támogatott tartalom

2019.01.21. 10:37

Egészségügyi adataink biztonságban vannak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben

2017 őszétől elérhető az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT). Az egészségügyi intézmények ide töltik fel azokat a dokumentumokat, amelyek a betegek ellátásasorán keletkeznek.

Támogatott tartalom

Az EESZT-ben lévő egészségügyi adataink védettek: ezekhez csak háziorvosunk és kezelőorvosaink férhetnek hozzá, míg a gyógyszerészek a számukra fontos recept adatokat érhetik el.

A legérzékenyebb egészségügyi adatok (pl.: pszichiátriai, addiktológiai stb) kizárólag az adott szakterület orvosai számára láthatóak, így biztosan csak az nézheti meg, akinek arra a mielőbbi gyógyulásunkhoz szüksége van. A háziorvos például látja, hogy páciense kiváltotta-e a receptet, felhasználta-e a beutalót. A betegnek pedig nem kell magával vinnie orvosához leleteit, zárójelentéseit, ambuláns lapjait, mert a Térből a kezelőorvos bármikor lekérheti azokat.

A Lakossági Portálon (www.eeszt.gov.hu) mi magunk is szabályozhatjuk, ki kapjon hozzáférést adatainkhoz és azt is folyamatosan nyomon követhetjük, ki milyen dokumentumot töltött fel rólunk

és ki kért hozzáférést a velünk kapcsolatos információkhoz. A digitális önrendelkezés az EESZT lakossági portálján, a www.eeszt.gov.hu honlapján tehető meg. A portálra történő belépéshez szükséges a személyes ügyfélkapuhoz tartozó felhasználónév és jelszó, illetve a TAJ szám. Ezen kívül a Kormányablakoknál személyesen is lehetőség van módosítani a jogosultságokat, ehhez szükséges bemutatni a személyazonosságát igazoló okmány (személyi igazolvány, jogosítvány vagy útlevél) valamelyikét, illetve a TAJ kártyáját.

– Az elektronikus térben keletkező adatokhoz nemcsak az egészségügy arra felhatalmazott szereplői, hanem a beteg is hozzáférhet. Persze, ki-ki ahhoz, amire jogosultsága van – húzta alá dr. Sudár Zsolt, a Tolna Megyei Balassa János Kórház III. számú belgyógyászati osztályának osztályvezető főorvosa.

– A páciens EESZT-be kerülő egészségügyi adataihoz és dokumentumaihoz csak a háziorvosa és kezelőorvosa férhet hozzá. A gyógyszertári rendszerek pedig csak a receptadatokat érhetik el. A legérzékenyebb egészségügyi adatokhoz (pszichiátriai, addiktológiai, szexuális úton terjedő betegségek, illetve HIV/AIDS) kizárólag csak a kezelő szakorvos férhet hozzá – hacsak a beteg másként nem rendelkezik. Így ők olyan releváns tudnivalókhoz jutnak, melyekkel életet menthetnek. Alapértelmezésben az összes többit láthatják a kezelőorvosok, például a nőgyógyászati, onkológiai, vagy urológiai leleteket.

A felhasználó a lakossági portálon – eeszt.gov.hu – maga szabályozhatja a hozzáférést az EESZT-ben található egészségügyi adataihoz. Emellett be is állíthatja, hogy mikor kér értesítést a rendszertől: ha valamelyik kezelőorvosa bármilyen adatot vagy betegdokumentumot tölt fel, valamint ha valamelyik kezelőorvosa megtekintette az adatait vagy leleteit – jegyezte meg dr. Sudár Zsolt.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában