– Ha csak egy-két évvel fiatalabb lennék, valószínűleg már egészen más munkából élnék meg – kesergett egy somogyi rendőr. – Leszereltem volna, és máshol próbálnék szerencsét. Lehet, hogy külföldre mennék, ahová most is elég sok fiatal tart. Olyan munkahelyet keresnék magamnak, ahol az embert jobban megbecsülik. Mi van most? A fiatal járőrök mindössze nettó 85-90 ezer forintot keresnek és hiába múlnak az évek, nem emelkedik óriási mértékben a fizetés. A közterületen huzamos ideje szolgáló kollégákat, akiket bármikor megverhetnek, leszúrhatnak, lelőhetnek, nagyjából nettó 100-110 ezer forintot visznek haza.
A rendőr, aki kérte, hogy a nevét ne írjuk le, már elmúlt 30 éves. Szerinte a rendőri pályán talán ez a legrosszabb életkor.
– Se előre, se hátra, ahhoz már túl hosszú ideje vagyok a rendőrségen, hogy váltsak – magyarázta. – A fiatal kollégák közül szerintem sok olyan akad, aki máshol képzeli el a jövőt. A most beígért új feltételek mellett nem vállalnám a szolgálatot. Ez biztos.
Elkeseredett az állomány – így Szakács József, a Rendőr Szakszervezet Védegyletének megyei titkára. Sokan félnek a jövőtől és a változásoktól.
– Korábban megvonták a 13. havi fizetést, visszavették a cafetériát, az eddigi éves ruházati illetmény a felére zsugorodott – fejtette ki. – Miközben az üzemanyagárak a csillagos egekbe emelkedtek, maradt a minimális kilométer-átalány, amely különösen a vidékről bejáró kollégáknak jelent súlyos anyagi nehézséget. Ez tartaná a pályán a fiatalokat?
Szakács József kiemelte: még ma is rengeteg tévhit, dezinformáció kering a rendőrségről, az egyenruhások juttatásairól. Ostobaság a nettó 250-300 ezer forintos átlagnyugdíjakról szóló hír, mintahogy az is, hogy tisztes megélhetésre számíthatnak a pályakezdők. A szakszervezeti vezető aláhúzta: a fiatalok számára nem vonzó pálya a rendőri hivatás. Ha elfogadják a kormány által korábban beharangozott terveket, a 30 év alattiak nagy része feltehetően nem marad meg a testületnél. Ez katasztrófa. Amúgy nem ez lenne az első tömeges elvándorlás. Szakács emlékeztetett arra: a rendőrség és a határőrség 2008-as integrációja után Somogyban közel 50-en mentek el a testülettől. Beláthatatlan következménye lenne egy újabb távozási hullámnak, pláne akkor, ha jól képzett, elhivatott fiatalok vennék a kalapjukat.
A szakszervezet véleménye egyértelmű: az új szolgálati nyugdíjrendszer továbbá az életpályamodell kizárólag a jövőben felszerelőkre legyen érvényes. Az érdekvédők ugyanakkor ahhoz is ragaszkodnak, hogy az állományban lévő kollégákra a jelenlegi nyugdíjszabályok vonatkozzanak. Szakács jelezte: határozottan visszautasítják a szolgálati nyugdíjban lévők szolgálatba visszakényszerítését.
– Kiröhögöm azt, aki engem erőnek erejével visszahívna a testülethez – így egy 40-es éveiben járó nyugállományú rendőr. – Ne feledje senki: annak idején törvényesen köszöntünk el a testülettől. S egyáltalán a kormány hogyan gondolja a koncepció kivitelezését? Elvennék vagy megcsonkítanák a nyugdíjunkat, miközben újra a minimálbér környéki összegért robotolnánk? Ebből nem kérek. Az aktív kollégák fizetése is vérlázító, hiszen – nem lebecsülve a munkájukat – lassan egy takarítónő vagy a fővárosban egy utcaseprő több pénzt kap, mint egy ifjú járőr. Előre borítékolható, hogy a nyugdíjból berángatott egykori rendőrök is milyen nyomorult fizetésre számíthatnak… Velem nem packázik senki: ha a kormány tényleg valóra váltja ígéretét, egy percig sem szolgálok, legfeljebb elmegyek az országból. Hiába múltam el negyven, inkább új életet kezdek.
Egy másik somogyi rendőr, aki 25 év szolgálat után vonult nyugdíjba azt mondta: hetek óta nem alszik, ideges, félti a család anyagi biztonságát. A házfelújításra hitelt vett föl, ami duplájára nőtt, havonta 90 ezer forintot fizetnek a banknak. Alkalmazott feleségének fizetéséből és a rendőri nyugdíjból tartották el a két gyermeküket. Eddig.
– Ha bármilyen módon veszélybe kerül a pénzem, akkor előbb-utóbb az utcára kerülünk – mondta. – Persze nemcsak mi, hanem nyugdíjas rendőrök ezrei járhatnak így. Az életünk, a családunk sorsa a tét.
Tiltakozás törvényesen
Demonstrációk után újabb tüntetések vannak a láthatáron. Ismert: a rendvédelmisek nem sztrájkolhatnak. A közlekedési ügyekben jártas rendőr azt mondta: vannak eszközök és módszerek, amelyek igen eredményesek lehetnek a gyakorlatban. Ráadásul törvényesek. Ilyen például, ha lelassítják a munkát.
– Ha a szakmai előírásokat az utolsó pontig betartják a rendőrök, akkor órák alatt megbénulhat egy-egy térség forgalma – így a nyugdíjas rendőr. – Amennyiben minden járművezetőt nyugodt tempóban ellenőriznek a kollégák, olyan sorok torlódhatnak fel, hogy szinte lehetetlenné válik a közlekedés. Úgy tudom, hogy korábban ezt a módszert alkalmazták a horvát és a szlovén kollégák is.
Hatvanhat rendőr távozott Somogyban
A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság jelenlegi létszáma 1433 fő, amelyben benne vannak a hivatásos és a közalkalmazotti valamint a kormánytisztviselői állományban lévők is – közölte Bíró Gábor megyei rendőrségi szóvivő.
A főkapitányság átlagéletkora jelenleg 33,5 év. Tavaly 109, az idén május 1-ig 28 kollégával bővült a főkapitányság létszáma, míg 2010. január 1-től ezév május elsejéig 66 fővel csökkent a leszerelők, a nyugdíjba vonulók miatt a főkapitányság száma. Somogyban jelenleg 18 betöltetlen állás van.
A kereseti lehetőségekről szólva a szóvivő jelezte: a pályakezdő járőrök az iskola elvégzése után nagyjából bruttó 130 ezer forint illetményre számíthatnak, amelyet – az adott beosztástól függően – a pótlékok megnövelhetnek.
– A pótlékok rendszere meglehetősen összetett – tudtuk meg. – Ezek közül kiemelést érdemel a nyelvpótlék, a délutáni és éjszakai pótlék valamint a gépjárművezetői pótlék.
A jogszabályi hátteret alapul véve egy 40 éves nem vezető beosztású tiszthelyettes bére – a pótlékok figyelembevétele nélkül – bruttó 190 ezer forintra becsülhető.