Tavaszi József, az ordacsehi Balaton-Agrár Zrt. elnöke szerint ugyanakkor a Lázár-féle terv a korszerű, versenyképes hazai mezőgazdaság leépítésével volna egyenlő.
Ángyán József tavaly év végén nyilvánosságra hozott utolsó földjelentésében még a 2011-ben fölvett agrártámogatásokat összesítette és e szerint a Csányi Sándor féle Bonafarm-csoport, a Nyerges-Simicska féle Mezort-csoport, valamint a Leisztinger Tamás féle Forrás-csoport végzett a képzeletbeli dobogón. A pártokhoz is köthető agrármilliárdosok támogatása a K-Monitor összesítése szerint 2013-ban is folytatódott. A számok azt mutatják – írja az internetes blog –, hogy a támogatási rendszer továbbra is a nagybirtokokat részesíti előnyben: a felső tíz százalék részesedése a mezőgazdasági támogatásokból kiemelkedően nagy, több mint 70 százalékos. Ez forintosítva azt jelenti, hogy a tavaly kiosztott 308 milliárd forintból több mint 228 milliárd forint jutott a gazdaságok felső tíz százalékának. Az alattuk lévő tíz százalék már csak 32 milliárdot kapott, a többi gazdaság még kevesebbet.
A „Lázár-terv” szerint a jövőben 1200 hektár fölött nem kívánják kifizetni a földhasználat után járó, tavaly hektáronként közel 70 ezer forintos támogatást, s a kormány korlátozná az iparszerű növénytermesztés preferálását is, az állattartók előnyére.
Nehezen képzelhető el, hogy az állattenyésztés a takarmánytermelés fejlesztése nélkül hatékonyan megvalósulhatna – reagáltak somogyi mezőgazdasági szakemberek. Egy észak-somogyi társaság vezetője úgy nyilatkozott: ha megvonják a támogatást, akkor nem folytatják tovább a gazdálkodást, a több száz földbérleti szerződést is felbontják, hiszen eddig a bérleti díjat a földalapú támogatásból fizették. Nagy Tamás, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke szerint 1200 hektár fölött gazdálkodóból 4-500 akad országos szinten, de ez a kör állja a mezőgazdasági termelés harmadát, alkalmazza a szektor foglalkoztatottjainak ötven, neveli a honi állatállomány negyven százalékát. Nagy úgy véli, ezt a réteget sodorja veszélybe a javaslat, azaz a hazai mezőgazdaságot „fejezi le”.
A világ mezőgazdasága éppen ellenkezőleg, a koncentráció irányába tart; nemcsak európai, hanem ausztráliai, ázsiai példákat is lehetne sorolni – hallottuk egy sokat tapasztalt somogyi szakembertől. Ukrajnában – tette hozzá – már létrejöttek több tízezer hektáros birtokok, ezzel kellene felvenni a versenyt a hazai agráriumnak. Melynek nem csupán a magyar piac ellátására kéne koncentrálnia, hiszen sokkal nagyobb lehetőség van benne. Nem véletlenül adja az unió a támogatást, ha idehaza ezt elvonják, akkor éppen a fejlődés motorjait bénítják meg. Ahhoz, hogy állni lehessen a versenyt, egyre fejlettebb technológia kell, ehhez viszont megfelelő birtoknagyságra is szükség van.
Somogyban – tudtuk meg Gombos Sándortól, a megyei agrárkamara vezetőjétől – az ezer hektár feletti nagybirtokok száma ötven körül lehet, s nem sokkal több az úgynevezett egészséges középbirtokok száma sem. A Bábonymegyeren egyebek között háromezer birkát, kétszáz kecskét és száztíz szürkemarhát tartó, sok száz hektáron gazdálkodó Ágh János – családi érdekeltségei révén az állami földbérletpályázatok első számú somogyi nyertese Ángyán József jelentése szerint – arra hívja fel a figyelmet: nem csak a támogatást kell számolni, meg is kell tudni művelni a földet a 400 forintnál is drágább gázolaj mellett.
– Amennyiben az a cél, hogy leépítsék a korszerű, versenyképes hazai mezőgazdaságot, akkor jó úton haladnak – reagált Lázár János miniszter elképzelésére Tavaszi József, az ordacsehi Balaton-Agrár Zrt. elnöke. – Egyszer végre arról szeretnék olvasni, hogy a gazdasághoz értők, a szakmából élők hozzák a döntéseket, vagy legalább megkérdezik őket. Csak egy példa: elég volna meghallgatni Horn Péter akadémikust arról, hogy merre tart a világ mezőgazdasága. Nekünk nincsenek aranybányáink, nincs nehéziparunk, az egyedüli kitörési pont a mezőgazdaság lehetne, de így sosem lesz prosperáló agráriumunk. Ezért remélem azt, hogy ez az egész csak ötletelés és ezen a szinten is marad…
A gép forog…- a szerző kommentárja
Új világ jön, a politika értésére adja az oligarcháknak, hogy nem ők diktálnak – hallani jólértesültektől. Pontosabban: már nem ők diktálnak. Ángyán József mondta még „fénykorában” (nem volt rég, pár éve, de gyorsan változnak az idők), hogy nem kell már senkit megkenni, a korrupció új verziója szerint a „nemzeti oligarchia” úgynevezett „tartótiszteket” küld a politikába (minisztert, államtitkárt, stb.), általuk közvetlenül akár törvényt is rendelhet. Lehet, hogy már ez sem érvényes, de az a verzió se tűnik valószerűtlennek: oligarcháink egyszerűen megüzenték, hogy az „eredeti tőkefelhalmozás” elvégeztetett. A gép forog – de persze az alkotó még nem pihen.
Felvett agártámogatások rangsora, 2011 | |
1. Csányi Sándor féle Bonafarm-csoport | 3,9 milliárd Ft |
2. Nyerges-Simicska féle Mezort-csoport | 3,7 |
3. Leisztinger Tamás féle Forrás-csoport | 2,6 |
A legnagyobb nyertes érdekeltségek az állami földbérlet-pályázaton, országos szinten | |
1. Csákvári Mg. Zrt. vezetése és rokonaik | 1829 ha |
2. Mészáros Lőrinc és családja, Felcsút | 1327 ha |
… | |
7. Ágh János és családja, Bábonymegyer | 503 ha |