Távlatok

2024.11.27. 23:15

Varga-Bajusz Veronika: sikeres a szakképzés átalakítása

A magyar szakképzés 2020-ban indult átalakítása jelentős fejlődést hozott a szakemberképzésben és új távlatokat nyitott - jelentette ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára szerdán a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum (BKSZC) Kreatív és Kézműves Iskolájának a középfokú beiskolázást támogató pályaorientációs rendezvényén.

A középfokú beiskolázást támogató pályaorientációs rendezvény Budapesten

Forrás: MTI

Fotó: Kovács Attila

Az a cél, hogy a fiatalok olyan korszerű gyakorlati tudással és elhivatottsággal gazdagodjanak, amely azonnal hasznosítható a munkaerőpiacon és hozzájárul egy innovatívabb és erősebb gazdaság kialakításához - közölte Varga-Bajusz Veronika a rendezvényen, amely egyben a diákok kézműves munkáit bemutató kiállítás megnyitója is volt.

VARGA-BAJUSZ Veronika
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára, Kolbása Mária igazgatóhelyettes és Dóczi Krisztina igazgató a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum (BKSZC) Kreatív és Kézműves Iskolájának a középfokú beiskolázást támogató pályaorientációs rendezvényén a technikum divattervező szakműhelytermében 2024
Fotó: Kovács Attila / Forrás: MTI

Kiemelte, 

az átalakított szakképzési rendszer eredményei már most jelentkeznek: az elmúlt években nem csupán a jelentkezők száma nőtt, hanem, különösen a technikumokban, kiemelkedően javult a diákok teljesítménye is.

A technikumi képzés fontos előnye - folytatta -, hogy a szakmai ismereteken túl érettségivel nyit kaput a felsőoktatás felé. Ennek nyomán az elmúlt három évben több mint kétszeresére nőtt azok száma, akik a szakképzés befejezése után egyetemen folytatják tanulmányaikat.

Hangsúlyozta, 

az ágazati alapoktatást támogató ösztöndíjrendszer reformja biztosítja, 

hogy minden tanuló anyagi támogatásban részesüljön, a sikeres szakmai vizsgát szerzők pedig akár 300 ezer forintos pályakezdési támogatást is kaphatnak. Továbbá a 17 és 25 év közötti fiatalok számára elérhető a 4 millió forint összegű szabadon felhasználható munkáshitel.

Arról is szólt, hogy a kreatív és kézművesipari képzés sikerét a nemzetközi megmérettetéseken elért sikerek is bizonyítják. Példaként említette, hogy a legutóbb

 Lyonban megrendezett WorldSkills versenyen Magyarország az összesített éremtáblázaton a 10. helyet szerezte meg.

A pályaorientációs rendezvény pedig azt mutatja be, hogy a szakképzés egyszerre lehet kreatív, innovatív és fenntartható, miközben biztos alapot nyújt a fiatalok életpályájához - fűzte hozzá.

Az esemény különleges találkozási pont, mert az oktatás, a művészet és a kreativitás területén dolgozó szakemberek közös munkájukkal segítik a fiatalokat - mondta Varga-Bajusz Veronika.

A kiállításon, amely az Óbudai Múzeummal és a Goldberger Textilipari Gyűjteménnyel szoros együttműködésben valósult meg, a többi között olyan textíliákat mutattak be, amelyeket természetes anyagokból, festőnövényekből nyert festékek felhasználásával készítettek a diákok.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában