Vizes Világbajnokság

2024.02.12. 14:54

Németh Nándorral ötödik lett a magyar váltó a világbajnokságon

A dohai világbajnokság medencés úszóversenyeinek első napján eldőlt, hogy a magyar 4x100 méteres férfi és női gyorsváltó is indulhat a párizsi olimpián.

Trancsik Zsanett Kármen

Doha, 2024. február 11. Németh Nándor a férfi 4x100 méteres gyorsúszás döntõjében a dohai vizes világbajnokságon 2024. február 11-én. MTI/Kovács Tamás

Fotó: Kovács Tamás

A nyitónapi előfutamok során a magyarok közül elsőként Sebestyén Dalma ugrott medencébe 200 méter vegyesen, a 27 éves versenyzőnek nem kellett izgulnia, hogy bekerül-e a legjobb 16 közé, 2:14.27 perces idővel a 14. helyen jutott az elődöntőbe.

A férfi 400 méter gyorson hat előfutamot is rendeztek, az ötödikben kapott helyet Rasovszky Kristóf, aki a vb harmadik napján az olimpiai számban, 10 kilométeren aranyérmet nyert a nyílt vízi úszók között. A veszprémiek kiválósága tavaly nyáron Fukuokában ebben a számban olimpiai kvótát érő egyéni csúccsal (3:46.56) tizedik lett, most ettől mindössze 21 századdal maradt el (3:46.77), így a 11. helyen zárt.

A férfi 50 méter pillangón Szabó Szebasztián, a szám 2021-es Európa-bajnoka állt rajtkőre. A sprintversenyben a 27 éves magyar 23.35 másodperces idővel, kilencedikként került az elődöntőbe.

A női 400 méter gyorson a 17 éves Pádár Nikolett ugrott medencébe, a fiatal magyar versenyző karrierje második legjobb eredményével, 4:09.21 perccel a kilencedik lett.

Az első nap a 4x100 méteres gyorsváltók küzdelmeivel zárult. Az ötkarikás kvótákat a tavalyi, Fukuokában rendezett vb-n és az itt úszott idők alapján osztották el – a Japánban dobogósok részvétele már biztos volt. A nőknél nem voltak érdekeltek a magyarok, így csak az időeredményeket kellett nézni a fukuokai végeredménnyel összehasonlítva. Ezek alapján a Senánszky Petra, Molnár Dóra, Ábrahám Lilla Minna, Pádár Nikolett által úszott 3:40.02 perces idő elégnek bizonyult az ötkarikás kvótához. A férfiaknál a Szabó Szebasztián, Mészáros Dániel, Jászó Ádám, s a siófoki Németh Nándor összetételű négyes nem tudott faragni a fukuokai időből (3:14.42), viszont 3:14.73 perccel a nyolcadik helyen bekerült az esti döntőbe, egyben olimpiai indulási jogot szerzett.

A fiúk a fináléban nem kis bravúrral ötödikként zártak, s az ötkarikás rangsorolásnál a hetedik helyig tornázták fel magukat az időeredményükkel. Szabó Szebasztián az 50 méter pillangón, Sebestyén Dalma pedig 200 méter vegyesen végzett a 11. helyen.