűjteménnyel rendelkezett a kezdetekkor – köztük Somssich János tallérgyűjteményével –, mára az anyag természetesen megsokszorozódott, elsősorban az ásatásokon, terepbejárásokon előkerült, illetve ajándékként és cserével megszerzett példányokkal.
A gyűjtemény kiemelkedő darbjai természetesen az aranypénzek, melyk közül harminc sorolható a kiadvány által tárgyalt korszakba. A külföldiek közül – melyek között számos velencei veret található – két kora avar kori bizánci érme a legrégibb, a magyar történelemből pedig a somogyvári bencés apátság ásatásakor előkerült Luxemburgi Zsigmond aranyforint, a legsúlyosabb pénz pedig a szintén Somogyváról előkerült 1663-as III. Frigyes kétszeres aranydukát: a Dániában és Norvégiában kibocsátott pénz 6,91 grammos.