– Bűz, patkányok, legyek, undor, mindez a falu központjában. Így lehetetlen élni – foglalta össze mindennapjait a hencsei Fekete Istvánné. – Ez az állapot tart már majdnem öt éve, mióta a szomszédom állattartással foglalkozik. A bikákkal még nem lenne baj, de a sertések bűze elviselhetetlen. Szellőztetni nem lehet, az udvaron állandóan hessegetni kell a köpőlegyeket. Már, ha kilépek a lakásból és megérzem a szagokat felfordul a gyomrom. Döglegyek járják a zöldséget, gyümölcsöt. Már ránézni sem tudok, nemhogy enni belőle. Valami fertőzést is összeszedtem, de nemcsak én, hanem mások is: hónapok óta hasmenésünk van.
A többiek nem mernek szólni ellene, mert mégiscsak a szomszédról van szó. Arról nem beszélve, hogy pihenni sem lehet. Amikor szállítás van, már hajnalban jönnek a teherautók. Télen minden hét végén disznót vágnak, a bél, a vér ott marad az udvaron. A házat eladni sem tudom, aki megérzi a szagokat, menekül.
Gelencsér János polgármester azt mondta, hogy nincs állattartási rendelete a településnek. A képviselő-testület tagjai szerint faluhelyen természetes az állattartás.
– Két éve akartuk a tartható állatok mennyiségét meghatározni, de a testület leszavazta a javaslatot – mondta a polgármester. – Huszonöt évvel ezelőtt szinte minden portán tartottak állatot. Ma már csak két gazda foglalkozik vele. Hajdanában senkit nem zavart a bűz. Ma érzékenyebb az emberek orra. Egyébként az említett gazdánál a körülmények megfelelnek az állattartási előírásoknak.
Juhász Zsolt családi gazdálkodása az európai állategészségügyi normáknak is megfelel, erről tanúsítványa is van. Állítja: rendszeresen irtják a legyeket, rágcsálókat.
– Mindent elkövetünk, hogy a lehető legkevesebb kellemetlenséget okozzuk a szomszédoknak. Folyamatosan csapdákkal, vegyszerrel védekezünk a bogarak ellen, mérgezzük a rágcsálókat – mondta a bepanaszolt gazda. – A trágyát is rovarölőzzük és egy-két havonta visszük ki a szántóterületre. Hetven sertés és hat bika biztosítja a család megélhetését. Az állategészségügyi törvény szerint ennél többet is tarthatnánk. 1998 óta folytatunk mezőgazdasági tevékenységet, és 2008-ban megszereztük az európai uniós minősítést. Több ellenőrzés volt már nálunk és mindent rendben találtak. A fiatalok elmennek a faluból, mert nincs munkahely, mi eltartjuk magunkat. Hol tartsunk állatot, ha nem vidéken, faluhelyen? Sajnos az emberek többsége csak az új traktort látja, a mögötte levő munkát már nem.
Iszonyatosan bűzlik a hencsei faluközpont néhány helyi szerint. Az elviselhetetlen szagokért egy állattartót tesznek felelőssé.
Ezt ne hagyja ki!
Mutasd meg a szépséged és legyél te 2021 Tündérszépe! Tízmilliós összdíjazás, autóhasználat és modellszerződés vár a legszebbekre