Identitáserősítés

2018.06.19. 13:49

Semjén Zsolt: a nemzetpolitika nagy sikere a diaszpóra- és a szórványprogram

A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a két program 2017/2018-as szakaszának keddi budapesti záró rendezvényén kiemelte: a diaszpóra magyarságát felkaroló Kőrösi Csoma Sándor-programot öt éve, a szórványmagyarságot segítő Petőfi Sándor-programot három éve indították útjára, és mára minden "olajozottan és cizelláltan" működik. 

Budapest, 2018. június 19. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes beszédet mond a Kõrösi Csoma Sándor- és a Petõfi Sándor-program 2017/2018-as szakaszának zárókonferenciáján a Duna Palotában 2018. június 19-én. MTI Fotó: Kovács Attila

Semjén Zsolt kitért arra, hogy a korábbi kormányok idején a diaszpóra mindig kicsit „mostohagyerek volt”, háttérbe szorultak az ottani magyarság szempontjai. Ezért is döntöttek úgy, hogy külön szervezetet, Magyar Diaszpóra Tanácsot hoznak létre, amelyben „nem a futottak még” kategóriában vannak az ő szempontjaik. A tanács delegáltjai részt vesznek a Magyar Állandó Értekezlet ülésein is, így a diaszpóra az egyetemes magyarság nemzetrészei között hasonló hangsúllyal jelenik meg – tette hozzá.

A miniszterelnök-helyettes rámutatott: a sikerekhez szükség volt a Kőrösi Csoma Sándor-program ösztöndíjasaira is. Arra, hogy az emigráns szervezeteket úgy alakítsák át, hogy azok minden magyar otthonává váljanak. Egyúttal pedig a fogadó- és mentorszervezeteknek is képesnek kellett lenniük az ösztöndíjasok fogadására – mondta Semjén Zsolt. Hangsúlyozta:

Olyan sokrétű munka és küldetés, mint a két program esetében, nincs még egy, „valóban mindenesnek kell lenni”. Szükség van a magyar kultúra, a történelem tanítására, gasztronómiai ismeretekre, néptánctudásra, állampolgársági ismeretekre és egy nagy adag empátiára is.

Értékelése szerint mostanra „rendezett magyar világ van a diaszpórában”, az adott területen az ernyőszervezetek mondják meg, mi történjen, és a magyar kormány elfogadja iránymutatásaikat.

A programok ösztöndíjasai a zárókonferencián
MTI Fotó: Kovács Attila

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár arról beszélt, hogy 2013-ban a Kőrösi Csoma Sándor-program 47 ösztöndíjassal indult. A következő pályázatokat 225 hellyel hirdették meg, ebből 150 a Kőrösi Csoma Sándor-program és 75 a Petőfi Sándor-program ösztöndíjkerete. Ugyanakkor nemcsak számában, hanem minőségében is gyarapodik mindkét program évről évre – összegzett.

Az eredmények közé sorolta, hogy a Petőfi Sándor-program keretében újraindult Brassóban a magyar népzene oktatása, Prágához közel magyartanfolyamot indítottak, többen kaptak állampolgárságot az ösztöndíjasok munkájának köszönhetően, Moldvában elsőosztályos magyartankönyv született.

Potápi Árpád János beszédét mondja a zárókonferencián
MTI Fotó: Kovács Attila

A Kőrösi Csoma Sándor-program keretében az ösztöndíjasok szerte a világban bekapcsolódtak a Mátyás király emlékévbe, gyermek- és családi programok indultak. Madridban erdélyi napot tartottak, Portugáliában virtuális könyvtár jött létre. Kitért arra, hogy két új helyszínnel, Isztambullal és Kijevvel bővül a program.

A két program nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a magyar nemzet közösségei távol Magyarországtól meg tudják őrizni identitásukat, kultúrájukat, és a hagyományápolás területén jelentős eredményeket lehessen elérni – jelentette ki az államtitkár.

Borítóképünkön Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes beszédet mond a Kőrösi Csoma Sándor- és a Petőfi Sándor-program 2017/2018-as szakaszának zárókonferenciáján a Duna Palotában 2018. június 19-én.

MTI Fotó: Kovács Attila

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!