műemlék-helyreállítás

2017.07.16. 09:53

Húsz kastély és tizenkilenc vár újul meg a következő években

Időarányosan és jól halad előre az országszerte összesen 39 épületet érintő nemzeti kastély- és várprogram – mondta Virág Zsolt az MTI-nek, kiemelve, hogy az egységes rendszerben való működtetés feltételeit is kidolgozták már.

A 39 épület közül az első ütemben szereplő 22 épület GINOP pályázati támogatási szerződését maradéktalanul megkötötték, a második ütem 17 épületének fejlesztési stratégiája már szintén elkészült, most zajlik a pályázatok elkészítése és beadása.

A miniszteri biztos elmondta, hogy a 39 épület egyik felénél már lezárultak, másik felénél pedig folyamatosan haladnak a megalapozó restaurátori, régészeti és falszövetkutatások. A levéltári kutatások lezárultak, az építéstörténet is elkészült szinte minden épület esetében.

Az első ütembe sorolt a legtöbb épület már engedélyezési tervekkel és jogerős építési engedéllyel rendelkezik. Az első hét épület -

  • a tatai Esterházy-kastély,
  • a majkpusztai Esterházy-kastély és kamalduli remeteség,
  • a sümegi püspöki palota,
  • a nádasdladányi Nádasdy-kastély,
  • a dégi Festetics-kastély,
  • a bajnai Sándor-Metternich-kastély
  • a füzérradványi Károlyi-kastély
  • - esetében a generálkivitelezési közbeszerzési tender folyamatban van, az építkezések hamarosan megkezdődnek.

    A kastélyokba tervezett kiállítások tervezési munkálatai az említett folyamatokkal párhuzamosan zajlanak.

    Az épületek egyedi fejlesztési kreatív koncepciója mellett az egységes rendszerben való működtetés feltételeit is kidolgozták már, elkészült a nemzeti kastély- és várlánc arculata, valamint az ezeket egységbe foglaló Kastély- és Várkártya prototípusa. A program egyedi védjegyeinek, a kastélyparkok használatát fókuszba állító Kertbirodalomnak, az épületek múltját a történetmesélés eszközeivel bemutató Legendáriumnak, valamint a legfiatalabb látogatói korosztály érdeklődését megragadó Minivilágnak a koncepciója szintén elkészült.

    „Fontos cél, hogy a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram a műemlék-helyreállítás és az örökségmegőrzés alapvető szempontjai mellett egységes, Európában is unikális, jól értékesíthető turisztikai termékcsomag legyen”

    - mondta Virág Zsolt, hozzátéve, hogy a nemzeti kastély- és várlánc épületei esetében egy új gazdasági modell alapján a legalább nullszaldós fenntartás biztosítására törekszenek. Kormányzati szempontból fontos cél, hogy a lánc sokrétű bevételi lehetőségei révén önfenntartóvá váljon.

    A program keretében húsz kastély és tizenkilenc vár újul meg a következő években. A keretösszeg jelenleg 55 milliárd forint, amely azonban egyedi előterjesztések alapján nőhet.

    Ezek is érdekelhetik

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!