Hírek

2005.08.11. 00:00

Város lett az egykori nagyközség

Július 1-jétől városi ranggal büszkélkedhet Kistarcsa. A Pest megyei kertváros szinte összenőtt Budapesttel. A polgármester szerint Kistarcsa nem számít alvótelepülésnek.

Kiss Gergely

[caption id="" align="alignleft" width="293"] A helyiek arról panaszkodnak, hogy kevés a szórakozási lehetőség a városban. Söröző, étterem, cukrászda és eszpresszó. A mozit már bezárták.
[/caption]Közhírré tétetik: Kistarcsa nagyközség 2005 júliusától városi rangra emeltetett. Ez még akkor is így van, ha az átutazó első szempillantásra semmi változást nem fedez fel tegnaphoz képest a Pest megyei kertvárosban. A virágok ugyanúgy nyílnak, a Nosztalgia Étterem konyhájából továbbra is ízes falatok kerülnek az asztalokra és az esti misére is az ismert harangszó hívja a hívőket. – Mi egyelőre még nem érezzük a különbséget, talán majd az utódaink – mondta lapunknak Malina Mihályné (75), akivel a helyi katolikus templom mellett futottunk össze. A hölgy ötven éve él Kistarcsán. – Tudja, itt nagyon összetartóak az emberek, legalábbis az én tapasztalatom szerint – folytatta mondandóját. – Az egyházi temető sírhelyeinek értékesítésével foglalkozom, sokan megfordulnak nálam. Ismerem az embereket. Szeretünk itt lakni, ez egy nyugalmas kertváros, közel a fővároshoz.

Való igaz, Kistarcsa szinte összeér Budapest határával. Bár a kivezető út minősége hagy némi kivetnivalót maga után, HÉV-vel huszonöt perc alatt megtehető a távolság. A közel tízezer lakosú város Budapest első körgyűrűjéhez tartozik, közvetlenül határos a XVI. kerülettel. Kistarcsán több térségi feladatokat ellátó intézmény is megtalálható. Ilyen az uszoda,
a körzeti rendőrőrs, a Pest megyei Flór Ferenc Kórház, az egészségügyi középiskola, a családsegítő szolgálat és a Központi Orvosi Ügyelet. Bölcsőde még nincs a városban, de az önkormányzat vezetése tervezi létrehozását. – Nekem semmi nem hiányzik innen, hacsak nem a mozi – mondta Malina Mihályné. – Évekkel ezelőtt bezárt, kár érte.

A kistarcsai fiatalok is hasonlóan vélekednek. Két tizenöt éves lányt bírtunk szóra, akik talán kamaszos zavaruknak köszönhetően nem árulták el nevüket. – Jó lenne egy mozi, bár az új filmeket a fővárosban is meg tudjuk nézni – mondta a barna hajú ifjú hölgy. – Ha táncolni, szórakozni szeretnénk, akkor is a fővárost vesszük célba. Az egyedüli problémát az éjszakai közlekedés jelenti. A busz óránként jár, akkor is csak Cinkotáig. Így gyakori, hogy csak másfél órás gyaloglást követően kerülünk ágyba.

A szabadidő eltöltésére elsősorban a focipálya, az uszoda és a művelődési ház ad lehetőséget. Utóbbit Csigaháznak hívják a helybéliek. Programjai között van táncház, szakkör, előadás. A szórakoztató rendezvények közé tartozik a havi rendszerességgel megtartott bábszínházi előadás és a különböző alkalmakkor megszervezett báli esték. Az év legkiemelkedőbb eseménye a Kistarcsai Napok és az Őszi Kulturális Hét. A civil szervezetek szintén gazdag programkínálattal állnak elő. A településen összesen huszonegy egyesület működik. Van közöttük kulturális, sport- és önszerveződő csoport. Civil-ház is van, két éve nyitotta meg kapuját. Az épületben tizenegy civil szervezet és két kisebbségi önkormányzat kapott helyet.

