„A település létfenntartása, fejlődése érdekében elengedhetetlen a terület kempingként működtetése, a szállásférőhelyek fenntartása” – áll abban a hat igen szavazattal, egy tartózkodással elfogadott balatonszemesi képviselő-testületi határozatban, mely a kormány támogatását kéri 300 milliós hitel felvételére a Lidó kemping megvásárlása érdekében. Tizenöt éven át, évi 20 millió forintonként fizetné ezt vissza a község önkormányzata, 2017-ben a költségvetés terhére, utána a Balaton-parti kemping bevételéből.
Élesen támadják a döntést a minalunk.hu hírportál kommentelői, Liber Árpád korábbi balatonszemesi önkormányzati képviselő cikkében arról ír, hogy szerinte falugyűlést kellett volna összehívni, vagy akár helyi népszavazást kiírni egy ekkora horderejű, másfél évtizedre szóló döntésről, s megkérdőjelezi, hogy készültek-e gazdaságossági számítások a befektetés megtérüléséről.
– Elővásárlási joga van a kempingekre az önkormányzatnak, ezt szeretnénk valamilyen módon érvényre juttatni – bocsátotta előre Takács József balatonszemesi polgármester, hozzátéve: éppen a napokban is tárgyal az SCD felszámolójával. – Kétségtelen, még maga Pogácsás Tibor belügyminisztériumi államtitkár is meglepődött, amikor előadtam neki az eredeti ötletünket, hogy az állam vásárolja meg a Vadvirág Nyaralótelepet, Balatonszemes pedig a Lidó kempinget; ebben kértem segítséget. Udvarias elutasító levelet kaptunk végül az államtitkártól, a közös bizniszből tehát semmi sem lett. A hitelfelvétel valóban nem a legjobb konstrukció, de mi mindenképpen települési tulajdonban szeretnénk tudni legalább a kisebbik egységet. A megyei kormányhivatalnak és az államnak is bírjuk az elvi támogatását, meglátjuk, ez mire lesz elég…
Takács József nem aggódik a kempingvásárlás megtérülése végett. – Számításink szerint tíz éven belül megtérülhet a befektetés, márpedig ami ennyi idő alatt visszahozza az árát, az nem lehet rossz üzlet – vélekedett a polgármester. – A bevételből, és az állami kúrtaxa-visszatérítésből a pénzüknél lehetünk.
A siófok-sóstói Ifjúság kemping nem határos a vízparttal, kevés gyaloglás után érhető el a közeli strand, ami az „ántivilágban” nem jelentett problémát a vendégeknek, hiszen nyaranta gyakran ki kellett tenni a „megtelt” táblát a csehszlovák és endékás fiatalok által közkedvelt sátortáborra. A szemesi Lidóhoz hasonlóan ez az egység sem lett sokkal komfortosabb az eltelt évek, sőt, évtizedek során és a nyolc hektáros ingatlan most közel egymilliárd forintért vár a vevőjére.
Csak Füred volt vevő
Az SCD-csoport a 2000-es évek közepén felvásárolta a Balaton meghatározó turisztikai cégeit, a Siotourt, a Zalatourt és a Balatontouristot – a siófok-sóstói Ifjúság kemping például a Siotourral került a csoporthoz. Az SCD a balatoni kempingeket külön-külön projektcégekbe szervezte, és a területeiken összesen 100 milliárd forintos fejlesztést tervezett, üdülőfalut, apartmanházat, wellness hotelt kívántak építeni. A projektcsomag és vele az egész cégcsoport azonban hamarosan összeomlott és sorra indultak a felszámolások a balatoni kempingeket tulajdonló cégek ellen. A sóstói kemping egymilliárdos vételárához csak annyit: a déli parton működött Siotour egészéhez ennek a háromszorosáért jutott az SCD. Az eddig elkelt kempingek iránt egyébként nemigen érdeklődtek a balatoni települések, egyedül Balatonfüred vásárolta meg az északi parti város területén lévő szálláshelyet.