Olimpia 2020

2021.07.31. 03:28

Milák Kristóf olimpiai ezüstérmes!

Milák Kristóf Európa-csúccsal ezüstérmet nyert 100 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyének szombati napján.

A 200 méteren aranyérmes magyar versenyző a második legjobb idővel az ötös pályáról várta a finálét, melynek nagy esélyese a 100 méter gyorson győztes Caeleb Dressel volt a mellette lévő négyes pályán. Az amerikai érvényesítette is a papírformát, szokásos remek rajtjával azonnal élre állt és fél testhossz előnnyel fordult a második ötvenre, amelyen egyre jobban megközelítette őt Milák, de a BHSE 21 éves világklasszisa már nem tudta utolérni riválisát.

A szám kétszeres világbajnoka, Dressel 49.45 másodperces világcsúccsal csapott a célba, Milák 23 századdal maradt el tőle, de így is 50 századdal megdöntötte saját országos csúcsát (50.18), melyet májusban a budapesti Európa-bajnokságon ért el.

Milák a magyar csapat hatodik érmét, közte a második ezüstöt szerezte a tokiói játékokon.

NŐI 200 M HÁT

Női 200 háton az olimpiai rekordtól jó fél másodperccel elmaradva Kaylee McKeown lett a bajnok (2.04.68), miután 74 századot adott a kanadai Kylie Masse-nak. A harmadik a szintén ausztrál Emily Seebohm lett. Mindez azt jelenti, hogy amerikai nem állhat dobogóra a számban – hiába tartja a világrekordot és az olimpiai csúcsot is az USA egy-egy úszója.

NŐI 800 M GYORS

Ledeckynek van mit ünnepelnie (Fotó: AFP)

Kathie Ledecky a szám toronymagas esélyeseként állt a rajtkőre, nem mellékesen zsinórban a harmadik olimpiai aranyáért 800 méter gyorson (összességében pedig a hetedik olimpiai bajnoki címéért).

Az amerikai rögvest az élre állt, a hetes pályán úszó ausztrál Ariarne Titmus a második helyen fordult 50 méter után bő kéttizedes hátrányban. Ledecky fokozatosan növelte az előnyét a mezőnnyel szemben, fél távnál már 2 másodperces volt.

Titmus két testhossznyi hátrányban fordult az utolsó 100 méterre, hajrázni nem tudott, így a 400 méter után nem tudta ismét meglepni és legyőzni a 24 éves amerikait.

AZ ELITNÉL IS ELITEBB TÁRSASÁG

Kathee Ledecky a harmadik olyan női úszó lett a világon, aki egy számban zsinórban három olimpián is aranyérmet tudott nyerni: ez a bravúr korábban az ausztrál Dawn Frasernek (100 gyors, 1956, 1960, 1964) és Egerszegi Krisztinának (200 hát, 1988, 1992, 1996) jött még össze.

Ledecky az első női úszó lett, aki hatszor is egyéni olimpiai aranyérmet tudott szerezni úszásban (eddig Egerszegi Krisztinával holtversenyben vezette ezt a rangsort), ezúttal 8:12.57-es idővel – az év eddigi legjobb úszásával – zárt az élen. Titmus 1.26 másodperces hátrányban a 2. helyen csapott célba, míg a 3. az olasz Simona Quadarella lett.

FÉRFI 50 GYORS – ELŐDÖNTŐ

Az első előfutamban Florent Manadou lett a leggyorsabb (21.53), megelőzve a brazil Bruno Fratust (hét századdal) és a holland Thom de Boert. A legjobb orosz a 4. helyen célba csapó Kliment Kolesznyikov lett.

Caeleb Dressel nem pihent soká a Milák Kristóf elleni ütközet után: a második előfutamban állt rajtkőre, majd ellentmondást nem tűrő teljesítménnyel 21.42-es idővel megnyerte a futamot, s nem mellékesen megúszta a középdöntő legjobb idejét…

NŐI 50 M GYORS – ELŐDÖNTŐ

Az első elődöntőben a dán Pernille Blum a svéd klasszis Sarah Sjöströmöt és a holland Ranomi Kromowidjojót megelőzve lett első, 24.08-as idővel. A másodikban viszont az ausztrál Emma McKeon kereken 24 másodperc alatt úszta le az 50 métert, ami új olimpiai csúcsot jelent, a második az amerikai Abbey Weitzeil, a harmadik a lengyel Katarzyna Wasick lett. A nyolcadik helyért a két kínai, Vu Csing-feng és Csang Jü-fej között szétúszás dönt majd, mivel századra azonos időt úsztak – már feltéve, hogy egyikük nem lép vissza.

MIX 4x100 M VEGYES VÁLTÓ

A brit váltó elsősorban Adam Peaty mell- és James Guy pillangóúszásának köszönhetően nyert, ráadásul új világcsúcsot jelentő 3:37.58-as idővel. A második helyen a kínaiak zártak, a harmadik helyre pedig az ausztrál váltó tagjai állhatnak fel.