Tóth Szabolcs polgármester

– Milyen előnyök társulnak az újdonsült városi címhez?

– Ez egy közigazgatási rang. Nem jelenti azt, hogy dőlni fog hozzánk a pénz. Ugyanakkor ha jól csináljuk, sokkal kényelmesebbé tehetjük a kistarcsaiak életét. Lehetőségünk nyílik arra, hogy saját okmányirodát nyissunk. Így a polgárok helyben intézhetik fontosabb ügyeiket. A pénzügyi részét tekintve annyi előnye mégis van, hogy a központi költségvetésből évente tízmillió forinttal többet kapunk vissza a befizetett személyi jövedelemadóból.

– A lakosok egy része nem is tudott arról, hogy a nagyközségből város lett.

– Ez igaz. Amikor bejelentették, éppen munkaszüneti nap volt. Ezt követően a Hírlevél különszámában mindenkivel tudattuk a jó hírt.

– Többen arról panaszkodnak, hogy nincs rend, tisztaság a településen. A helyi lakosok sokkal hatékonyabb fellépést sürgetnek.

– A hivatal rendben tartja a közterületeket, de a magánterületek ápolása már nem a mi feladatunk. A közelmúltban új közterület-felügyelőt vettünk fel, aki máris több büntetést kiszabott.

– Sokan a fővárosba járnak dolgozni, jóformán csak aludni járnak haza. Egyesek szerint ez lehet az oka annak, hogy többen nem fordítanak elég figyelmet otthoni környezetükre.

– Többen jönnek Kistarcsára a környező településekről, mint amennyien innen járnak Budapestre. Városunk nem egy alvó- település.

– Meddig lesz olvasható a polgármesteri hivatal bejáratánál a Községháza felirat?

– Szeptember 24-én lesz a nagyszabású városavató ünnepség. Addigra Városháza lesz látható a kapu felett.

– Ez egy közigazgatási rang. Nem jelenti azt, hogy dőlni fog hozzánk a pénz. Ugyanakkor ha jól csináljuk, sokkal kényelmesebbé tehetjük a kistarcsaiak életét. Lehetőségünk nyílik arra, hogy saját okmányirodát nyissunk. Így a polgárok helyben intézhetik fontosabb ügyeiket. A pénzügyi részét tekintve annyi előnye mégis van, hogy a központi költségvetésből évente tízmillió forinttal többet kapunk vissza a befizetett személyi jövedelemadóból.

– A lakosok egy része nem is tudott arról, hogy a nagyközségből város lett.

– Ez igaz. Amikor bejelentették, éppen munkaszüneti nap volt. Ezt követően a Hírlevél különszámában mindenkivel tudattuk a jó hírt.

– Többen arról panaszkodnak, hogy nincs rend, tisztaság a településen. A helyi lakosok sokkal hatékonyabb fellépést sürgetnek.

– A hivatal rendben tartja a közterületeket, de a magánterületek ápolása már nem a mi feladatunk. A közelmúltban új közterület-felügyelőt vettünk fel, aki máris több büntetést kiszabott.

– Sokan a fővárosba járnak dolgozni, jóformán csak aludni járnak haza. Egyesek szerint ez lehet az oka annak, hogy többen nem fordítanak elég figyelmet otthoni környezetükre.

– Többen jönnek Kistarcsára a környező településekről, mint amennyien innen járnak Budapestre. Városunk nem egy alvó- település.

– Meddig lesz olvasható a polgármesteri hivatal bejáratánál a Községháza felirat?

– Szeptember 24-én lesz a nagyszabású városavató ünnepség. Addigra Városháza lesz látható a kapu felett. A helyiek arról panaszkodnak, hogy kevés a szórakozási lehetőség a városban. Söröző, étterem, cukrászda és eszpresszó. A mozit már bezárták. -->

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!