A valaha létezett legnagyobb lexikon
A hiányosságok viszont szerfelett bosszantóak a világhálón. Feltüntetett, majd évekre magára hagyott információk hányavetiséget, megbízhatatlanságot sugallhatnak. Vagy jobb esetben azt, hogy nem tartjuk fontosnak az internet adta közlési lehetőséget; a reklám és propaganda-szempontok persze tiltott gyümölcsök errefelé.
Nem reklám viszont, ha Somogyról sok minden megjelenik a Wikipédián. De miután ezért fizetést senki nem kap, csak lelkes amatőrök frissítik. Ma erősen hiányos a történelmi, közigazgatási, gazdasági és kulturális tudnivalók blokkja. Kaposvár oldalán a Kossuth-tér átépítése előtti a légifelvétel, Vörs híres Betleheméről se említés nem esik, se kép nem látható, a megyei múzeumok listája belinkelt, de a szócikk megírásra vár, Siófok jelenléte a lexikonban példaértékű, fotókkal és külső hivatkozással ellátott. A laptörténetben látszik, sokan szerkesztgetik, mi több, a Balaton fővárosa cím is vita tárgya Keszthellyel.
Nagy és szaftos viták kétségkívül a politikusok, történelmi személyiségek körül alakulnak ki. Az Adolf Hitler életét feldolgozó lapon egy könyvre elegendő információ van. Könyvre, de nem a Mein Kampfra: az érzelmeket kavaró mű ismertetése komoly vitát váltott ki a szerkesztők között. Szabadítsuk fel Wikit!, írta egy szerző, utalva arra, hogy a Szabó Ervin Könyvtárban vagy az interneten bárki hozzáférhet a könyvhöz.
Gyurcsány Ferenc lapjának szerkesztése az őszödi beszéd óta módfelett népszerű lett. A legtöbben az éles mondatokat húzták alá, más az egész szöveget erőltette a felületre. Az oldalt azonban inkább az indulatok, semmint az elvek szerkesztették akkoriban; zsidónak, adócsalónak nevezték, és sok e helyütt kerülendő kifejezéssel illették Gyurcsányt. Lapjának leghoszszabb fejezetévé a személyét övező konfliktusokat tették a szorgos szerkesztők: az öregecskedő feleségektől a szaúdi labdarúgó-válogatottig a kóbor kutyák befogásán át sok mindenről esik itt szó. Az őszödi beszédnek külön oldala van: ezen imádnak gyakran szöszmötölni a wikipédisták.
Orbán Viktor lapja sem járt sokkal jobban. Zsidónak őt is nevezték, más a jogász végzettsége mellé igyekezett beszúrni, hogy sosem dolgozott ezen a pályán. A személye körüli viták nála is számosak: az amerikai kitüntetésének 32 millió forintos költségét is beszerkesztették. Vitát kavart az EU-n kívüli életről mondott véleménye is, amit persze nem kívánalomként fogalmazott meg. A választási csalásokról mondott „oszt jónapot” gondolata, a Kéri-programon tartott kiszivárgott beszéde, a kormányfőt idiótának, bolondnak tituláló szavai sem kerülték el sorsukat: örökkévalók lettek.
Somogy közismert politikusai közül nem találni Kolber István és Gelencsér Attila oldalát. A megyei elnök Gerencsér Attilaként egyhelyütt szerepel, a Gyenesei István szócikkben. Balázs Árpádot a fúvószenei szövetség elnökeként találjuk meg, nem a siófoki polgármesterről van szó.
Szita Károlyt egy békéscsabai labdarúgóedzőtől kívánta megkülönböztetni egy szerkesztő, ezért a neve mellé zárójelezte a politikus szót. Ezt később viszszaállították, mert nem találtak névrokont a lexikonban.
A kaposvári polgármesterről ahhoz képest, hogy saját internetes oldala is van, és nálunk blogírói szerepet is vállalt, meglepően kevés adatot tettek eddig közzé. Szakszóval élve a lap csonk, azaz erősen hiányos. Az életéről alig van adat, egyetlen fejezet szerepel csak az oldalon, Fontosabb események a polgármestersége alatt címmel.
Gyenesei István, akinek szintén van saját weblapja, részletes életutat közöl a KISZ-es és tanácsi múlttal együtt is. A lap szerkesztése csak a miniszteri kinevezésekor, az eskü időpontja okán váltott ki vitát. A hozzá kötődő Somogyért Egyesület lapján érdekesség, hogy abban a szerző hangsúlyozta, hogy az MSZP-hez áll közel, és hogy az elnöke Gyurcsány megerősítését támogatta az őszödi beszéd után. A weboldallal szintén rendelkező Lamperth Mónika Wikipédia-lapja is alaposnak mondható, abban a többszöri változást a miniszteri kinevezései kapcsán kellett megtenni. Ma már egyszerűen csak politikusként szerepel. A kaposvári képviselő, pártelnökikabinet-vezető oldala elszenvedett egy durva, trágár támadást is tavaly januárban. Ahogy Szitánál és Gyeneseinél, úgy Lamperthnél sem szerepel a személye körüli vitatott ügyek fejezete, pedig ilyen mindegyiküknél akadt szép számmal.
Sok munka van még tehát a wikipédisták előtt. Bővíteni, és választások idején például tisztítani a tartalmakat: nehéz a kortárs Diderot-ék élete manapság.
És mi lesz a kampánycsendben? Kihúzzuk a konnektorból a komplett világhálót?
A valaha létezett legnagyobb lexikon
A Wikipédia egy többnyelvű, nyílt tartalmú, a nyílt közösség által fejlesztett webes enciklopédia. Neve a wiki és az enciklopédia szavakból ered. (A wiki a számítógépes szöveges rendszerek egyik fajtája. A név a hawaii wiki wiki kifejezésből ered, ami „fürgét” jelent.)
A lexikont a Wikimedia floridai nonprofit alapítvány üzemelteti, szerkesztését önkéntes közösség végzi. A 2001 óta működő angol változat a világ legnagyobb enciklopédikus műve, másfél éve érte el a 2 milliós szócikkszámot. A 265 különböző nyelvű változatban több mint 12 millió szócikk olvasható és szerkeszthető, és több mint 15 millió felhasználó szerkeszti világszerte.