Az idén is illusztris vendégek előadásait hallgathatták az érdeklődők: Polt Péter legfőbb ügyész és Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara (MÜK) elnöke visszatérőként, Darák Péter a Kúria, illetve Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke viszont először tartott előadást – Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke betegség, Hatala József altábornagy, országos rendőr-főkapitány külföldi útja miatt maradt távol –, melyek a „változás”, mint vezérfonal jegyében születtek.
– A bírói függetlenség ítélkezési függetlenséget jelent – mondta Darák Péter, akiről kiderült, somogyi gyökerekkel rendelkezik, apja Marcaliban dolgozott járásbíróként –, melynek alapfeltétele a jogalkotási mozgástér. S nincs olyan jogalkotói akarat, mely ezt el akarná venni a bíráktól.
A Kúria elnöke Mailáth György jogász-politikus, Oberschall Adolf és Szabó Miklós korábbi Kúria-elnököktől idézett, s kiemelte, az elmúlt negyed században fokozatosan nőtt a társadalom bizalomhiánya a bíróságokkal szemben, melyen a bírák személyes példamutatással tudnak segíteni, s ezt semmiféle szervezeti struktúra nem pótolja.
– Kellenek a hivatásetikai példák – jelentette ki Darák Péter, majd hozzátette: – A törvények nem képesek minden esetre leképezve konkrétan megmondani, hogy mi az irányadó jog, s az mindig is a bírák feladata marad.
Handó Tünde, az OBH elnöke a bíróságok központi igazgatásának új rendszeréről beszélt a hallgatóságnak.
– Szolgáltatás, ellenőrzés, igazgatás – foglalta össze hivatala feladatait az OBH elnöke, majd összefoglalta az elmúlt másfél esztendő szervezeti és strukturális átalakításait, melyek legfőbb okaként a központi igazgatás és a szakmai irányítás kettéválasztásának igényét említette.
– A bírói függetlenségnek az ítélkezésben kell megjelennie – tette hozzá Handó Tünde –, s nem azt jelenti, hogy önjáró, a köz által koordinálatlan testület a bírói kar.
Polt Péter legfőbb ügyész – aki anno még ombudsmanként kapott először meghívást a rendezvényre, s elismerte, érdekes volt áttekinteni korábbi beszédei alapján, honnan hová jutott a jogrendszer – arról beszélt, hogy az ügyészség életében korszakos jelentőségű az új alaptörvény, hiszen kimondja: az ügyészség az igazságszolgáltatás közreműködője.
– Ez határozottan és hosszú időre, de lehet, véglegesen kijelöli az ügyész helyét ebben a rendszerben – állította Polt Péter, aki szerint ennek komoly következményei lesznek a jövőben. A legfőbb ügyész szerint az ügyészség ugyanis már nem törvényességi felügyeletet lát el, hanem törvényességi ellenőrzést végez, s ez a változás tartalmilag és formailag is meghaladja korábbi munkájukat. – Az alaptörvény és a hozzá kapcsolódó sarkalatos törvények az ügyészséget, mint az állam büntetőjogi igényének érvényesítőjét jelölik meg – tette hozzá a legfőbb ügyész, aki szerint a jövőben a sértetti jogok képviseletére is nagyobb hangsúlyt fektetnek.
Bánáti János viszont éppen a terhelti jogok megóvásának felelősségéről beszélt, mely alapvető érték, ám úgy tűnik, a jogalkotók a bírósági ügymenet gyorsítása érdekében most feláldoznák.
– Sajnos ez világosan bemutatható és nyomon követhető – jelentette ki a MÜK elnöke –, s ez magában hordozza a veszélyt, felborulnak az alkotmányos garanciák.
A több, a jogrendszer átalakulásával kapcsolatos észrevételt, kritikát is megfogalmazó előadás után Patyi András, a közszolgálati egyetem rektora intézménye felépítéséről, az egymástól távol álló képzési ágak összekapcsolásáról beszélt, míg Fábián Adrián, a pécsi egyetem jogi karának tanszékvezetője a közigazgatás megváltoztatásának fontosságáról és lehetőségeiről tartott előadást.
– Az elmúlt húsz alkalommal sikerült a politikát a terem falain kívül tartanunk – emlékezett vissza két évtized konferenciáira Ujkéry Csaba, a Kaposvári Törvényszék elnöke, aki nyugdíjba vonulása miatt el is köszönt a résztvevőktől –, talán ezért is tudtunk megmaradni.
Ha így marad, újabb jubileumokat ünnepelhet a rendezvény…
– Magyarországon Kaposvár az egyetlen város, mely évente legalább egyszer összehozza a közjogi méltóságokat és a jogászprofesszorokat – jelentette ki a jubileumi, huszadik Jogi beszélgetések konferencián Szita Károly, Kaposvár polgármestere, aki megígérte, jövőre is megtartják a rendezvényt.
Ezt ne hagyja ki!
Mutasd meg a szépséged és legyél te 2021 Tündérszépe! Tízmilliós összdíjazás, autóhasználat és modellszerződés vár a legszebbekre