– Számos somogyi nő fizetése gyakran manapság is jóval alacsonyabb lehet, mint a férfiaké, hiába végeznek hasonló munkát – hangsúlyozta lapunk kérdésére Svajda József, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) megyei vezetője. – Ez a tény amúgy nem újkeletű, 2008-ban megyénkben is lezajlott egy felmérés ezzel kapcsolatban, abban az időben átlag 25 százalék hátrányt mutattak ki a nők számára. Az akkori eredmények feketén-fehéren alátámasztották a nemek közötti bérkülönbséget, s úgy érzem, hogy azóta nem történt ezen a téren számottevő előrelépés.
Svajda József rámutatott: a nőket nemcsak a fizetésekkel kapcsolatos hátrányok sújtják, hanem egyéb más gondokkal is küzdenek. Ha például több év után visszatérnek a gyesről a munkahelyükre, nem minden hol fogadják őket tisztességesen: papíron ugyan visszaveszik a nőket, ám – elsősorban gyakran a kisebb cégeknél – mondvacsinált okokkal rövid időn belül megválnak tőlük, ahelyett, hogy elősegítenék visszailleszkedésüket. A lányok, asszonyok kiszolgáltatottsága napi bosszúságok sorozatán is érzékelhető, ilyen például amikor egyes társaságoknál a munkaközi szünetet nem biztosítják megfelelően.
Svajda József kifejtette: rengeteg teendő van a nők és férfiak közötti bérkülönbség felszámolásával kapcsolatban, ez a jelenség nem szűnik meg egyik évről a másikra, viszont törekedni kell a megoldásra. S ez már csak azért is kiemelt feladat, hiszen aki alacsonyabb fizetést kap, annak kevesebb lesz majd a nyugdíja is. Különösen nyomasztó anyagi helyzetben vannak azok az alacsony iskolai végzettségű nők, akik feldolgozóiparban vagy épp a szolgáltatás területén dolgoznak: megyénkben a minimálbér körüli összegnél általában nem számíthatnak magasabb fizetésre. Nemzetközi példákat idézve az érdekvédelmi vezető kitért rá: számos észak-európai országban példaértékű gyakorlat honosodott meg, mely követendő lehet seregnyi állam számára.
– Egyetértek a szakszervezeti kampány céljaival, tényleg változásra van szükség – számolt be Utasi Tamás, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók somogyi-tolnai titkára: Hozzátette: a közszolgálatban bértábla rögzíti a dolgozókra vonatkozó lényeges előírásokat, ám a magánszférából sűrűn hallani, hogy a nők ugyanazért a feladatért kevesebbet bért kapnak, mint férfi kollégáik.
Ez a probléma régóta a rendszerben van, fogalmazott Utasi, véleményét Horváth Éva, a kaposvári Első Magyar Cukormanufaktúra korábbi cégvezetője is osztja. A mérnök végzettségű, három diplomás, több díjjal elismert – köztük a Somogyi Hírlap Év emberének is megválasztott – szakember kiemelte: semmi sem indokolja a nemek közti bérkülönbséget, ennek mihamarabbi felszámolását lényeges feladatnak nevezte. Igaz – tette hozzá –, nehéz változtatni a régi beidegződéseken. Az okok kapcsán megjegyezte: korábban arra hivatkoztak sűrűn egyes munkaadók – különösen a fizikai munkakörben dolgozók esetében –, hogy a férfiak jobban terhelhetők, hatékonyabban dolgoznak, s ezért indokolt számukra a magasabb bér. Ez elfogadhatatlan érv, megváltozott közben a munkák jellege, a fizikai munkakörök háttérbe szorultak, az élet minden területén megoldást kell találni a bérgondokra.
– Szinte minden munkahelyen elvárás az ügyesség, a kreativitás és a gyors probléma megoldó képesség – jegyezte meg a szakember, aki szerint részben a nők családon belüli feladataiból is fakad, hogy általában rendkívül talpraesettek a szervezőmunkában és a komplex gondolkodásban, mely kiválóan kamatoztatható a napi munkában is.
Elhúztak a somogyi dolgozók (is)
– Ha valakinek nem tetszik a fizetés, akkor néhány éve a munkaadók azt szokták mondogatni: el lehet húzni – utalt Svajda József a korabeli mondásra, ám szerinte mára alaposan megváltozott a helyzet. Az élet számos területén munkaerőhiány lépett fel, s ez már a gazdaságilag fejlett városokban, régiókban – például Budapest, Nyugat-Magyarország – is érezhető.
– Egyszerű a képlet: a dolgozókat tisztességesen meg kell fizetni, akkor lesz munkaerő – így a Magyar Szakszervezeti Szövetség somogyi vezetője, aki szerint az életerős fiatalok nem sokat teketóriáznak, ha tehetik, külföldön vállalnak munkát a hazai átlagfizetések három, négyszereséért. A béremelésen kívül szükség van arra is, hogy a kormány tovább csökkentse az adót és járulékot. Az érdekvédők amúgy már megkezdték a felkészülést az őszi bértárgyalásokra, az elnök úgy látja: az országos nettó 170 ezer forint körül fizetésekhez képest a somogyi átlagkereset lényegesen alacsonyabb. A családok nagy része hónapról hónapra tengődik, nagy bajban van számos fiatal, gyermekes házaspár is, sokszor csak úgy jönnek ki a fizetésükből, ha a szülők, nagyszülők anyagilag támogatják őket. Szerinte komoly tétje van az őszi bértárgyalásoknak, ezt már a munkaadói oldal is látja.
Átfogó, országos kampányt indít a nők és a férfiak közötti bérkülönbség felszámolására a Magyar Szakszervezeti Szövetség. Somogyi gazdasági szakemberek és érdekvédők állítják: hosszú időre visszanyúló jelenségről van szó, helyenként akár 10-25 százalékos eltérés is lehet a két nem átlagfizetése között, s a régi beidegződésen nehéz változtatni. Az érdekvédők megkezdték a felkészülést az őszi bértárgyalásokra, részben azt akarják, hogy a nemek közti bérszakadék csökkentéséről is legyen majd egyeztetés.
Ezt ne hagyja ki!
Mutasd meg a szépséged és legyél te 2021 Tündérszépe! Tízmilliós összdíjazás, autóhasználat és modellszerződés vár a legszebbekre